DOLAR 17,9542
EURO 18,4055
ALTIN 1036,02
BIST 2864,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Hastane kavramına yeni bir boyut kazandırıyoruz

12.09.2013
A+
A-

Hastane kavramına yeni bir boyut kazandırıyoruz

 

Hastane kavramına yeni bir boyut kazandırıyoruz

Başbakan Erdoğan, sağlıkta da yeni ve tarihi bir dönüşümü gerçekleştirdiklerini belirterek, “Hastane kavramına artık yeni bir boyut kazandırıyoruz” dedi.

İSTANBUL

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanlığı Kamu Özel İşbirliği Şehir Hastaneleri’nin tanıtım programı ve imza töreninde yaptığı konuşmada, artık çok daha hızlı yol alacak şehir hastaneleri projelerinin ülkeye, millete, insanlara hayırlar getirmesini Allah’tan niyaz ettiğini belirterek, “Yargıda zaman zaman çok ciddi sıkıntılar çekildi. Aylarımız, senelerimiz ne yazık ki bu inşaatları başlatamamakla geçti. Bunları başlatabilseldik, şu anda bunlar bitmiş olacak ve halkımıza hizmet veriyor olacaktı. Fakat çok çok böyle engellenen bu yatırımlar, vatanımıza, milletimize, insanımıza zarar verdi. Bunlar hakkında benim söyleyebileceğim başka bir şey yok” dedi.

Yapılacak eserlerin insanın kendisine olan güvenini artıracak eserler olduğunu belirten Erdoğan, “Bu hastanelere gelen vatandaşım, ‘Evet ben insanım. Bana insan olduğum için değer veren bir devletim, iktidarım var’ diyerek, inanıyorum ki devlet, millet kaynaşmasının en büyük ispatı bu eserler olacaktır. Burada tabii 15 şehir hastanesiyle, Ankara’da kurulacak Halk Sağlığı Kurumu Binası’nın imzalarını atacağız. Adana, Ankara, Bursa, Elazığ, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mersin ve Yozgat illerimiz için verdiğimiz sözü tutuyor, bu şehirlerimizi çok büyük sağlık kampüsleriyle buluşturuyoruz. Kamu, özel işbirliği nedir, bunu ispat ediyoruz” diye konuştu.

Eserlerin aynı zamanda kaynakların çeşitlendirilmesi noktasında atılan en önemli adımlardan biri olduğunu dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

“Şimdi burada 14 şehir hastanesinin, yani 24 bin 407 hasta yatağı kapasiteli 79 hastane ve bir halk sağlığı kurumumuzun inşasına aynı anda start veriyoruz. Bu 14 ilimizde kurulacak hastaneler sadece bu şehirlerimize değil, çevrelerindeki diğer hastanelere de hizmet verecek. Bunların özelliği bu. Bunların genelinde çok tartışmalar yapıldı. Arkadaşlarıma hep bunu söyledim. Bizzat bunlara şehir hastanesi adını vereceğiz. Şehir hastanesi adını verirken de bunların bir işlevi olacak. Aynı zamanda çevre illere de inşallah hizmet verecek. Bunlara bölge hastaneleri de diyebiliriz. Fakat inşallah zaman içerisinde bu şehir hastaneleri, çevresinde doğuracağı etkilerle oralardaki hastanelerin de bu hale dönüşmesine vesile olacak. 14 ile yapılacak şehir hastanelerinden 24 il istifade edecek.”

Şehir hastaneleri 11 yıl önceki hayalimdi

Kentsel dönüşümde olduğu gibi sağlıkta da yeni ve tarihi bir dönüşümü gerçekleştirdiklerini vurgulayan Erdoğan, “Bizlere ilkleri yapmak yaraşır. Biz bugüne kadar hep ilklerleydik. Çünkü AK Parti, iktidar olarak da hep ilklerin temsilcisi olmuştur. İşte bu sebeple Türkiye’de sağlık hizmeti anlayışını değiştiriyoruz. Hastane kavramına artık yeni bir boyut kazandırıyoruz” dedi.

Başbakan Erdoğan, 11 yıl önce göreve başladığında şehir hastanelerinin en önemli hayallerinden biri olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Aslında olay sadece sağlıkta değil. Eğitimde de bu hedefimiz vardı ama eğitimde bu işi maalesef başaramadık. Hep şunun özlemi içerisinde olduk. Biz AK Parti olarak ilkokul, orta, lise, üniversite. Niçin buralarda kamu özel iş birliğini gerçekleştiremedik. Ben buradan müteahhitlerimize yine sesleniyorum. Gelin bize okullar yapın. Güzel, şık okullar yapın. Biz sizden hizmet alımıyla bunları kiralayalım. 25 yıllığına kiralayalım. 30 yıllığına kiralayalım. Bu okulları sizlerden kiralamak suretiyle hem sizler için bir yatırım alanı gerçekleştirmiş olalım hem de biz yatırım noktasında kendimiz için yeni bir finansman kaynağı oluşturmuş olalım. Yavrularımız aynı anda müteahhitlerimizin ülkemizin dört bir yanında üretecekleri bu okullarla okul sahibi olsun, Okul açığımızı kapatalım. Üniversite açığımızı kapatalım. Böylece artık Türkiye’de yavrularımız eğitimde de sağlıkta da bu açıklarını gidermiş olsunlar.”

Başbakan Erdoğan, 11 yıl boyunca hükümet olarak kaydettikleri başarıları, milletten gördükleri teveccühü, kömüre, makarnaya, bir torba pirince bağlayanlar olduğunu ifade ederek, “Milletten teveccüh göremeyenler, milletin takdirine mazhar olamayanlar, milleti tahkir ederek kendilerini avutuyorlar. Bunlar, çalışmak yerine, gayret etmek yerine, üretmek yerine, çalışanı, üreteni, hizmet götüreni taşlamayı marifet zannediyorlar. Bu millet, oyunu satmayacak kadar, oyunu kömüre, makarnaya, bir torba pirince vermeyecek kadar asil bir millettir, onurlu bir millettir, şerefli bir millettir” diye konuştu.

Müezzinoğlu: Sözümüzü yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da yapılacak şehir hastanelerinin önemine işaret ederek, “Hamdolsun ki Sağlık Bakanlığı olarak güçlü Türkiye’ye yakışan ve 2023 vizyonuna uygun projelere imza atarak, milletimize verdiğimizi sözü yerine getirmenin haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.