Heybeliada’da Fazıl Say ile Mozart Maratonu

Heybeliada’da Fazıl Say ile Mozart Maratonu

İle paylaş:


Heybeliada’da Fazıl Say ile Mozart Maratonu

Heybeliada’da Fazıl Say ile Mozart Maratonu

Heybeliada Aya Triada Manastırı’nda bu akşamki (12 Haziran 2015) konser de Fazıl Say izleyicileri büyüledi.

43. İstanbul Müzik Festivali Fazıl Say ile Mozart Maratonu’nu programı şöyle gerçekleşti

Fazıl Say, piyano

Wolfgang Amadeus Mozart
Sonat No. 6 Re Majör, KV 284
Sonat No. 7 Do Majör, KV 309
Sonat No. 8 La minör, KV 310
Sonat No. 15 Fa Majör, KV 533
Sonat No. 16 Do Majör, KV 545
12 Varyasyon, KV 265

43. İstanbul Müzik Festivali kapsamında, çağımızın önde gelen piyanistlerinden Fazıl Say, İstanbul’un tam dört ayrı mekanında, soluksuz bir Mozart maratonuyla büyük besteciye piyano sonatlarının penceresinden bakacak.

Mozart’ın konçertolarını seslendirdiği albümü büyük yankı uyandıran ve bu yıl içerisinde bestecinin sonatlarını içeren albümü piyasaya çıkacak olan Fazıl Say; “Mozart’ın müziği paralel bir evren gibidir. Gülüp dans ettiğimiz bu mutluluk anlarında çalgı çaldığımızı unuturuz. Mozart’ın müziği yüzyıllardır bize hep insanların özgün ve olumlu yanlarını hatırlatır” diyor ve ekliyor: “Eserlerindeki sevinç dolu anlatım nereden gelir? Onlar zafer öyküleridir aslında: İnsan sevgisinin, eşitliğin, özgürlüğün zaferini anlatan dipdiri öyküler.”

Fazıl Say‘a göre Mozart bir “öykücü”dür zaten ve Mozart yorumu “bir öyküyü keşfetmek, fanteziyi canlandırabilmektir”. Böylesi güzel ve zorlu eserlerin, üstelik bir maratonda, Fazıl Say gibi olağanüstü tekniğe ve yorum gücüne sahip bir piyanistten başkasına emanet edilmesi de düşünülemezdi şüphesiz… Sanatçı, geçtiğimiz sezonlarda iki konserde Mozart sonatları seslendirdiğinde salonu dolduran Münihli dinleyicilerin coşkulu alkışlarıyla karşılandı; Berlin Konzerthaus’un yerleşik sanatçısı olarak gerçekleştirdiği 12 konserlik serinin sonunda ise Mozart Matineleri’nde sahneye çıktı ve eleştirmenler ile müzikseverlerin yine övgüsünü topladı.

Çeyrek asırdan fazladır müziğiyle tüm dünyada dinleyicileri ve eleştirmenleri derinden etkileyen, tipik klasik müzik şablonuna hiçbir zaman sığmayan ve en bilinen eserlere bile kendi yorumunu getirebilen Fazıl Say, 43. İstanbul Müzik Festivali’ndeki “Mozart Maratonu” ile yine çok konuşulacak.

BİLETİX fiatları şöyleydi:

1. Kategori – 168.00 TL

2. Kategori – 133.50 TL

3. Kategori – 101.00 TL

4. Kategori – 39.50 TL

ADAGAZETESİ– Heybeliada Özel Haber.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*