“Hegel, Heidegger ve Dünyanın Tarihselliği” adlı kitabı yayımlandı.

“Hegel, Heidegger ve Dünyanın Tarihselliği” adlı kitabı yayımlandı.

İle paylaş:


İstanbul Şehir Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Erdal Yılmaz’ınHegel, Heidegger ve Dünyanın Tarihselliği” adlı kitabı yayımlandı.

“Hegel, Heidegger ve Dünyanın Tarihselliği” adlı kitabı yayımlandı.İstanbul Şehir Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Erdal Yılmaz’ın “Hegel ve Heidegger’de Dünyanın Tarihselliği” başlıklı doktora tezi kitap olarak yayımlandı.

Yılmaz’ın, Galatasaray Üniversitesi ve Paris 1 Panthéon-Sorbonne Üniversitesi’nde, Zeynep Direk ile Jean-François Kervégan danışmanlığında tamamladığı tezi, Hegel ve Heidegger’in “Dünya” fenomenine dair farklı görüşlerini detaylı bir biçimde ele alıyor. Kitap, L’HARMATTAN yayın evinin OUVERTURE PHILOSOPHIQUE dizisinden Fransızca olarak “HEGEL, HEIDEGGER ET L’HISTORICITÉ DU MONDE” adıyla basıldı.

Dünyanın Tarihselliği

“Hegel ve Heidegger’de Dünyanın Tarihselliği” kitabında, öncelikle dünya kavramının felsefi literatürde nasıl bir dönüşüme uğradığı gösteriliyor. Sonrasında Hegel ve Heidegger’in metinlerinden hareketle, onların bu fenomen hakkındaki farklı yaklaşımları inceleniyor. Nihai olarak da kısa bir karşılaştırma yapılarak, Heidegger’in, Hegel’in dünya fenomeni bağlamında Geist ve Zaman kavramlarını okuma tarzına eleştiri getiriliyor.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*