Hammamizade

Hammamizade

İle paylaş:


Hammamizade

Hammamizade

Büyük Türk bestecisi

(1778-1846).

Yine bir Gülnihal aldı bu gönlümü

Sim ten gonca fem bibedel ol güzel

Ateşin ruhleri yaktı bu gönlümü
Pür eda pür cefa pek küçük pek güzel

Allah rahmet eylesin bu şarkıyı annemle babam çok severlerdi. Annemin sesi çok güzeldi. Okurdu. Türk sanat Müziğine olan ailecek sevdamız annemden ve babamdan bizlere geçmiştir. Çocuk yaşımda bile hangi beste kime aittir hangi makamdadır bilirdim. Kardeşlerimde bilirdi. Suzan müzik aşkını hiç terk etmedi, sesinin güzelliğine bestekârlığını da ilave etti. Türk Sanat musikisi benim ve ailem için bir hayli önemli.

 

TÜRK Sanat Musikisi denilince olmazsa olmazların başında Hammamizade İsmail Dede Efendi gelmektedir.

Onun ölümsüz eserleri ile Türk Sanat Müziğine katkılarından, yaşamından, bestelerinden, öğrencilerinden, yaşadığı dönemde üç padişaha verdiği hizmetlerden uzun uzadıya değinmek gerek ama ben kısaca onu hatırlayalım istedim.

 

Türk Musikisinin en büyük bestekârlarından biri belki de en önemlisi… Türk müziğine eserler hediye etmiş, büyük katkılarda bulunmuş. İsmi sadece Türk müziğine sevdalı olanlar tarafından bilinmez, birçok türde müzik sevenlerinde bildiği takdir ettiği büyük bir bestekârdır.

Onun zamanında da besteleri dillerdeymiş ama ondan sonra eserlerini öğrencilerinden Mutafzade Ahmet Efendi sonraki kuşaklara aktarmış.

Bilenen eserlerinin çok azının bu günlere geldiği, yüzlerce eserinin kaybolduğu sanılıyormuş.

Eserlerinden:

 

Saba, neva, bestenigâr v.b. makamlarda çeşitli Mevlevi Ayinleri;
saba buselik, hüzzam ve ferahfeza makamında Ayini Şerifler;

Rast semai şarkı: 

Yine bir gülnihal aldı bu gönlümü.

Bestenigâr curcuna şarkı: 

Ben seni sevdim seveli kaynayıp coştum.

Hicaz köçekçe: 

Şu karşıki dağda bir yeşil çadır

Hicaz Yürük Semai: 

Yine neş’e-i Muhabbet etti dil-ü canım etti şeyda


Hicaz Semai: 

Ey büt-i nev-edâ olmuşum müptelâ

 

 

Neyzenliği ve hanendeliği ile de bir hayli ünlüymüş.

Muhteşem bestelere imza atmış. Düşünebiliyor musunuz beste çeşitliliğini?

 

Her çeşit üslupta eserler yapmış. Halk zevkinden de besteler yapmış, saray zevkinde de…

Birçok makamları da Türk Musikisine ilave etmiş.

Sultaniyegâh, neveser, saba buselik, hicaz buselik, araban kürdi v.b.

 

Eserleri Klasik Türk Müziği ustalarını çok etkilemiş.

Tabi bunların yanı sıra çok da iyi bir öğretmenmiş. Çok öğrenci yetiştirmiş. Türk müziğine hizmet etmiş çok ustalar onun eğitimi ile müthiş eserlere imzalar atmışlar.

Dellâlzade İsmail Efendi, Mutafzade Ahmet Efendi, Haşim Bey, Mehmet Bey, Zekâi Dede, Arif Bey, Nikoğos Ağa

 

Dede Efendinin babası hamamcı olduğu için ona Hamamızade İsmail Dede Efendi denilmiş.

O çok farklı bir bestekâr. Onun gibi biri daha var mı bilmiyorum.

Ona yirmi iki yaşındayken dede denmiş. dede denmesinin nedeni; 1001 gün süren Mevlevi çilesini tamamlamasındanmış.

 

Onun müzik eğitiminden söz etmeye başladığımızda da şaşırıyoruz.

