Hediye edilen krallık

Nemrut bir rüya görmüş.,Soluklanarak soluksuzluğunu gidermek istiyordu,6 Köşeli Yıldız,HAFSA SULTAN BİR KUYUMCUDAN NEDEN ÖZÜR DİLEMİŞ?,Eskiler,Zimmem ne demek biliyor musunuz?,UĞURSUZLUĞUN BÖYLESİ!,Giza piramitlerinin üçü 7 Harika kapsamında!,Fatih sultan Mehmet’in Adaleti,Madem annelerin ayakları altında cennet var!,Dünyanın ilk yazar ve şairi Enheduanna,Ebuzer el-Gifari,Fergani,Güneşimiz Mavi mi?,Bunlar muhteşem Türk kadınları,Ünlü Tatiller Tanıtım - Nazan Şara Şatana,HALİÇ SULTAN KAYIKLAR!,Resim bitti.,ALTIN PORTAKALIN OLSUN İSTİYORSAN, KOLAY!,HUNDİ SULTAN’IN RÜYASINDA,DÜNYA ZİYARETÇİLERİ KİMLER?,MEDENİYET FIRAT’TA BAŞLAMIŞ.,RENKLER DANS ETTİ, BEN BAYILDIM.,BENGÜ SU’YU İÇEN ÖLMÜYORMUŞ!,KİM AYNAYA GÜZEL AYNA DEMİŞ?,Padişah kükredi:,İSTANBUL YENİ KAPININ İSMİ NASIL KONMUŞ, BİLİYORMUSUNUZ?,Neden İstanbul'a taşı toprağı altın denilmiş?,Tecavüz bir insanlık suçu olarak kabul edilir.,9 Kumalak - 9 Taş oyunu,İlk Türk üniversitesi Keyruvan,Bir kap yemek!,Evliya Çelebi,Öğretmenden tokat yiyen baba oğul Padişahlar!,KÖPRÜLÜ MEHMET PAŞA’NIN HOŞGÖRÜSÜ!,Prof. Dr. Çambel' hayata veda etti.,YILDIRIM BEYAZIT’IN OĞLU MEHMET ÇELEBİNİN HAZİN SONU!,Annelik denilen yüksek makam!,Tanrıda olsalar kıskançlık krizleri yaşarlarmış,Ashoka Sütununu hangi uygarlık yapmış?,Tavsiyem:Olimpos ya da Olypus'u görmenizdir,Haydaa-şimdi de gökyüzünde kentler var diyorlar,ŞEB-İ ARUS’TA YİNE YOKUM!,Mevlana benim yol rehberim,İki Dirhem Bir Çekirdek nedir?,nazan

İle paylaş:


Tarihte neler olmuş?

Okudukça şaşırmamak mümkün değil.

Size anlatacağım bu olayda bir hayli enteresan.

Birini düşünün bir anda kral olsun. Durup dururken üstelik başka bir ülkeye…

Kral olduğun ülkedeki kraliçenin büyükbabasının yeğeninin soyundan gelen bir bayanla evli olduğun için!

Nasıl bir şey bu? Diyorsunuz.

Üstelik öyle küçücük, güçsüz, isimsiz bir ülkeye de kral olmuyorsunuz. Koskocaman İngiltere’ye kral oluyorsunuz.

 

Bazı kadınların eşlerine ikramlarına bakınız lütfen.

“Eşim ben filancadan dolayı filancanın taaa uzaktan akrabasıyım sende benim eşimsin ve kral oluyorsun.”

“İngiltere’ye mi iyide ben İngilizce bilmem ki”

“Bilme sorun değil ki”

“Nasıl ben nasıl anlaşırım onlarla?”

“Anlaşırsın, anlaşırsın. Sen Protestan’sın.”

“Ne alaka şimdi?”

“Eeee İngiltere’de Katolik kral olmaz.”

“Bir şey anlamadım.”

“Kral olunca anlarsın.”

Elbette böyle bir konuşma olmamıştır. Bu bizim hayalimiz birazda mizah anlayışımız.

 

1714’te, I. George yani Georg Ludwig İngiltere Kralı olmuş ve o bir Alman’mış. Tabi oda soylu biri Alman Prensliğinde Dük.

 

Alman Dük neden İngiltere’ye kral olmuş derseniz?

Kraliçe ölünce tahta geçecek bir kral bulunamamış. Varisi yokmuş. O dönemdeki Stuart erkekleri Katolik’miş.  İngiltere’de Katolik’ler tahta geçemezlermiş.

 

Alman Dük, kral olduktan sonra ismi George Louis olarak değiştirilmiş.

Kral çok başarılı olmuş. Belki yönettiği ülkenin dilini bilmiyormuş ama başarıları asırlar boyu sürmüş.

Güneş Batmayan İmparatorluk denilmiş. Dünya çapında hâkimiyet o dönemde kurulmuş.

Kraliçe Victoria, I. George’un 5. kuşak torunuymuş.

 

Tarih tiryakilik diyorum ya aynen öyle. Araştırdıkça yeni şeyler öğreniyorsunuz ve öğrendiklerinizin içinde olmazların olur olduğunu da görüyorsunuz. Bir ülkenin kralısınız ama o ülkenin dilini bilmiyorsunuz. Çünkü siz o ülkeden değilsiniz. Gelinde enteresan demeyin.

Nazan Şara Şatana

Nazan Şara Şatana hakkında 219 makale
Nazan Şara Şatana:Türk yazar Eğitim hayatından sonra Günaydın Gazetesi’nde gazeteci olarak iş hayatına başlayan Şatana,Adliye,Meclis,TRT,Magazin,Adliye,Merhaba ve Haftanın Sesi gazetelerinde ve bir çok ajansta muhabir olarak görev yaptı.1989 yılında Turizm sektörüne geçti.1989-1990 yıllarında “Ayışı tesislerinde (Kemer,Antalya)müdür yardımcısı ve kontrol amirliği görevinde bulundu.1990-1991 yıllarında “Bela Kara Elmas Hotel’de(“Side”Antalya)Genel Müdür yardımcılığı yaptı.1991-2001 yıllarında “Majesty Hotels & Resorts Clup Tuana Park’da”(Fethiye) Odalar Bölümü Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak 9 yıl görevini sürdürdü.2002-2006 yılları arasında ise “Majesty Hotels & Resorts Kemer Beach Hotel’de”(Göynük/Kemer) Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2007 yılında “Nisos Hotel Varuna”(“Belek”/Antalya) Genel Müdür olarak görev yaptı.2008 yılında “Bilem Higt Class Hotel’in (Antalya) Genel Müdürlüğünü yaptı.Ürgüp-Bodrum-Marmaris’de otel açılışlarında görevli olarak bulundu.Almanya’da sık ve uzun süreler bulundu.”Adriyatik”ve “Cote d’Azur”sahil otellerinde,Avrupa’nın bir çok ülkesinde ve Amerika’da otel ve araştırma gezilerinde bulundu.Dünya’nın bir çok ülkesinde,turizm-tarih mitoloji kitapları için araştırmalar yaptı.Turizm Bakanlığı Yöneticilerinin Yöneticisi seminer (toplu çalışma)sertifika belgesi aldı.TGRT’de yayınlanan Evlat TV Filmi ve yine bir çok kanalda yayınlanmış kısa TV filmleri yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında bir çok gazetede köşe yazarlığı,haber,ropörtaj dallarında çalışmalarını sürdürmekte.Bir çok internet sitesinde köşe yazılarını yazmaya devam etmektedir.Yazarlığının yanında şiir de yazmakta olup 1000 nin üzerinde eseri vardır.Ayrıca profesyonel olarak yağlı boya resim çalışmaları da mevcut olup birçok turizm hizmeti veren firmaların duvarlarında eserleri yer almaktadır. 2013 Avrupa kalite yılın yazarı ödülünü aldı. KİTAPLARI: Asar Şamil ve Rus Terzi(2006) Havada Kekik Kokusu Vardı(2007) Otek I,Uzun Bir Gece(2007) Şarkın Modern Gelini Şehribahar(2008) Zeus’un Aşkları(2009) Hekim Ali Süavi Efendi(2009) Herkül-Herakles’in kadınları Otel II,Kapadokya-Beyaz Atlar Ülkesi(2009) Belkıs-Yağmur Şimdi Yağacak(2011) Esir Türk Kızları-Osmanlı Perisi(2011)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*