Hatırla sevgili o mesut geceyi

İle paylaş:


Ada Gazetesi olarak Adalar İlçemizdeki korunması gerekli tarihi eserler, tescilli eski binalar, tarihi köşklerin şahısların kişisel rant istekleri doğrultusunda zarar verilmesi, orjinalliğinin kaybettirilmesi konularını takip edip gündeme getirmeye, elimizden geldiği kadar bu türlü girişimlerin yapılmaması konusunda yetkilileri uyarıyoruz.

 

Amacımız, Adalarımızın tarihi dokusuna bir zarar gelmemesi. Ancak maalesef Adalar İlçesinde bunu bir türlü başaramıyoruz. Tabi bu başarısızlıkta yetkili kişiler baş rolü oynuyor. Kamu çalışanı olarak kamu yararına yaptığımız haberlerden ötürü Adalar Belediyesi  tarafından şikayet üzerine savcılıklara ifadeler verirken belediyenin kanunları herkes için adil uygulamaması bizleri derinden üzüyor. Tabi biz görevimizi yapmaya devam edeceğiz.

Ülkemizde televizyonun henüz yaygın olmadığı, sabit telefon imkanının kısıtlı, internet vb. kelimelerin bilinmediği  1970 li yıllarda Ceylan Yayınları ve Tay Yayınları öncülüğünde çoğunlukla İtalyan orjinli çizgi romanların satışında patlama yaşanmaktaydı. Bu çizgi roman serilerine erkek okurlardan gelen yoğun talep üzerine Neşe, Tina, Çiğdem, Ayşegül gibi isimlerle yayın yapan, bayanlara hitap eden dergilerde yayınlanmaya başlamıştı. Bunların içinde çokta popüler olan bir derginin adı da ‘Oya’ydı. Hatta “Neşeyle Oya’nın, Arzuyla Kaya’nın selamı var”  şeklinde söylenen bir halk deyimi bulunmakta idi.

2006- 2008 yılları arasında Büyükada Çankaya Caddesi üzerinde bulunan Con Paşa Köşkü ile hemen karşısındaki Ahmet Emin Yalman Köşkünde (Dönemin Turing Evi) ‘Hatırla Sevgili’ adındaki dönem dizisinin çekilmesi ile uzun yıllardan beri kendini unutturan Büyükada’ya talep patlaması yaşanmaya başlanmıştı. Bugün bile adaya gelen yerli ve yabancı ziyaretçiler bina önünde resim çektirmekte. İstanbul toplu taşıma araçlarında halen ‘Hatırla Sevgili’ müziği çalarak geçinen bir çok yerli yabancı akordiyoncu vardır. Dizinin yayınlandığı dönem bu furya sırasında dizinin çekildiği Con Paşa Köşkü o zamanki maliki aile tarafından şimdiki sahibi Arkas Holding’e satıldı.

Arkas Holding tarafından hiçbir izin almadan esaslı onarım, restorasyon ve rekonstüriksiyon faaliyetlerine başlanması üzerine Adalar ilçesinin kanayan yarası olan imara aykırı faaliyetlerde patlama yaşandı.”O yapar da ben yapamaz mıyım” anlayışı ile başlayarak günümüze kadar biraz yoğunluğu azalmakla beraber imara aykırı binalar, iskeleler, oteller, işyerleri vb. işler çığ gibi arttı. Hatta bunlarla ilgili birçok bakanlık araştırması, müfettiş raporları vs. halen yetkili resmi dairelerde işlem görmekte.

Arkas Holding’e Con Paşa Köşkü’nü satan ailenin “sosyal demokrat, cemiyet hayatı insanı, çevre dostu, entelektüel vs. birçok unvanı ile anılmayı seven bir bireyi de bu yapılanları gördükçe cesaretlenip çevresini kullanarak iddiaya göre “şirin, mütevazi” II. grup eski eser villa ile bahçesindeki tescilli ağaçlarla ilgili yakın zamanda ufak tefek sihirli dokunuşlar yapmıştır. Şöyle ki; Eski eser binanın iç planları ile oynadığı ve kendisine gerekli hacimlerin yaratıldığı, binanın üstüne huni şeklinde bir çatı yükselterek ufak bir çatı arası kat ve teras açıldığı, bahçedeki tescilli ağaçların ‘şehven’ kurutulup kesildiği, bahçeye ufak bir yüzme havuzu yapıldığı ve bunun gibi birkaç küçük dokunuşlarla işlerini yoluna koyulduğu belirtiliyor.

