Helena Rubinstein…

Helena Rubinstein...

İle paylaş:


Helena Rubinstein...

KOZMOTOLOJININ BIR BILIM DALI OLMASI IÇIN MÜCADELE ETMIŞ.


Onu güzelliğine önem veren bütün kadınlar bilirler.

Cildine önem veren, pürüzsüz olmasını isteyen, bakımlı bir cilde sahip olmak isteyeler de…

Benim annem onun kremlerini kullanıyordu, ardından ben kullanmaya başladım.

“Çirkin kadın diye bir şey yoktur, sadece tembel kadın vardır.”

Helena Rubinstein’ın güzellik üzerine söylediği bu sözler çok bilinir.

 

Başarılı kadınlarla ilgili yazdığım yazılarda elbette biz kadınların en çok önem verdiği güzellik malzemelerinin ilkinin yaratıcısı olan Helena Rubinstein’dan söz etmeden geçmeyeceğim.

 

Çok başarılı bir kadın…

Kimi onun çok şanslı olduğunu söylüyormuş,

Kimi çok akıllı,

Kimileri de önsezilerinin çok kuvvetli olduğunu…

Yaptığı işteki başarısının en büyük sırrı kendi güzelliğine önem vermesiymiş!

Cildine sürdüğü kendi hazırladığı kremi sayesinde güzellik olayının önemini önce etrafındakilere, sonra tüm kadınlara duyurmuş.

Cildinin çok güzel olduğunu gören kadınlar bunun sırrını sorduklarında,  kullandığı özel karışımlı kremleri satarak ilk güzellik olayını başlatmış.

Bu güzel kadın, 25 Aralık 1870, Krakow’de doğmuş ve 1 Nisan 1965, New York’ta hayatını kaybetmiş.

Aslında zengin bir ailede dünyaya gelmiş. Zürih’te tıp eğitimi almaya gitmiş. Sonrasında Avusturalya’ya yerleşmiş. Hatta o dönemlerde çiftliklerde çalışmış. Kadınların kızarmış yüzlerine sürdüğü kremler de de adını duyurmuş.

 

ÖNCE KÜÇÜK BIR MAĞAZA, ARDINDAN SIDNEY‘DE BIR GÜZELLIK MERKEZI AÇMIŞ.

SONRASINDA LONDRA‘YA GITMIŞ.

1902’DE DÜNYA’NIN ILK GÜZELLIK ENSTITÜSÜNÜ AÇMIŞ VE AYNI ZAMANDA KENDISINE AIT ILK KREMINI DE MARKALAŞTIRMIŞ.

1908’DE AÇTIĞI ÜNLÜ GÜZELLIK MERKEZININ ARDINDAN BÜYÜK ŞÖHRETE KAVUŞMUŞ.

PARIS’TE 1912’DE, NEW YORK’TA 1915’TE GÜZELLIK SALONLARINI AÇMIŞ.

MAKYAJDA MODA YARATMIŞ BIR KADIN O.

DÜNYANIN ILK ULUSLARARASI KOZMETIK ŞIRKETINI KURMUŞ.

KOZMOTOLOJININ BIR BILIM DALI OLMASI IÇIN MÜCADELE ETMIŞ.

1953’TE KURULMASINA ÖN AYAK OLDUĞU BIR VAKIF, 21.YY BAŞINDA UNESCO’NUN DESTEĞI ILE GERÇEKLEŞEN HELENA RUBINSTEIN DÜNYA BILIM KADINLARI ÖDÜLÜ’NÜN TEMELINI OLUŞTURMUŞ.

 

Helena Rubinstein, Londra’da Amerikalı gazeteci Edward William Titus ile evlenmiş.

Roy ve Horace adında iki oğlu olmuş.

 

Hangi dalda olurlarsa olsunlar başarılı kadınlara hayranlık duyuyorum.

Kendine bakmak, güzel olmak, güzel görünmek adına yaptığı kreminin ileride bu kadar büyük bir servet getireceğini ya da dünyada ilk defa bir güzellik merkezinin onun adı ile açılacağını düşünmüş müydü acaba kremi ilk yüzüne sürdüğünde?

Gerçi bir hayli akıllı ve öngörüsü yüksek bir kadın olarak düşünülse bile şansının da çok yaver gittiği aşikâr.

Çalışkan olması, üretmesi de başarısının sırları içinde…

Bunların toplamında da ortaya muhteşem Helena Rubinstein çıkmış.

 

NAZAN ŞARA ŞATANA 

Nazan Şara Şatana hakkında 219 makale
Nazan Şara Şatana:Türk yazar Eğitim hayatından sonra Günaydın Gazetesi’nde gazeteci olarak iş hayatına başlayan Şatana,Adliye,Meclis,TRT,Magazin,Adliye,Merhaba ve Haftanın Sesi gazetelerinde ve bir çok ajansta muhabir olarak görev yaptı.1989 yılında Turizm sektörüne geçti.1989-1990 yıllarında “Ayışı tesislerinde (Kemer,Antalya)müdür yardımcısı ve kontrol amirliği görevinde bulundu.1990-1991 yıllarında “Bela Kara Elmas Hotel’de(“Side”Antalya)Genel Müdür yardımcılığı yaptı.1991-2001 yıllarında “Majesty Hotels & Resorts Clup Tuana Park’da”(Fethiye) Odalar Bölümü Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak 9 yıl görevini sürdürdü.2002-2006 yılları arasında ise “Majesty Hotels & Resorts Kemer Beach Hotel’de”(Göynük/Kemer) Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2007 yılında “Nisos Hotel Varuna”(“Belek”/Antalya) Genel Müdür olarak görev yaptı.2008 yılında “Bilem Higt Class Hotel’in (Antalya) Genel Müdürlüğünü yaptı.Ürgüp-Bodrum-Marmaris’de otel açılışlarında görevli olarak bulundu.Almanya’da sık ve uzun süreler bulundu.”Adriyatik”ve “Cote d’Azur”sahil otellerinde,Avrupa’nın bir çok ülkesinde ve Amerika’da otel ve araştırma gezilerinde bulundu.Dünya’nın bir çok ülkesinde,turizm-tarih mitoloji kitapları için araştırmalar yaptı.Turizm Bakanlığı Yöneticilerinin Yöneticisi seminer (toplu çalışma)sertifika belgesi aldı.TGRT’de yayınlanan Evlat TV Filmi ve yine bir çok kanalda yayınlanmış kısa TV filmleri yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında bir çok gazetede köşe yazarlığı,haber,ropörtaj dallarında çalışmalarını sürdürmekte.Bir çok internet sitesinde köşe yazılarını yazmaya devam etmektedir.Yazarlığının yanında şiir de yazmakta olup 1000 nin üzerinde eseri vardır.Ayrıca profesyonel olarak yağlı boya resim çalışmaları da mevcut olup birçok turizm hizmeti veren firmaların duvarlarında eserleri yer almaktadır. 2013 Avrupa kalite yılın yazarı ödülünü aldı. KİTAPLARI: Asar Şamil ve Rus Terzi(2006) Havada Kekik Kokusu Vardı(2007) Otek I,Uzun Bir Gece(2007) Şarkın Modern Gelini Şehribahar(2008) Zeus’un Aşkları(2009) Hekim Ali Süavi Efendi(2009) Herkül-Herakles’in kadınları Otel II,Kapadokya-Beyaz Atlar Ülkesi(2009) Belkıs-Yağmur Şimdi Yağacak(2011) Esir Türk Kızları-Osmanlı Perisi(2011)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*