Geleceğimizi Yakma

Share

Doğru bilinen yanlışlar, bilinmeyenler ve ihmalkarlıklar.. Yanma nedir? Yangın, yanmanın kontrol edilemeyen hali midir?

Yanma olayı; ısı, yanıcı madde ve oksijenin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bir olaydır. Günlük hayatımızda kontrollü olarak yanma olayından bir çok alanda faydalanırız. Kontrollü olunca faydası olan yanma olayı ya kontrolümüzden çıkarsa? Evet o zaman yangın dediğimiz olay meydana gelmektedir. Ormanda yaktığımız mangalın, kontrolden çıkmasıyla hızla yayılması ve binlerce ağacın ve canlının yanması gibi istenmeyen olayın meydana gelmesi.

Doğada oksijen bol miktarda bulunmaktadır. Kuru otlar, çalılar ve ağaçlar gibi yanıcı özelliği bulunan maddelerde boldur. Yanma olayının gerçekleşmesi için geriye sadece ne kaldı? Isı yani sıcaklık. Piknik yaptıktan sonra arkamızda bıraktığımız o cam parçaları varya hani, çöpe atmaya üşendiğimiz yada yakında çöp yok diye taşımak istemediğimiz cam şişeleri.. Kırmaktan zevk aldığımız o camlar, yaz aylarında güneşin yüksek ısı yayması ile yanma olayında eksik olan ısıyı meydana getirerek yanma üçgenini tamamlamaktadır. Kimsenin görmediği bir anda ufak bir kıvılcım ile başlar yanma.. Sadece 3 dakika gibi kısa bir zamanda da kontrolden çıkar.. Kurumuş otlar, ağaçlar çöpler derken rüzgarda varsa vay haline.. Kim tutabilir o zaman dönümlerce ormanın yanmasını..

Gazetelerde okuruz bilmem kaç dönüm arazi yandı kül oldu! Televizyonlarda 15 saniyelik haberler ile geçiştirilir. Çöpe atmaya üşendiğimiz o küçük bir cam şişesi nelere mal oldu dersiniz? Gazeteciye haber mi? Doğada yaşayan yüzlerce hayvanın evsiz kalmasına mı? Yoksa nefes almak için soluduğumuz oksijenin azalmasına mı? En kötüsü de ne bilir misiniz? Yangına müdahale eden görevlilerin şehit olması.. Kimi zamanda canlı canlı hayvanların o ateşin içinde can vermesi..

Hala ufacık bir şişenin zararsız olabileceğini mi düşünüyorsunuz? Yoksa çöpe atmaya üşendiğiniz o şişeyi aramaya mı gittiniz? Gelecek nesillerimize kuru bir hava mı bırakmak istersiniz? Ya da yeşillik, oksijen ve doğal bir hayat mı? Büyükleriniz sizlere yanmış ormanlar mı bıraktı? Yoksa koca bir yeşillik mi.. Ya siz ne bırakacaksınız geleceğinize?

Yasin ŞENTÜRK
İş Güvenliği Uzmanı
Yangın Eğiticisi
02/07/2019

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*