Bu arada iddiaya göre, bu yaptığı şirin, mütevazi işlerden cesaret alarak  hatırlı dostlarından ve belediye yönetimindeki cankuşlarından ufak bir ricada daha bulunmuş, Büyükada Yılmaztürk Caddesi sonunda mezarlıklar mevkiinde bulunan bostan nitelikli aile gayrimenkullerinin turizm alanı olması gibi ufacık ricası yetkililer tarafından emir telaki edilerek şak diye yapılmıştır. Allah’tan planlar mahkeme tarafından iptal edildi de şimdilik bu ve benzeri yerler için ayak oyunları yapaya çalışanların hevesleri kursaklarında kaldı. Adalarımızın bir plana ihtiyacı olduğu kesin. Ancak bu türlü yapılan ayak oyunlarını görünce planların iptal edilmesine insan sevinmiyor değil!

ADALAR’DA ORGANİK TARIM REVAÇTA!

Adalarımızdaki sosyal demokrat, entelektüel, elit bir takım çevrelerce son bir yıl içinde organik tarım işi çok revaçta olmuştur. Daha önce bazı haberlerimizde değindiğimiz bu konu ile ilgili olarak şunu söylemek isteriz; Organik tarım sevdalısı “Adalar’da 100 yıl aradan” sonra sloganları ile yola çıkan değerli müteşebbis ve elit arkadaşlar! Lütfen Adalar imar planları yapılırken bu ve benzeri jakobenlere alet olmayınız. Adalar için de bulunan parsellerin tapuda ve belediyede aleni olan kayıtlarını inceleyiniz. Son yıllarda çıkan tarım kanunlarını iyi okuyunuz. Aile mirası olan mutlak tarım ve tarım arazileri mirasçılar içinde bile pay edilememekte ve farklı amaçlarda kullanılamamaktadır.

Adalar’daki birçok parselin nitelik bölümünde bağ, bahçe, tarla, bostan vb. mutlak tarım nitelikli yerlerin her ne amaçla olsun (konut, ticaret, konaklamalı ve günübirlik turizm vb.) katledilmesine sessiz kalmayınız. Sessiz kalır yada bu yapılanları sahiplenirseniz bu durum yapmak istediğiniz tarım faaliyetlerinin “sözüm ona tarım arka planda başka menfaatler” için yapıldığı söyleminin doğru olduğu kanıtlanacaktır.

HEYBELİADA ÇAM LİMANI

Heybeliada’da tarla vasıflı yerdeki imara aykırı inşa edilen çam limanı mevkindeki villalarda af iskanı aldıktan sonra da aykırılıklar yaparak aldığı af iskanı da iptal edilen, sonradan şu anki belediye yönetimince bir kılıfı bulunarak tekrardan iskan verilen, tekrar kaçak yapılaşma yaparken yakalanan ve şu an durumu resmi mercilerde inceleme de olan ve bu sarmalın daha uzun yıllar devam edeceği tahmin edilen yer örneğinde olduğu bu ve benzeri işlerde belli çıkar gurupları ve onların resmi daireler içindeki işbirlikçileri kazanırken maalesef toplum kaybediyor.

Şükrü Abanoz

Hatırla sevgili o mesut geceyiHatırla sevgili o mesut geceyiHatırla sevgili o mesut geceyiHatırla sevgili o mesut geceyiHatırla sevgili o mesut geceyi

18 yorum

 1. Üstad Gani Müjde’nin 2011-2014 yılları arasındaki yayınlanan pis yedili adlı okul dizisinde coğrafya öğretmeni Oya Bilir bile bu kadar sert değildi.Bu ne kadar güzel bir sosyal demokratlıktır.Bunların sosyal demokratlığı bu kadar olur.Lafa gelince “ada dokusunu kaybetmesin,ada kabuk değiştiriyor,ada da her şey bozuldu “de , ama iş kendi yerine geldi mi her şeyi yap ne güzel İstanbul.

