Hayvan Hakları Savunucularından “Bisikletli Fayton” Önerisi

Hayvan Hakları Savunucularından "Bisikletli Fayton" Önerisi,Büyükada'da fayton kazası

Hayvan Hakları Savunucularından “Bisikletli Fayton” Önerisi

 

HAYTAP Yaban Hayat Koordinatörü Sakin: “Adalar’da atlı faytonlar yerine, bisikletli faytonlar ya da güneş enerjisi ile çalışan araçlar kullanılabilir”

 

HİLAL UŞTUK – Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Yaban Hayat Koordinatörü Ege Sakin, Adalar’da faytonlara koşulan atların ölümlerine önlem olarak, “Atlı faytonlar yerine, bisikletli faytonlar ya da güneş enerjisi ile çalışan araçlar kullanılabilir” dedi.

Sakin, AA muhabirine yaptığı açıklamada son günlerde faytona koşulan atların ölümlerinde görülen artışa işaret ederek, faytoncuların atlarına yeterince bakmadığını öne sürdü.

Yazın para kazandıkları için faytoncuların atları ahırlara götürerek, arabalara koştuğunu, kışın ise atların sokak köpekleri gibi dışarıda yemek aradığını ifade eden Sakin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kışın sokak köpekleri gibi etrafta dolaşan, çöpleri karıştıran atlar görebilirsiniz. Bu dönemde ölenler oluyor. Kalanlar ise baharda toplanarak tekrar faytonlara bağlıyorlar. Veteriner hekim yok. Büyükşehir Belediyesinin bünyesindeki, Ulaşım Koordinasyon Merkezi’ne bağlı faytonlar ulaşım aracı olarak görüldüğü için belediyenin ahır ve park yapması gerekiyor. Ayrıca, faytonları kontrol edecek ve atlarla ilgilenecek veteriner hekim sağlaması gerekiyor.”

Faytonculara yaptıkları işle ilgili eğitim verilmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Sakin, her adada en az 1 veteriner hekimin olması gerektiğini de ifade ederek, şöyle konuştu:

“Yaralanmalar ve hatta ölümle sonuçlanan kazalar oluyor. Hayvanlar çatlayana kadar koşturuluyor. Bir tur sayısı olması gerekiyor. Bazı faytoncular, aynı atı defalarca, bayılana, hatta öldürene kadar koşturuyor. Ayrıca faytonlara koşulan atlar için hız ve yük limiti olması lazım.”

Ölümlerin önüne geçebilmek için öneride bulunan Sakin, “Adalarda atlı faytonlar yerine, bisikletli faytonlar ya da güneş enerjisi ile çalışan araçlar kullanılabilir” diye konuştu.

 

“Atlar ölüyorsa bunu bize mal etmek lazım”

 

Büyükada Faytoncular Derneği Başkanı Hasan Ünal ise adada bin 200 at, 226 fayton olduğunu belirterek, her gün 200 faytonun 10.00-14.00 saatleri arasında hizmet verdiğini ifade etti.

Hayvanların zarar görmesini kimsenin istemeyeceğini vurgulayan Ünal, Adalar’da yaşanan hayvan ölümlerinin hepsinin aynı nedenden olmadığını öne sürdü.

Bu yıl 40’ın üzerinde hayvanın itlaf edildiğini belirten Ünal, “Hepsi yanlış beslenme, kazalar gibi nedenlerle değil. Bazılarının ölümü, Ruam isimli hastalığın yayılmasından kaynaklanıyor. Okullar açılıp, yoğunluk azaldığında daha kapsamlı bakımlar başlar. Burada yaptığımız tüm çalışmaların amacı insanlara hizmet vermektir. Faytonlar, arabacıların değil, adalarla özdeşleşmiş bir vasıtadır. Eğer arabacı, arabayı kötü kullanıyorsa, atlar ölüyorsa bunu bize mal etmek lazım, faytona değil” diye konuştu.

Ünal, ada halkının faytonlara alıştığını ve faytonu sevdiğini aktararak, şunları söyledi:

“Bir insan hasta olduğunda ve hastanede iyileşemediğinde, hastaneleri kapatmak mı lazım? Uçak düştüğünde uçakları kaldırmak mı lazım? İnsan hayatında bu tarz şeyler olur. Bin 200 atın içinde senede 50 atın yaşlanıp, hastalanıp, bazı yanlışlıklarla ölmesi normaldir. Bu durumda faytonları kaldırmak mı lazım?”

Adada ilgili kanuna göre ulaşımın faytonla sağlandığına değinerek, kaza olmaması için adadaki diğer araçların da denetlenmesi gerektiğini iddia eden Ünal, adada 4 bin bisiklet ile 400’ün üzerinde akülü araç bulunduğunu dile getirdi.

Ünal şunları kaydetti:

“Burası yaya ve fayton yolu ise siz bu kadar bisiklet ve akülü araç ile 300’ün üzerinde motorlu aracı bu yollara sokarsanız, tabii ki kaza olacaktır. Bisiklet kullananlar arasında her sene ortalama 8 kişi ölüyor, bu hiç dile getirilmiyor. Dile getirilen tek şey, ‘Atlara binmeyin, atlar ölüyor’. Çok eski fotoğrafları broşürlere basıp internete veriyorlar.”

Kaynak: AA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz