Hakim ve savcılar da destek verdi

Hakim ve savcılar da destek verdi

İle paylaş:


Hakim ve savcılar da destek verdi

Hakim ve savcılar da destek verdi

Bir süredir çay ocaklarında ve yemekhanede çalışan işçilerin, maaşlarının ödenmediği gerekçesiyle yaptıkları iş bırakma eylemine hakim ve savcılar dan da  destek geldi…

İki aydır maaşları ödenmiyor…

İki aydır maaşlarını alamayan işçiler, Anadolu Adliye Sarayı  C blok girişinde toplanarak çeşitli sloganlar attılar. İşçiler iki aydır maaşlarının ödenmemesini protesto etti. İşçilere  hakim ve savcılar da eylemlerine destek oldu. Anadolu 48. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Nuh Hüseyin Köse, işçiler adına bir açıklama yaptı; Köse yaptığı açıklamada, hakimler ve savcılar olarak işçilerin eylemine destek vermek istediklerini söyledi. Köse konuşmasına şöyle devam etti: “Arkadaşlarımızın ücretleri ödenene kadar biz de yemekhaneyi kullanmayacağız. Bugün hakim ve savcı yemekhanesi boş. Hiç kimse yok. Hakim ve savcı arkadaşlarımız, işçiler ücretini alamadığı için yemek yemediler. Şirket dışarıdan geçici işçi getirmiş yemek yaptırmış. Buna rağmen birçok çalışan arkadaşımız yemekhaneyi kullanmadı.” diyerek işçilere destek oldu. Daha sonra hakim ve savcılar, aralarında topladıkları paralarla aldıkları yemekleri işçilere birlikte yedi…

Bugün haber için yemekhane bölümüne gelen basının da tehdit edildiğini söyleyen ve haberin duyurulmasının engellendiğini düşünen işçi “Sizden sesimizi duyurmanızı istiyoruz. Çünkü şirket yemekhaneye gelenlere devir işlemi olduğu gerekçesiyle yemek çıkmadığını belirtiyor, halbuki biz içeride eylemdeyiz. Sesimizin duyurulması için tek yol basın” ifadelerini kullandı.

Şirket bünyesinde çalışan işçilerden doğalgaz ve elektrik faturalarını ödeyemediği için karanlıkta ve soğukta yaşayanlar olduğunu, bazı işçilerin çocuklarını okula gönderemediğini belirten kadın işçi, kendi evine de icra geldiğini söyledi. “Ben bekarım, evli ve çocuklu arkadaşlar çok daha zor durumda ama benim de aileme bakma yükümlülüklerim var” diyen yemekhane emekçisi, borç parayla işe geldiklerini kaydetti. İşçi, talepleri yerine getirilene kadar eylemi sürdürmekte kararlı olduklarının altını çizdi.

İşçilere adliyedeki avukatlar da destek veriyor.

Çağlayan Adliyesi’nde olan ve işçilere destek veren avukatlardan Özgür Urfa iş bırakma eylemini “Çağlayan Adliyesinde maaslari aylardir ödenmeyen yemekhane işcileri iş bıraktılar” ifadeleriyle duyurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*