 2. Bu ve benzeri haberleri okuyunca midem bulanıyor.Bu nasıl bir sosyal demokrat partili belediye, nasıl pis ilişkiler,kimin eli kimin cebinde,inşallah müfettişler bunları görüyorlardır.Partizan düşünceli,emekçi,sosyal demokratlar böyle ve bu kafada ise daha 250 sene iktidar yüzü göremezler.

 3. İnternet te oya bilir yazınca çok güzel sonuçlar çıkıyor bu hatunun eşinin adı da jinekolog Kaya Bilir diye bir bilgi bir çok sitede gözükmekte, ne kadar güzel bir raslantı.

 4. Yaz geliyor,adalarda hareketlenme başladı,belediye yakında yeni operasyonlarına başlar,şurda şikayet var gel gereğini yapalım,burada bu iş var ruhsatını iptal ederim ha, diye aba altından sopa gösterir sonrada yaptığı icraatların fotoğraflarını çektirme hastalığından yeni fotoğraf kitabını dağıtarak yeni dönem için aday olur.

 5. Sn. ada gazetesi sizden yakın zamanda başka konularda da haberler bekliyoruz. Zamanında vatan hainliğinden vatandaşlıktan çıkartılan ve malları derdest edilen bir rum bankerin el konulan gayrimenkulleri için içinde adalılarında bulunduğu bir grup ortaya çıktı ,devlet menfaati aleyhine yalan yanlış belgelerle birçok filmler çevirmek üzereler.Ayrıca 1500 lü yıllardan beri fetih toprağı olan adalar da vakıf gayrimenkulleri ve vakıf hakları ile ilgili elimde fevkaledin fevkinde bilgi ve belgeler bulunmakta,yorum yazdığım mail üzerinden sizden dönüş bekliyorum.

 6. Kardeşim iyi güzel de 2 yıldan beri maden nakibey de deniz kenarındaki kaçak yalıları iskeleleri niye kimse görmüyor.şikayet etmedik yer kalmadı kimseden ses yok ne oluyor nasıl oluyor kim bunları kolluyor.Su sporlarının dibinden başla nakibey plajına kadar 6 yerde kaçak iskele rıhtım tamirat inşaat maşallah Rabbim verdikçe veriyor.

 7. Bu yer Büyükada kadıyoran caddesi ile aydoğdu sokağın köşesinde telefon santralinin yanındaki yapı. Aydoğdu sokak no 2, kadıyoran sokak no 19 posta kodu 34970, 226 ada 9 parsel daha detayı özel bilgiye girer , bilgi yeterli mi?

 8. Sayın gazete yöneticisi adada haberini yapacak başka yer mi kalmadı?.buranın sahibi sosyal demokrat Atatürkçü modern bir insan ,Adalarda bundan kat be kat fazla kaçak yerler var iken neden bu yerin üzerine gittiğiniz çok manidar kimlerin bu işi yönlendirdiği ve ne hesaplar yapıldığı çok belli

 9. Koruma kurulunun adalardaki birçok apartmanı tescillediğinden kimsenin haberi var mı? Motolanın yaptığı binalar da tescilleniyor peki Çankaya yıkılan ve imar planı iptal edilmesine rağmen durmayarak tamamen kaçak devam eden yerdeki eski binanın günahı neydi niye tescil edilmedi ve halen neden tescil edilmiyor ve kaçak inşaat durdurulmuyor .Yaz geliyor denizden bir tekneyle gezin yada tur yolu üzerinden sadece inşaat patırdısı seslerini takip ederek ilerleyin bakalım neler göreceksiniz.Ve neden görememektesiniz?

 10. Haberde ve yorumlarda sanki bir şeyler kapatılmaya çalışıyor gibi. Açık açık söyleyin kim aykırı iş için aracı oluyor,kim göz yumuyor ,kim töhmet altında kalacak,kim yada kimler bu işten çıkar sağlıyor.Bu haberler yapılıyor sonra da yapıldığıyla kalıyor.Belediyede ve ilgili diğer resmi kurumlarda kimler devreye girip bu işleri hallediyor. Bir de “vatan hainleri” adıyla yazanın dediği rum malı çetesi bayağı zamandır bir hukuk bürosu ve Büyükadalı bir kaçak inşaatçı bakkalla beraber kaçak banker zarifi nin malları ile ilgili bir işler çevrildiğini herkes biliyor.Madem böyle bilgi belge var devletin birimlerine derhal ivedilikle haber vermek lazım.Bu vatan hainlerine göz açtırılırsa bu işin vebali büyük olur.Vakıf yerlerini de kimin ne yaptığı belli vakıflar bölge müdürü ile başkanın nasıl bir yakınlığı varsa artık yapılanlara ancak vakıf bedduası gerekir.