Küçük yaşta Yenikapı Mevlevihanesi’nde müzik öğrenimine başlamış.

Büyük ustalardan dersler almış. Türk müziğinin yanı sıra din müziği eğitimi de görmüş. Ney çalmasını öğrenmiş.

Bundan sonra yaptıkları kelimenin tam anlamıyla dillere şayan!

Beste yapmaya on altı, on yedi yaşlarında iken başlamış. Yaptığı bestelerle adı duyulmaya başlanmış. Padişahın kulağına ünü gitmiş. Üçüncü Selim’de bestekâr olduğundan merak etmiş. Onu saraya davet etmiş. Musahip ve baş müezzin tayin etmiş.

 

Hammamizade İsmail Dede Efendi, üçüncü Selim’den sonra ikinci Mahmut ve Padişah Abdülmecit zamanlarında da bu görevini sürdürmüş. Üç padişaha hizmet etmiş.

 

Allah rahmet eylesin…

 

Müzik, sanat, sanatçı

 

Şimdilerde nasıl?

O zamanlar nasılmış?

 

Nazan şara şatana

Nazan Şara Şatana hakkında 219 makale
Nazan Şara Şatana:Türk yazar Eğitim hayatından sonra Günaydın Gazetesi’nde gazeteci olarak iş hayatına başlayan Şatana,Adliye,Meclis,TRT,Magazin,Adliye,Merhaba ve Haftanın Sesi gazetelerinde ve bir çok ajansta muhabir olarak görev yaptı.1989 yılında Turizm sektörüne geçti.1989-1990 yıllarında “Ayışı tesislerinde (Kemer,Antalya)müdür yardımcısı ve kontrol amirliği görevinde bulundu.1990-1991 yıllarında “Bela Kara Elmas Hotel’de(“Side”Antalya)Genel Müdür yardımcılığı yaptı.1991-2001 yıllarında “Majesty Hotels & Resorts Clup Tuana Park’da”(Fethiye) Odalar Bölümü Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak 9 yıl görevini sürdürdü.2002-2006 yılları arasında ise “Majesty Hotels & Resorts Kemer Beach Hotel’de”(Göynük/Kemer) Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2007 yılında “Nisos Hotel Varuna”(“Belek”/Antalya) Genel Müdür olarak görev yaptı.2008 yılında “Bilem Higt Class Hotel’in (Antalya) Genel Müdürlüğünü yaptı.Ürgüp-Bodrum-Marmaris’de otel açılışlarında görevli olarak bulundu.Almanya’da sık ve uzun süreler bulundu.”Adriyatik”ve “Cote d’Azur”sahil otellerinde,Avrupa’nın bir çok ülkesinde ve Amerika’da otel ve araştırma gezilerinde bulundu.Dünya’nın bir çok ülkesinde,turizm-tarih mitoloji kitapları için araştırmalar yaptı.Turizm Bakanlığı Yöneticilerinin Yöneticisi seminer (toplu çalışma)sertifika belgesi aldı.TGRT’de yayınlanan Evlat TV Filmi ve yine bir çok kanalda yayınlanmış kısa TV filmleri yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında bir çok gazetede köşe yazarlığı,haber,ropörtaj dallarında çalışmalarını sürdürmekte.Bir çok internet sitesinde köşe yazılarını yazmaya devam etmektedir.Yazarlığının yanında şiir de yazmakta olup 1000 nin üzerinde eseri vardır.Ayrıca profesyonel olarak yağlı boya resim çalışmaları da mevcut olup birçok turizm hizmeti veren firmaların duvarlarında eserleri yer almaktadır. 2013 Avrupa kalite yılın yazarı ödülünü aldı. KİTAPLARI: Asar Şamil ve Rus Terzi(2006) Havada Kekik Kokusu Vardı(2007) Otek I,Uzun Bir Gece(2007) Şarkın Modern Gelini Şehribahar(2008) Zeus’un Aşkları(2009) Hekim Ali Süavi Efendi(2009) Herkül-Herakles’in kadınları Otel II,Kapadokya-Beyaz Atlar Ülkesi(2009) Belkıs-Yağmur Şimdi Yağacak(2011) Esir Türk Kızları-Osmanlı Perisi(2011)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*