Hasanşeyhliler Çanakkale Şehitlerini andılar

Hasanşeyhliler Çanakkale Şehitlerini andılar

İle paylaş:


Hasanşeyhliler Çanakkale Şehitlerini andılar

 

İzmir’de faaliyet gösteren Konya Hasanşeyhliler Derneği, bu yıl 100. yılını andığımız 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle bir dizi etkinlik düzenlendi.

Dernek binasında düzenlenen ve yoğun bir katılımın gerçekleştiği  etkinlikte Abbas Devebacak, Ali Dinçer, Vehbi Çat, Halil Kaplan, Mustafa Sever, Abdullah Gürüler ve Ramazan Bozyiğit adlı bir grup din adamı ve imam hatipler tarafından  okunan  Mevlid-i  Şerif, Kur’anı Kerim, Sure’i Celileler, ilahi ve kasideler ile şehitlerimiz  anıldı.  Sinevizyon eşliğinde birer konuşma yapan dernek kurucularından  Mehmet  Ali Acar, Nuri Gümüş ve dernek sekreteri  Mehmet Pala Çanakkale zaferi ve şehitlerimizle ilgili bilgiler verdi.

100 YIL GEÇER, ÇANAKKALE GEÇİLMEZ

Konya Hasanşeyhliler Derneği genel başkanı  Yusuf  DEVEBACAK günün önemine ilişkin yaptığı konuşmada:  “Çanakkale savaşları bir kahramanlık destanıdır. Ulusumuz burada 252 bin şehit vermek pahasına Türk’ün gücünü göstermiş, kurtuluş savaşının ateşini yakmıştır. Bugünkü yegane varlığımızın sebebi Çanakkale’de şehit düşen ecdatlarımızın, dünyanın ittifakı ve teknolojisi ile karşımıza çıkan emperyalist güçlere karşı direnmesi ve geçit vermemesidir. Bunun bilinci ile Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, hiçbir zaman unutulmayacak olan aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, şükran ve saygıyla anıyoruz. Ruhları şad, mekanları Cennet olsun.” Dedi.

Katılımcılara tavuklu pilav, ayran ve  irmik helvasının ikram edildiği gece, hüznün ve gururun bir arada yaşandığı sohbetlerle sona erdi.

 

Haber ve Fotoğraf:  Bayram ÇAN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*