Heybeliada Çamlimanı’ndaki SANKO’ya ait kanunsuz villalar tamamlandı

Heybeliada Çamlimanı’ndaki SANKO'ya ait kanunsuz villalar tamamlandı

İle paylaş:


Heybeliada Çamlimanı’nda, 33 yıl önce başlatılan ve hiç bıkmadan yapılmaya devam edip bitirilen Sanko şirketinin bir alt kuruluşu olan Temko şirketi tarafından inşa edilen villalar inşaatındaki yolsuzluklar göz göre göre adeta Adalılara, kanun ve hukuka meydan okur şekilde devam edip tamamlandı.

Heybeliada Çamlimanı’ndaki SANKO'ya ait kanunsuz villalar tamamlandı

Villalar inşaatındaki yolsuzlukları 400 Bin Tl bağış alarak önce görmezden gelen, kanun gereği Adalar Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunması gerekirken parayı alıp suç duyurusunda bulunmayan, gazetenizin yolsuzluğu ortaya çıkaracağını anlayınca bu villaların müdüresi ile 3 gün kapalı kapılar arkasında gizli görüşmeler yapan ve içinde Heybeliadalı meclis üyesinin de bulunduğu encümenden komik bir ceza ile adeta firmanın avukatlığına soyunan Adalar Belediyesi burada olan yolsuzluklara seyirci kaldı.

Heybeliada Çamlimanı’ndaki SANKO'ya ait kanunsuz villalar tamamlandı

Yeni yapılan 1/1000 lik Adalar KANİP te ve resimlerde gözüken ve eskiden beride fiilen olan denize inen sokağın Çamlimanı’nda tarla alanına kaçak 3 bina iskele ve havuz yapan firma tarafından kapatıldığını görülüyor

Daha önce yayınladığımız bilirkişi raporunda kanunsuzlukları gözler önüne sermiştik. Bilirkişi raporunda,

26 pafta, 106 ada, 5 parsel deki belgelerin incelenmesi neticesinde 1983 yılından önce yapılmaya başlanan söz konusu mahaldeki inşaat o yıllarda yürürlükteki 6785 S. İmar Kanunu’na ve Kıyı Kanunu yönünden incelenmesinde ; Türkiye’de deniz, göl ve akarsu kıyıları ile bu yerlerin etkisinde olan ve devamı niteliğinde bulunan sahil şeritlerinde planlama ve yapılaşmaya ilişkin ilk yasal düzenleme, 11.7.1972 tarih ve 1605 sayılı kanunla 6785 sayılı İmar Kanunu’na eklenen 7-8. maddelerle olmuş ve bu şekilde kıyı alanları da imar düzenine dahil edildiği belirtilmişti.

Heybeliada Çamlimanı’ndaki SANKO'ya ait kanunsuz villalar tamamlandı

Heybeliada Çamlimanı’ndaki SANKO'ya ait kanunsuz villalar tamamlandı
Kıyı kanunu açısından incelendiğinde ruhsat tarihi itibarı ile Adalar İlçesi’nde Uygulamaya Esas İmar Planları bulunmadığı, Adalar İlçesi’nde o yıllardaki Kıyı Kanunu uygulamalarına göre Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Kurulunun 14955/14/51983 tarihli kararındaki sahil genişliğinin 10 mt olarak izin verilmesi çok yanlış bir karar olduğu, verilmesi gereken izindeki sahil genişliğinin K.K.Ç’den itibaren mesafesi 100 mt olması gerektiği, çünkü Adalar 1984’te birinci derecede SİT alanı ilan edildiği ancak imar planı hazırlanmadığı, 2015 yılında hazırlanan Uygulamaya Esas İmar Planı hala da tasdik aşamasında olduğu belirtilmişti

Heybeliada Çamlimanı’ndaki SANKO'ya ait kanunsuz villalar tamamlandı

Kıyı kanunu açısından K.K.Ç den itibaren en 10 mt uygulaması o günün geçerli olan yasalarına aykırı bir karar olmuştur. Ancak bu kararın doğru olduğu farzedilse dahi sahil şeridini bırakın kıyı içerisinde kalacak şekilde beton yollar, rıhtım ve iskele yapıldığı, 10 mt’lik sahil şeridinin içinde de havuzun ve yapılan binaların kaldığı fotoğraflar ile sabittir. Kıyı Çizgisi (K.Ç) ile Kıyı Kenar Çizgisi arasında kalan alan Kıyı şeridini , Kıyı Kenar Çizgisi (K.K.Ç) İle 3621 S.K’nunda belirtilen mesafeler arasında kalan alanda sahil şeridi olmaktadır. Bu iki kısım bu binalar yapılırken göz ardı edilmiş sanki 10 mt sahil şeridi Kıyı Çizgisinden itibaren olması gerekiyormuş gibi uygulama yapıldığı fotoğraflardan gözükmektedir. 26 pafta, 106 ada, 5 parselde yapılan uygulamalar sahil şeridini, kıyı çizgisinden (suyun kıyı ile temas ettiği noktaların oluşturduğu çizgi) itibaren 10mt olarak değerlendirilmesinden dolayı bu alan içinde yapılan inşaat imalatın kıyı kanunu açısından kabul edilir makul bir açıklaması olmadığı raporda belirtilmiş.