 11. Hallederiz ! Hafta sonu adada gerekli görüşmeleri yaparız.Belediye ve diğer resmi dairelerde bedeli mukabilinde halledemeyeceğimiz iş yok.Şunun için bu kadar alırım,bunun için şu kadar alırım.kendim için bir şey istiyorsam namerdim.

 12. Sayın ada gazetesi haberin başında ahkam kesmişsiniz.”tarihi eserler,kişisel rant,tarihi doku” vs bir sürü şey yazmışsınız ama bu yazdıklarınız kime ve neye hizmet ediyor belli değil.Yazıyorsunuz da ne oluyor.Acaba bu yazıları bu işten rant sağlayan değerli belediye büyükleri ve avukat meclis üyesi önce size haberi servis edip sonra da meyvelerini mi topluyorlar?

 13. Bu partinin ünlü bir kağıt oyunu uzmanı eski bayındırlık bakanı vardı.Bu bakan geçen sene Anadolu klübünün arkasındaki eski eser yerini internette satılığa çıkartırken 6.5 katlı diye ilan vermişti.Adada imarın h yüksekliği 6.5 tur.Bu uyanık 6.5 kat anlamış bu yer belediyeye ve kurula şikayet edilmişti. Numaradan çatı üzerindeki terası kapattılar şimdi bu kalan 6 kat eski eser yasal mı oldu ?

 14. Büyükada’da faytoncuların meydanında kimin yaptığını bilmediğim birileri tarafından kaçak kat çıklıyor. Herkesin gözleri önünde. Belediye Başkanı Atilla Aytaç “benim haberim yok İBB göz yumuyor” Demiş. Tabi biz adalılar olarak belediye başkanının sözüne güveneceğiz. Halkın seçtiği birinin halkını kandıracak hali yok. Peki o zaman İBB buna nasıl göz yumuyor. İBB yi aradık bizim haberimiz yok yetkili merci Adalar Belediyesi diyor. Şimdi İBB’ye de güvenmek durumundayız. Kim yalan konuşuyor ben çözemedim. Siz çözdünüz mü? Şimdi her iki kurumunda haberi olduğuna göre akla tek bir şey geliyor iki kurumdan biri ya avanta aldı göz yumuyor yada siyasi rant peşinde sizce hangisi!

 15. Kartvizitindeki ünvanları 1 dosya kağıdına sığmayan Adaların medar-ı iftiharı KIL avukat bu hafta anakent belediye meclisinde lüzumsuz işler komisyonuna seçilerek başarılarına bir yenisini daha ekledi.Son zamanlarda birçok büyük müvekkili ile görülen lüzum üzerine yollarını ayıran,her işten tereyağından KIL çeker gibi sıyrılan,burnundan KIL aldırmayan,her krizi fırsata çeviren, her işten KIL payı sıyrılan,her ne olursa olsun KIL’ ı kıpırdamayan,belediye meclis görüşmelerinde reklam olmak için her KIL’ lığı yapan , KIL ına halel gelmeyen,,kapalı kapılar ardında “ben sizin KIL’ ınıza dokunmam diyen bu avukata bir şey olmaz.Ne de olsa atlasa KIL yapışmaz.

 16. Adalar’da bu illagal işeri kendine meslek edinen bir grup var.Bu grupların bazıları siyasi ayağı bazılarıda het partiye yalakalık yapıp omurgasız olanlar. Yorumlarda ve haberde zaten üstü kapalı adları geçiyor. örnek verirsek üzerinde güneş batmayan mimar, Adaların ünlü mimarı ve her dönemin bayrağını taşıyan inşaatçı. Bunların adları belli. Adalar’dan temizlenmesi lazım

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*