Heybeliada 1773 Kupası’na buruk başlangıç

Heybeliada 1773 Kupası'na buruk başlangıç

İle paylaş:


Heybeliada 1773 Kupası’na 34 tekne katıldı. İYK’nın düzenlediği Heybeliada 1773 Kupası Yat Yarışı buruk başladı. Katılan 34 tekneden 4’ü DHO’ya ait. Öğrenci olmadığı için tekneleri subaylar kullanıyor.

Heybeliada 1773 Kupası'na buruk başlangıç

Dile kolay, Deniz Harp Okulu ve Deniz Lisesi 243 yıllık bir geçmişe sahip. Bu nedenle kuruluş yıldönümü törenlerinin büyük bir coşku içinde kutlanması gerekirken herkesin yüreği buruktu.

Her şeyden önemlisi, her iki okulda da öğrenci olmadığı için, tören ritüellerinde muvazzaf subaylar görev aldı. Törene gelirken Deniz Harp Okulu mezunu emekli subaylar tarafından hazırlanan açıklamayı emekli Koramiral Atilla Kezek okudu.

 
“HATADAN DÖNÜLMESİNİ BEKLİYORUZ”

15 Temmuz darbe girişiminin ardından kanun hükmünde kararname ile bir gecede kapatılan okullarına sahip çıkan denizciler adına konuşan Kezek şunları söyledi:

“Bizler, 14 yaşından itibaren yıllarımızı Deniz Lisesi ve Deniz Harp Okulunda geçirmiş, çocukluğumuzun ve gençliğimizin heyecanını bu okulların duvarları arasında Atatürk sevgisi ve Cumhuriyet değerleri ile harmanlamış, Deniz Kuvvetleri’ndeki aktif görevlerimizi şerefle tamamlayarak, gönül bağımızı mesleğimizle halen devam ettiren emekli Deniz Subaylarıyız.

Duvarlarını yüzyıllardır Marmara’nın rüzgârları okşamış bu okulların ruhunu Türk Bayrağı altında çelikten gemilerle Ege’ye, Akdeniz’e, Hint Okyanusu’na, dünya denizlerine taşımış Deniz Subayları olarak bizleri yetiştiren okullarımızın kapatılmasını kabullenemiyoruz. Bu hatadan bir an önce dönülmesini bekliyoruz.”
DHO YARIŞTA 4 TEKNE İLE YER ALACAK

2.5 asırlık bir geçmişe sahip Deniz Harp Okulu anısına İstanbul Yelken Kulübü tarafından düzenlenen Heybeliada 1773 Kupası Yat Yarışı’ndaki burukluk yarış ekiplerinde de göze çarpıyor.

Yarışa kayıt veren toplam 34 tekneden 4’ü Deniz Harp Okulu’na ait… DHO Ariva IRC0’da, DHO Akova ve DHO Abosa IRC2’de, DHO Deniz Kızı 16 ise IRC4’te yarışacak. Normal koşullarda ekipleri bahriyeli öğrencilerden oluşan tekneleri, okular boşaltıldığı için muvazzaf subaylar kullanacak.
RÜZGAR HAFİF

Start yarın (20 Kasım) saat 11.00’da Heybeliada önlerinden verilecek. Filo Heybeliada ile Tuzla Deniz Harp Okulu arasındaki yaklaşık 27 deniz mili mesafeli coğrafi parkurda yarışacak.

Gökyüzü parçalı az bulutlu, sıcaklık 14-16 derece arasında seyredecek. Kuzeyli rüzgar ise oldukça hafif. Gün içinde parkurda en çok 6-7 knot aralığında esmesi beklenen rüzgar, sağnaklarda 8-9 knot’a kadar çıkacak.
GRIB’E GÖRE RÜZGARIN SEYRİ

09.00: Kuzey 1.6 knot
12.00: Kuzey-kuzeybatı 4.5 knot
15.00: Kuzey-kuzeydoğu 6.7 knot
18.00: Kuzeydoğu 5 knot
Fatiha gibi yarış: Heybeliada 1773 Kupası
Dünyanın en eski denizcilik akademilerinden biri olan Deniz Harp Okulu’nun kuruluşu anısına düzenlenen ve okulun eski merkezi Heybeliada ile yeni yeri Tuzla rotasında yapılan Heybeliada 1773 Kupası yapılıyor.