Halbuki fotoğraflardan anlaşıldığı üzere Kıyı Kenar Çizgisi (K.K.Ç) Kıyı Çizgisinden (K.Ç) en az 15-20 mt mesafede bulunduğu gözükmektedir. Sahil şeridi de bu mesafeden sonra 10 mt olduğu kabul edilse dahi 30 mt mesafeye ulaşmaktadır ki yapılan 3 adet binanın dahi bu sahil alanı içinde kaldığı anlaşıldığının altı çizilmiş.

Raporun sonuç bölümünde,  yürürlükteki İmar kanunun 7 ve 8 .Md’lerine ilişkin yönetmeliğin 1.06 Md. ”Kıyı herkesin mutlak bir eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık bulunduğundan üzerinde hiçbir yapı yapılamayacağı,  ancak kıyının kamu yararına kullanımını sağlamayı kolaylaştırmak yada kıyıyı korumak amacına yönelik kamu yararlı yapı ve tesisler bu hükmün dışında olduğu, bu yapılar hiçbir biçimde bu maddenin amacı dışında kullanılamaz demek suretiyle denizden doldurulacak sahaları ihtiva edecek şekilde kıyıların düzenlenmesi ve yararlanma şekli belirlendiğinin altı çiziliyor.

Heybeliada Çamlimanı’ndaki SANKO'ya ait kanunsuz villalar tamamlandı

Heybeliada Çamlimanı’ndaki SANKO'ya ait kanunsuz villalar tamamlandı

Şükrü Abanoz

7 yorum

 1. sn ada gazetesi adalarımıza böyle yatırım yapan insanlar ve şirketler aleyhine neden böyle yıpratıcı haberler yapıyorsunuz !! Adamlar adalara eser kazandırıyorlar ne de olsa her biri kendi çapında bir mimar sinan!!

 2. Sanko işini bitirdi sonrada nah sahilin deniz ile birleştiği yere ilk resimde görülen ÖZEL MÜLKTÜR tabelasını koydu. Şimdi kıyı kanunuyumuş,kıyılar herkese açıkmış,kıyılar halkın özbe öz malıymış, kıyıları işgal edenlere nah bukadar ceza verilirmiş ne oldu şimdi ? Yalan oldu halkın malı. Kıyılar halkın malı değil parası olupta kapanan malı olmuş besbelli.
  Kıyılarımız nerde?
  Peki nerde Belediye?
  Nerde Kaymakam ?
  Nerde Devletttttt ?
  Hepsimi göz yumuyor ?
  Peki nerde kıyı kaldıda bizler denize girecez?
  Evet doğru nah gireriz denize ancak koskoca sahili kapattıkları demir parmaklıklar arkasından onların denize girerken ki popolarını seyrederiz ancak.
  Gelde söyleme şimdi yazıklar olsun şarkısını.

 3. 5 sene önce gitmiştim heybeliada çam limanına korkmayın devlet adalara geldi.hemde öyle bir geldi ki bu belediyeciler bile durduramaz.

  teşekkürler şükrü bey siz haberciler oldukça bu adamları tespit etmek daha kolay oluyor.

  heleki erkan karaaslan toplantısına katılanlardan sonra devlet gerekeni yapacaktır.

 4. Vallahi çok doğru deyon kardeş. Alttaki ikinci resme bak gelde isyan etme. Adamlar resmen sahil şeridini beton paravanlar ile kapatmışlarki halk giremesin diye. Tabi haklısın o saydıklarının birisi ne oluyor deme hakkı var. İşlem yapsalar o duvarlar yıkılır tam o evlerin önüne havlunu serer denizine girersin. Zaten evlerinin önünden halk denize girmeye başlasa bu adamlar evlerini satar giderler. Bunlar kendilerine cennet arıyorlar kapatacak kimseyle bağlantısı olmadan yaşayacaklar orda. Allaha naasıl hesap verecekler onu düşünmezler. Tamam resmi makamlardan bir şey beklemeyelim. Belediye pencere kapını değiştirsen ensene yapışır bakarlar avantalarına. Vermezsen seni adliyelik yapar birde mapushaneye düşürürler. Ama parayı ver işte böyle halkın malına falan bakmazlar ayağının altına sererler sahilleri . Seyredin seyredin resmi makanlar bakalım sizler hesap verebilecekmisini,z yukarıda tabi inanıyorsanız .

