Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nde “Kanlı Düğün” Sahneleniyor

Pera Güzel Sanatlar Lisesi'nde "Kanlı Düğün" Sahneleniyor

İle paylaş:


Pera Güzel Sanatlar Lisesi'nde "Kanlı Düğün" Sahneleniyor

Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nde “Kanlı Düğün” Sahneleniyor

Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nin yıl sonu gösterisi,İspanyol şair yazar Federico Garcia Lorca’nın 1932 yılında kaleme aldığı “Kanlı Düğün” oyunu Pera Tiyatro’da hayat buldu..

İki gece üst üste sergilenen oyun izleyiciler tarafından büyük beğeni    İle izlendi..Bu gece  saat 20.00 ‘de tekrarlanacak olan oyunun yönetmeni ise Zeynep Özden..

Oyunda rol alan öğrenciler ise Ahmet Kuntberk Alptemoçin, Berfin Karatay, Efe Eğilmez, Hilken Doğaç Boran, Laçin Ergül, Naz Çağla Irmak, Zeynep Parla, Alican Öztürk, Cemre Naz Gözütok, Mert Yılmaz Yıldırım, Serin Öztoprak, Tamar Çıtak.

Ay kuşatıldı
Sevgilim öldü

1936 yılında, 38 yaşındayken, İspanya İç Savaşı’nda faşistler tarafından öldürülen Federico Garcia Lorca’nın “Kanlı Düğün”ünde olaylar, feodal düzenin amansız yasalarının hüküm sürdüğü İspanya’nın Endülüs kırsalında gelişir. Yıllar önce kan davası yüzünden kocasını ve oğlunu yitirmiş ve uzun yıllar yasını tutarak törelere uygun yaşamış olan anne, geride kalan tek oğlunu sözlüsüyle evlendirmeye karar verir. Düğün gecesi gelin, eski nişanlısı Leonardo ile kaçar. Leonardo evlidir ve bir çocuğu vardır. Törelerin dayatmasıyla karşılaşan anne, oğlunun namusunu temizlemesi için kaçakların izini sürmesine izin verir. Hesaplaşma kanlı biter. Leonardo ve damadın ölmesiyle, gelin kayınvalidesiyle birlikte yaşamaya mahkum olur.

Oyunda, insan doğasının önüne geçilemez özü ile toplumsal yaşamın katı kuralları çarpışır. Geleneksel töreler, aşkı engeller ve ölüm getirir. Toplumsal düzen törelerin baskısıyla devam ederken, düzene başkaldıran bireyler de özgürleşmenin bedelini canlarıyla öderler. İki dünya savaşı arasında, İspanyol İç Savaşı’nın başlamasından kısa süre önce yazılmış bu oyun, bin yıllık geleneklerin, isimsiz kadınların, tutkunun, sosyal adaletsizliğin,aşağılanmaların öyküsüdür. Yalnız İspanya’nın değil- yaşamların aşktan ve topraktan daha değersiz olduğu her yerin- bütün Akdeniz’in yüzyıllık öyküsüdür Kanlı Düğün…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*