Hayalim Geleceğim

Hayalim Geleceğim

İle paylaş:


Hayalim Geleceğim

 

Başaracağınıza da İnansanız Başaramayacağınıza da Haklı Çıkarsınız

Üniversite Sınavlarına Hazırlanan Bilgi Evi Üyeleri Hayalim Geleceğim isimli seminerde bir araya geldi.

Zeytinburnu Belediyesi Bilgi Evleri üyelerinin bilgi, yetenek ve isteklerine uygun, kariyer seçimlerini bilinçli bir şekilde yapmalarını sağlamak üzere kariyer yolunda kendilerine destek vererek, katılacakları rehberlik seminerleri ve üniversite gezileri ile mezuniyet sonrası iş hayatına geçişte uyum sürecini yetkin bir şekilde atlatabilmelerini, seçmek istedikleri meslekleri daha yakından tanımalarını sağlayarak onların gelecek planlarına destek olmayı amaçlıyor.

Bilgi Evleri bu ay ki rehberlik seminerine Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Kariyer Girişimcilik ve Mesleki Test Merkezi Genel Koordinatörü Soner Örnekol’u davet etti. Üyelerimiz tarafından büyük bir ilgiyle karşılanan misafirimiz ilk etapta kısa bir algı testi uyguladı ve doğru meslek, mutlu gelecek adlı sunumuna başladı.

Hayatta başarılı olmanın ilk adımı kendini tanımaktır diyerek giriş yapan Örnekol, sahip olduğunuz potansiyelin farkında olmadan atacağınız adımları kestiremezsiniz. Öncelikle kendinizi tanımanız gerekiyor. Daha sonra içinde bulunduğunuz ortamın şartlarını da göz önünde bulundurarak, gerçekleri göz ardı etmeden kendinize bir hedef belirlemelisiniz. Bu hedef net, ölçülebilir, ulaşılabilir, mantıklı, gerçekçi ve sınırlı bir zaman kriterlerine sahip olmalı dedi.

Meslek seçimi konusunda ise, sevdikleri işi yapan insanlar hayatları boyunca bir gün bile çalışmış sayılmazlar sözüyle giriş yapan Örnekol, meslek seçiminde rol oynayan faktörleri üyelerimize aktardı. Yanlış meslek seçimine neden olan durumları açıkladıktan sonra yanlış meslek seçiminin doğurduğu sonuçları da ortaya koydu.

Sınava hazırlık aşamasında başarıyı engelleyen faktörlere değinen Örnekol, kazanamazsam bittim! Psikolojisinden kurtulmaları için başarısızlığa uğramanın iki avantajı olduğunu ilkinin eğer yanılmışsanız nelerin işe yaramadığını öğrenirsiniz diğeri başarısızlık size yeni bir başlangıç fırsatı verir dedi.

Üniversite hayatına, üniversiteden beklentilere ve mezuniyet sonrası hedeflere de değinen Örnekol daha sonra üyelerimizin sorularını yanıtladı.

Seminerin ardından bilgi evleri tüm katılımcılara kalem seti hediye etti ve kısa bir ikram verildi. Hatıra fotoğrafı çekiminin ardından üyelerimiz misafirimizle vedalaştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*