 5. Arkası yarın gibi önce arkasın duvarı şimdi sankonun duvarı. Şikayet olsun işlem yapılıyor göstermek adına arkas ta yaptıkları gibi 50 yıl yazışıp buğünkü sahipleri hakkın rahmetine kavuşurlarsa ölülere uyduruktan bir idari para cezası keser işte işlemimizi yapmışız der geçerler. Yapacakları bu. devlet uyumasa ne belediyesi kalır ne zabıtası hallaç pamuğu gibi dağıtılır belediyede ne etcen işte Adalar paylaş sistemi ile böyle gidiyor.

 6. Deve kuşu başını kuma sokunca saklandığını, kimsenin kendisini görmediğini zannedermiş. Bunların yaptığı da o. Popoları meydanda kafaları kumda. Kendileri görmüyorsa kimselerde bizi göremez hesabındalar. Ama yok, herkes dikmiş gözünü her şeyi görüyor,biliyor ve susmuyor merak buyurmasınlar. Erkan Karaasalan’ın burada danışmanlıktan nemalandığını bilmeyen yoktu. İşlem yapına da yoktu. Malum Belediyenin arka bahçesi olmuş bazı makamlar. “Olsun” deyip bıkmadan yapılan şikayetler sonucunu verecek adalet yerini bulacak elbet. O vakit deve kuşunun açıkta kalan poposuna ne yapılırsa bunlara da aynısı yapılacak sonra bağıra bağıra kaçmaya çalışacaklar ama nafile olacak inşallah! Hulusi kaçtı gitti de kurtulduğunu mu zannediyor! Bak eski fen işleri müdürü emekli oldu hala Antalyalardan uçakla gelip savcıya ifade veriyor. Farsakoğlu desen öyle. Eski triplerimi kaldı. Yalnızları oynuyor adada. Aşağıya indiğinde gözleri oturacağı bir masa,selam vereceği bir adam arıyor ama yok nafile. Ancak adanalı hemşehrisi sümbülü yanına alır peypaye adamı yanında dolaştırır yalnızlığını giderir. Ama hala paşa paşa gidiyor çıkıyor hakimin karşısına. Eski dirsek temasında olan hakim savcılarda olmayınca sıradan vatandaş olmanın, gariban vatandaşın hissettiklerinin korkusunu hissederek bekliyor mübaşirin kendi adını okumasını. Çukur davasından çukura düştü bakalım ne zaman İtalyan çukuruna düşüp hiç çıkamayacak göreceğiz onuda. Koltukta otururken bunlar hiç akla gelmezde ne zaman inersin oradan bulursun kendini yargının karşısında aynen Farsak gibi matilda. Senin kaderinde öyle olacak 2 senen kaldı. Çabuk geçer nasılsa. Senide gariban vatandaş olduğunu göreceğiz. Dolu kübünün hepsini versen kurtulabilecek misin? O vakit onuda göreceğiz.

 7. Adagazetesi ve buraya yorum yapanları hiç anlamıyorum. Buraya yazılanları içişleri ve adalet bakanligi ile cumhurbaşkanlığı ve hsyk ya yazın. Tamam burdan bizi bilgilendiriyorsunuz teşekkür ederiz ama sadece buraya yazmakla olmuyor.Vatanı ve milleti seven vatandaşlar olarak suçluları ve onları koruyanlar adalet bakanlığına bildirin ki bunlar cezasız kalmasın. Adalarda kendi icimizde yazmakla çözmekle olmuyor.Herkes üstüne düşeni yapsın ki adalar ilcesi sinirlarinda ,devletin malını cesitli sekilde yagmalayan ve fetoye para aktaran firmalara ihale veren ve buna goz yuman hepimizin bildigi malum kişiler ve onları koruyan şahıslar cezasını çeksin.
  Ama şunu da rahatlıkla söylüyorum.
  ULUSLARARASI ORGANİZASYONLA DEVLETİ ELE GEÇİRMEYE CALISAN 40 YILLIK FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜ BİLE ORTAYA ÇIKTIYSA ADALARDA Kİ BU YAPI DA ERGEÇ ORTAYA ÇIKACAKTIR.
  KİMSE BEN YAPARIM BİRŞEY OLMAZ DEMESİN.ER YADA GEÇ BU YAPILANLAR VE BU YAPIYA GÖZ YUMANLAR CEZASINI ÇEKECEKTİR.
  BUNLAR ACIGA CIKANA KADAR DA ZATEN BU KISILERDE HEP NE ZAMAN YAKALANIRIM YADA ORTAYA CIKAR KORKUSUYLA BEKLEYİP UYKUSUZ GECELER YAŞAYACAKLAR. O YÜZDEN

  ŞEYTAN AZAPTA GEREK DEĞİLMİ.

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*