Hazerfan Ahmet Çelebi’den önce uçan bilim adamı

Hazerfan Ahmet Çelebi'den önce uçan bilim adamı

İle paylaş:


Hazerfan Ahmet Çelebi'den önce uçan bilim adamı

Hazerfan Ahmet Çelebi‘den önce uçan bilim adamı

İLK UÇAN – DERECELİ GÖZLÜĞÜ BULAN MÜSLÜMAN BİLİM ADAMI

ABBAS KASIM İBN FİRNAS

Plenatarium yapan güneşi, gezegenlerin hareketini, yıldızları, bulutları ve şimşekleri inceleyen Müslüman bilim adamı.

Abbas Kasım İbn Firnas.

Bizler ilk uçan Müslümanın Hezarfen Ahmet Çelebi olduğunu biliriz. Aslında ondan önce de bir Müslüman uçmuş. Uçağı icat eden Wright Kardeşlerden 1023 yıl önce uçmuş. Abbas Kasım İbn Firnas, bir cihaz yapmış, üzerine kumaş geçirmiş, kanat yerine büyük kuşların kanatlarını takmış, icat ettiği cihazı çalıştırmış ve uçmuş.

Abbas Kasım İbn Firnas, sadece uçmakla kalmamış ki hepimiz için çok önemli olan gözlüğün ilk mucidi de o.

Gözlük insanlar için ne kadar önemlidir. Normal göz bozukluğunun haricinde yakın gözlüğü kullanmak belirli bir yaştan sonra olmazsa olmazlardan. Yarabbi düşünüyorum da gözlük bulunmasaydı nasıl okur, nasıl yazardık?

Bizler gözlüğü ilk bulanın Bacon olduğunu sanırız.

İbn-i Firnas, Bacon’dan üç yüz yıl önce dereceli gözlüğü keşfetmiş.

Onun buluşları bir hayli fazla ve ileriye ait birçok buluşun anahtarı da onun icatlarıyla gerçekleşmiş.

Neler yapmamış ki?

Birçok alanda çalışmış. Kimya, fizik ve astronomi okumuş. Astronomi tabloları hazırlamış.

Birde saat tasarlamış. El-Makata adlı bir saatmiş.

Kaya kristallerini kesme yöntemini geliştirmiş.

Plenatarium yapmış. Bu da güneş ve gezegenlerin hareketini gösteriyormuş. Bununla aynı zamanda yıldızları, bulutları ve şimşekleri inceliyormuş.

Cam sanayiinde öncüsü olmuş. Taşlardan cam imal etmeyi keşfetmiş.

Gökbilimci, simyacı, şair olan İslam bilgini aynı zamanda müzikle de ilgilenmiş. İslam musikisini İspanya’da sevilmesine mal edilmesine neden olmuş.

Gerçekten müthiş biri… Allah Rahmet Eylesin. Ölümünden asırlar sonra bile takdir edilip dua alması ne kadar büyük bir olay. Onunla ilgili bilirkişilerin sözlerini de aktarmak istiyorum.

Philip Khuri Hitti;

İbn Firnas, insanlık tarihinde ilk defa bilimsel uçma girişiminde bulunan kişidir.”

Alman bilim tarihi araştırmacısı Sigrid Hunke;

İbn- i Firnas’ın yaptığı bu uçakla İkaros’un rüyasını gerçekleştirdi.”

Bir alıntı daha paylaşıyorum.

Libya’da onun onuruna posta pulu bastırmış.

Irak’ta Bağdat Uluslararası Havaalanı’nda onun anısına bir heykel dikilmiş.

Bağdat’ın kuzeyinde İbn Firnas Havaalanı’na onun adı verilmiş.

Ay üzerinde güneybatıda King ve Ostwald Kraterlerine yakın bir yerde 89 km çapındaki bir kraterin adı Abbas Ibn Firnas Krateri diye isimlendirilmiş.

Endülüs’te yaşayan Müslüman Bilim adamlarının birçoğu inanılmaz buluşlara imza atmışlar.

Nazan Şara Şatana

Nazan Şara Şatana hakkında 219 makale
Nazan Şara Şatana:Türk yazar Eğitim hayatından sonra Günaydın Gazetesi’nde gazeteci olarak iş hayatına başlayan Şatana,Adliye,Meclis,TRT,Magazin,Adliye,Merhaba ve Haftanın Sesi gazetelerinde ve bir çok ajansta muhabir olarak görev yaptı.1989 yılında Turizm sektörüne geçti.1989-1990 yıllarında “Ayışı tesislerinde (Kemer,Antalya)müdür yardımcısı ve kontrol amirliği görevinde bulundu.1990-1991 yıllarında “Bela Kara Elmas Hotel’de(“Side”Antalya)Genel Müdür yardımcılığı yaptı.1991-2001 yıllarında “Majesty Hotels & Resorts Clup Tuana Park’da”(Fethiye) Odalar Bölümü Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak 9 yıl görevini sürdürdü.2002-2006 yılları arasında ise “Majesty Hotels & Resorts Kemer Beach Hotel’de”(Göynük/Kemer) Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2007 yılında “Nisos Hotel Varuna”(“Belek”/Antalya) Genel Müdür olarak görev yaptı.2008 yılında “Bilem Higt Class Hotel’in (Antalya) Genel Müdürlüğünü yaptı.Ürgüp-Bodrum-Marmaris’de otel açılışlarında görevli olarak bulundu.Almanya’da sık ve uzun süreler bulundu.”Adriyatik”ve “Cote d’Azur”sahil otellerinde,Avrupa’nın bir çok ülkesinde ve Amerika’da otel ve araştırma gezilerinde bulundu.Dünya’nın bir çok ülkesinde,turizm-tarih mitoloji kitapları için araştırmalar yaptı.Turizm Bakanlığı Yöneticilerinin Yöneticisi seminer (toplu çalışma)sertifika belgesi aldı.TGRT’de yayınlanan Evlat TV Filmi ve yine bir çok kanalda yayınlanmış kısa TV filmleri yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında bir çok gazetede köşe yazarlığı,haber,ropörtaj dallarında çalışmalarını sürdürmekte.Bir çok internet sitesinde köşe yazılarını yazmaya devam etmektedir.Yazarlığının yanında şiir de yazmakta olup 1000 nin üzerinde eseri vardır.Ayrıca profesyonel olarak yağlı boya resim çalışmaları da mevcut olup birçok turizm hizmeti veren firmaların duvarlarında eserleri yer almaktadır. 2013 Avrupa kalite yılın yazarı ödülünü aldı. KİTAPLARI: Asar Şamil ve Rus Terzi(2006) Havada Kekik Kokusu Vardı(2007) Otek I,Uzun Bir Gece(2007) Şarkın Modern Gelini Şehribahar(2008) Zeus’un Aşkları(2009) Hekim Ali Süavi Efendi(2009) Herkül-Herakles’in kadınları Otel II,Kapadokya-Beyaz Atlar Ülkesi(2009) Belkıs-Yağmur Şimdi Yağacak(2011) Esir Türk Kızları-Osmanlı Perisi(2011)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*