İş güvenliği isteyene soruşturma

İş güvenliği isteyene soruşturma

İş güvenliği isteyene soruşturma

“İŞ GÜVENLİĞİ İSTEYENE SORUŞTURMA MECLİS GÜNDEMİNDE”

 

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ VERİLMEDEN SERTİFİKA VERİLDİĞİ DOĞRU MUDUR?

 

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi tarafından işçilere verilen İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi’nin “Niteliksiz” olduğunu dile getirerek şikayet eden Dr. Coşkun Canıvar ve hasta bakıcı Cemal Bilgin’e “Eğitim ve öğrenim hakkını engelleme” gerekçesi ile soruşturma açılması Meclis’e taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlanması istemiyle önerge verdi.

 
Öğüt, Davutoğlu’nun olayla ilgili bilgisi olup olmadığını, gerekli araştırmanın yapılması için ilgili birimlere talimat verilip verilmediğini sordu.

 
Geçtiğimiz yıl İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde taşeron işçi olarak çalışırken enfeksiyon kapan Zafer Açıkgözoğlu’nun, kaptığı enfeksiyon neticesinde geçtiğimiz aylarda yaşamını yitirdiğini hatırlatan CHP’li Öğüt, Açıkgözoğlu’nun iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verilmediği için yaşamını yitirdiği ve üniversitede iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verilmeden sertifika verildiği iddialarının aşaraştırılıp araştırılmayacağı sorusunu yöneltti.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

 

Kadir Gökmen ÖĞÜT
İstanbul Milletvekili

 
İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi tarafından işçilere verilen İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi’nin “Niteliksiz” olduğunu dile getirerek şikayet eden Dr. Coşkun Canıvar ve hasta bakıcı Cemal Bilgin’e “Eğitim ve öğrenim hakkını engelleme” gerekçesi ile soruşturma açıldığı kamuoyuna yansımıştır.

 

Bu bağlamda;

 
1) Olaydan bilginiz var mıdır? Konuyla ilgili gerekli araştırma yapması için ilgili birimlere talimat verilmiş midir?
2) Geçtiğimiz yıl İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde taşeron işçi olarak çalışırken enfeksiyon kapan Zafer Açıkgözoğlu, kaptığı enfeksiyon neticesinde geçtiğimiz aylarda yaşamını yitirmişti. Hakkında soruşturma başlatılan hastabakıcı Cemal Bilgin, Açıkgözoğlu’nun iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verilmediği için yaşamını yitirdiği ve üniversitede iş sağlığı ve güvenliği eğitimi verilmeden sertifika verildiği iddialarına istinaden, her 2 konuyu da araştırmayı ve neticesini kamuoyuna açıklamayı düşünüyor musunuz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz