GENTEST artık Fulya’da uygulanacak

GENTEST artık Fulya'da uygulanacak

İle paylaş:


GENTEST artık Fulya'da uygulanacak

Basın Bülteni                                                                                                       12 Şubat 2015


Kişiye özel koruyucu tıp biliminin dünyadaki ilk örneklerinden olan Gentest, artık Dr. Serdar Savaş’ın Fulya’daki yeni ofisinde uygulanacak.

GENAR Toplum Sağlığı ve Genom Bilim Enstitüsü Kurucusu Dr. Serdar Savaş’ın ev sahipliğinde gerçekleşen ofis açılışında, genetik yapımızla hastalıklar arasındaki ilişkilerin anlaşılır ve eğlenceli bir dille anlatıldığı ‘Tıpta Sessiz Devrim’ kitabı da tanıtıldı.

Kişiye özel koruyucu genetik alanında Avrupa Birliği Toplumsağlığı Genombilim Programı tarafından Avrupa’daki en iyi uygulama seçilen Gentest’e Türkiye’de ilginin her geçen gün arttığını belirten Dr. Serdar Savaş, Gentest ile kanserler, diyabet, kalp ve damar hastalıkları, obezite, osteoporoz gibi kronik-kompleks hastalıklara yatkınlıkların yıllar öncesinden tespit edilebildiğini açıkladı. Gentest’in, hastalıkların ortaya çıkmasının ardından insan vücudunda oluşacak hasarları tamir etmek yerine, hasta olmadan önce önlem almaya olanak sağladığına dikkat çeken Dr. Serdar Savaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gentest bir check-up uygulaması değildir. Check-up sonucunda kişilerin o andaki sağlık ya da hastalık durumu ortaya çıkar. Gentest ise bireyi bütün yönleriyle ‘kişiye özel tıp’ anlayışı çerçevesinde ele alır. Tüm değerlendirmelerini, tespitlerini ve önerilerini tamamen kişiye özel olarak yapar. Kişiden alınacak kan veya doku örneğiyle genler araştırılır, beslenme ve egzersiz alışkanlıkları, sigara, alkol kullanımı gibi kişisel alışkanlıkları da detaylı olarak analiz edilir. Bunun sonucunda kişinin gelecekte karşılaşabileceği kronik kompleks hastalık riskleri belirlenir ve bu risklere karşı alınacak önlemler ve yaşam biçimi önerilir.”

Vital Fulya’daki Gentest’in yeni uygulama ofisinin açılışında son kitabı ‘Tıpta Sessiz Devrim’i de tanıtan Dr. Serdar Savaş, hücrelerimizdeki genetik şifreyi 7’den 77’ye herkese anlatmak için bu kitabı yazdığını söyledi. Dr. Serdar Savaş, ‘Tıpta Sessiz Devrim’ kitabında, Genlerimiz ile hastalıklar arasındaki bağlar nedir? Hastalıklar, genetik test ile ortaya çıkmadan nasıl önlenir? Yaşlanmayı erteleyebilir miyiz? sorularına herkesin anlayabileceği bir dille cevap verdiğini ifade etti. Dr. Serdar Savaş, “Bu kitap genetik devrimini halka ulaştırıyor. Yazdıklarımı anlamak için uzman olmaya gerek yok. Hücrenin ve genlerin gizemli dünyasında keyifli ve eğlenceli bir yolculuğa çıkıp, kronik ve kompleks hastalıklardan korunmada kişiye özel tıp biliminin rolünü net olarak anlatıyor” diye konuştu.

 

Dr. Serdar Savaş Hakkında

Toplum sağlığı genombilim ve kişiye özel tıp bilimini dünyada ilk uygulayan hekimlerden olan Dr. Serdar Savaş İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi’nde hukuk, London School of Economics’de sağlık ekonomisi ve sağlık politikaları, London School of Hygiene’de epidemiyoloji, halk sağlığı ve istatistik eğitimleri aldı. Türkiye’nin en genç sağlık müdürü, bakanlık müşaviri, müsteşar yardımcısı olarak görev yaptı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Bölgesi’nde sağlık politikaları ve sistemleri üzerine çalıştı. WHO’da Avrupa Programı Direktörlüğü yaptı. Türkiye’de birçok hükümetin sağlık sektöründeki çalışmalarına katkıda bulunan Savaş, sağlık reformlarının liderliğini yaptı. 53 Avrupa ülkesinin sağlık politikalarına yön veren Avrupa Ljubljana Sağlık Şartı’nın hazırlanması ve ülkeler tarafından imzalanması projesini yürüttü. Orta Asya Türk Cumhuriyetleri’nin sağlık reformu programlarını hazırladı. Kanserler, kalp krizleri, inmeler, diyabet gibi kronik kompleks hastalıklardan korunmak için, Hacettepe Üniversitesi Teknokent’te GENAR Toplum Sağlığı Genombilim Enstitüsü’nü kurdu. Burada geliştirdiği GENTEST modeli Avrupa Birliği tarafından en iyi uygulama seçildi. Savaş’ın çeşitli dillerde yayımlanmış kitap ve makaleleri, uluslararası alanda kazandığı birçok ödülü ve devlet nişanı bulunuyor.

Gentest hakkında

Hastalık eşiğine ulaşmadan önlem almak için uygulanacak Gentest’in türüne göre 2-3 saat sürecek bu işlemlerle hazırlık süreci tamamlanıyor. Kan ve doku analizi sonunda 6-8 hafta içinde raporunuz yetkili hekimler tarafından yorumlanıyor. Sağlıklı yaşam, beslenme ve tıbbi takiplerden hangilerinin sizin için en doğrusu olduğu bu sonuçlar ışığında 2 yaşından itibaren yapılan test ile belirleniyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*