Halkın parası deniz

Halkın parası deniz
Share

Halkın parası deniz

 

Halkın parası deniz

 


Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı, Fatih Belediyesi’nin yaptırmakta olduğu kız öğrenci yurdunu resmi işlemler yapılmadan ‘kendi yurdu’ ilan etti. Başbakan Erdoğan’ın çocuklarının genel kurul üyesi olduğu vakıf, yurdu 25 yıllığına bedelsiz alacak.

Cumhuriyet- Başbakan Tayyip Erdoğan’ın çocuklarının, akrabalarının, AKP’li milletvekili ve belediye başkanlarının genel kurul üyesi olduğu “Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV)” bir ilke imza attı. AKP’li Fatih Belediyesi’nin yaptırdığı halen inşaat halindeki kız öğrenci yurdunu “belediyeye teslim edilmeden ve resmi işlemler yapılmadan “kendi yurdu” ilan etti. İnternet sitesinden yurdun adını değiştirerek tanıtımlara ve ön kayıtlara başlayan vakıf ilgili makamların onayından sonra yurdu 25 yıllığına bedelsiz alacak. Fatih Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Fazıl Uğur Soylu, “Bu yurt binası ve arsası TÜRGEV tarafından Fatih Belediye Başkanlığı’na resmen sipariş edilmiştir. Fatih halkının parası peşkeş çekilmiştir” dedi.

Fatih’te yaşanan bir yıllık süreç özetle şöyle gelişti:

. Vakıf, ilk önce AKP’li Fatih Belediyesi’nin Ekim 2012’de yapımına başladığı Silivrikapı Kız Öğrenci Yurdu’nu aylar öncesinden sanki kendi yurdu gibi internet sitesinden duyurmaya başladı. Bu duyuruda yurdun maket resimlerine yer verdi; belediyenin koyduğu ismi “Mevlanakapı Kız Öğrenci Yurdu” olarak değiştirdi.

. Aylarca yapılan bu duyurunun ardından söz konusu yurt; internet sitesini haklı çıkarırcasına daha inşaatı bile bitmeden vakfa 25 yıllığına bedelsiz olarak verilmesi için adım atıldı. AKP’li belediye yurdu ihale ettiği ASL firmasından teslim bile almadan (Resmi Teslim Tarihi: 6 Kasım 2013) vakfa vermek için geçtiğimiz çarşamba günü İlçe Meclisi’nden ilk kararı geçirdi. CHP’liler bu karara ret oyu verdi.

. Şimdilerde yurdun Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile kızı Esra Albayrak’ın üyesi olduğu TÜRGEV’e devri için Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve sonrasında ilgili makamların imzası bekleniyor. Devirdeki en dikkat çeken ayrıntı ise Fatih Belediye Başkanı Demir’in de Erdoğan’ın çocukları gibi yurdu devredeceği vakfın genel kurul üyesi olması.

. TÜRGEV, resmi olarak kendisine devredilmeyen yurt için öğrencileri kabul etmeye, ön kayıt bile yapmaya başlamış durumda.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*