Yarış İlanı’nda start yeri Deniz Lisesi olarak görünse de artık orası “Hazırlık Okulu” olarak anılıyor.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Harp Okulları ile birlikte Askeri Liseler de kapatıldı. Tarihi Kuleli Askeri Lisesi ile aynı kaderi paylaşan ve dünyanın en eski denizcilik eğitim merkezlerinden biri olan Deniz Harp Okulu’nun eski yerinde faaliyet gösteren Deniz Lisesi de bundan nasibini aldı.

Ardından Milli Savunma Akademisi’ne bağlanan Harp Okulları yeniden açıldı. Askeri liselerin ise “Hazırlık Okulu” özelliği ile farklı bir kimlikle görevlerini sürdürmeleri kararlaştırıldı.

 
1773 YILINDA KURULDU

 
Dolayısıyla, İstanbul Yelken Kulübü tarafından, Cezayirli Gazi Hasan Paşa’nın Kaptan-ı Derya olmasından sonra, 1773 yılında kurulan “Bahriye Mektebi” anısına düzenlenen yat yarışına “Heybeliada 1773 Kupası” adı verildi. İlk yarış 2015’in 14 Kasım’ında yapıldı.

 
Bir yıl sonra Heybeliada 1773 Kupası’nın ikinci yarışı 20 Kasım Pazar günü yapılacak. Rotada ve genel hatlarda bir değişiklik yok. Yine DHO’nun eski merkezi Heybeliada ile yeni yeri Tuzla arasındaki yaklaşık 27 deniz mili mesafeli coğrafi parkurda gerçekleşecek.

 
TÜM SINIFLARIN İŞARETİ “VATAN” OLACAK

 
Yarışa katılmak isteyenlerin 18 Kasım Cuma günü saat 17.00’a kadar kayıt işlemlerini tamamlamaları gerekiyor.

 
Start 20 Kasım Pazar günü tüm sınıflara 10 dakika uyarısıyla saat 11.00’da verilecek. “Tüm sınıflar” işareti, Heybeliada önlerindeki Komite Botu’nun gönderine basılacak uluslararası “V” (Vatan) kod flaması olacak.

 
Yarış İlanı’na göre IRC0, IRC1, IRC2, IRC3, IRC4 ve Gezgin sınıfları aşağıdaki rotayı uygulayacak:
Start Heybeliada (Dz Lisesi önünde Start Komite botu ile iskele tarafına atılacak şamandıra arasından Genel Doğu yönüne) – Büyükada Sığlık Şamandırası Sancakta – Tuzla Hayırsız Ada İskelede – DHO (Tuzla Tesisleri) Yavuz direği önüne atılı şamandıra sancakta – Tuzla Hayırsız ada sancakta – Sedef Adası İskelede – Büyükada Sığlık Çakarı İskelede – Yıldız Kayalıkları (Açık Vortonos çakarı) Sancakta – Digavsing sığlık şamandırası Sancakta – Finiş (İYK Navigasyon odası önüne atılmış iki adet şamandıra arasından Genel Kuzey yönüne).

 
Yarış Kurulu, Tuzla DHO önündeki şamandıra dönüşünde teknelerin zamanlarını alacak. Hava koşullarının uygun olmaması ve teknelerin zaman sınırı olan 18.30’da rotalarını tamamlayamama durumunda bu kayıtlar finiş zamanı olarak kullanılacak.

 
Kaynak: TurkSail

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*