Güvenli okul projesiyle okullar artık daha güvenli

Güvenli okul projesiyle okullar artık daha güvenli

İle paylaş:


Güvenli okul projesiyle okullar artık daha güvenli

 

Pendik Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu Matematik Öğretmeni Selçuk TÜTAK, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Bahçeşehir Üniversitesi ve City Security Group (CSG) işbirliğiyle hazırlanan güvenli okul eğitimi, denetimi ve akreditasyon çalışmalarını kapsayan “CSG Güvenli Okul Akreditasyon Projesi” İstanbul’da pilot bölge seçilen 10 okulda uygulanmaya başlandığını söyledi. Projenin özü itibarı ile çok kapsamlı ve yararlı olduğunu söyleyen Tütak, bu konuda vizyoner bir kişiliğe sahip olan İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer YILDIZ’ın desteklenmesi gerektiğini ve makamının hakkını fazlasıyla verdiğini söyledi.

 

Selçuk Tütak, bu projenin uygulanması durumunda okullarda yaşanan güvenlik sorununun ve açığının tamamına yakınının ortadan kalkacağını söyleyerek projeye  okul olarak da veliler olarak da destek verdiklerini açıkladı. Proje konusunda İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer YIlDIZ:

“İlk kez kamu okullarımızda CSG Güvenli Okul Akreditasyon Projesi uygulanmış olacak. Aslında proje yeni başlıyor. Bu proje içerisinde bağımlılık konusu bulunması çok önemli. Okul seçiminde de en dezavantajlı okullar mı seçildi, hayır. Bir okulu A, diğer okulu da B ilçesinden seçerek, çeşitli türden okullar olmasına gayret ettik.  Projeye de ‘evet’ dedik. Esas olan proaktif olmaktır. Okullarımız güvenlik anlamında, ‘son derece kötü’, bu açıdan bu çalışmayı yapmış değiliz. İstanbul’da da okullarda güvenlik sorunu olduğu anlamına da gelmez” diye konuştu.

 

Tütak kendisinin de Matematik Öğretmeni olarak görev yaptığı Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu dahil, Toki Nasrettin Hoca Anaokulu, Sabri Taşkın İlkokulu, Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi, Tuna Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip Lisesi, Mimar Sinan İşitme Engelliler Okulu, Yeni Bosna Çok Programlı Anadolu Lisesi, Şehit Çavuş Selçuk Gürdal Yatılı Bölge Ortaokulu’nda gerçekleştirilecek ve uygun görülen okullar akredite edilecek.

 

PROJENİN HAYATA GEÇİRİLMESİ DURUMUNDA YAPILACAK FAALİYETLER

Fiziki ve mimari güvenlik: Okulların fiziki ve mimari yapıları incelenerek risk analizleri yapılacak. Çevresinin ziyaretçi, kayıt kontrol ve denetimi, elektronik güvenlik sistemi denetlenecek.

Okul iklimi ve kültürü: Okul iklimi ve kültürü için araştırmalar, anket çalışmaları yapılacak. Projede paydaşların sorumlulukları geliştirilerek, pozitif, huzurlu bir ortam yaratılacak. Projeye öğrenciler, öğretmenler veliler de katılacak. Görev tanımlamaları yapılacak.

Şiddet, madde bağımlılığı: Şiddet zorbalık ve madde bağımlığı konularını kapsayan bilinçlendirici konferanslar yapılacak, seminerler verilecek, eğitim programları hazırlanacak. Öğretmen, öğrenci ve velilere değerler eğitimi verilecek.

Okul güvenliği ve sağlığı: Okul bina ve bahçesi olmak üzere her alanında temizlik ve diğer riskler tespit edilecek. Sağlığı etkileyen sorunlar belirlenecek. Kantinler denetlenecek. Bunlarla ilgili bilinçlendirme çalışmaları yapılacak.

Değerler eğitimi: Bütün ders alanlarında öğrencilere değerler eğitimi bakış açısının kazandırılması hedefleniyor. Sevgi, saygı gibi evrensel ve yerel değerler birleştirilecek öğrencilerin yaşlarına uygun içerikler üretilecek.

Ulaşım servis güvenliği: Trafik kurallarına uygun olarak çocukların evden çıkıp okula ulaşımı, dersin ardından tekrar eve güvenli ulaşımı sağlanacak.

Acil durum ve kriz yönetimi: Deprem, yangın ve diğer risklere karşın uygulamalı eğitimler verilecek. Planlar oluşturulacak.

 

Selçuk TÜTAK, bu projeyi önemsediklerini ve proje kapsamına alınan Mehmet Akif Ortaokulunda görev yapmasından dolayı yapılan çalışmaları yakından takip ettiğini belirterek umarız bu proje nakıs ve tamamlanmamış, yarıda bırakılmış projeler arasında yer almaz. Umarız ki proje gerçekleştirilerek hayata ve topluma bir kazanım olur. Bu projenin başarı sağlaması ve uygulanması durumunda ülkemizdeki her okulda uygulanması temennisinde bulundu…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*