Heybeliada’da Rus askerleri anıldı

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Rusya’nın İstanbul Konsolosluğu’nun katkısıyla düzenlenen, Rusya Eğitim Kültür ve İşbirliği Derneği öncülüğünde gerçekleşen, Zafer Günü anmasına yüzlerce kişi katıldı.

Heybeliada'da Rus askerleri anıldı
Rus askerleri için yapılan anıtına çiçek konuldu

 
Sabah erken saatlerde Kabataş’tan tekneyle, kutlamanın yapılacağı Heybeliada’ya gelen kalabalık grup hep birlikte marşlar ve halk şarkıları söyleyerek, 1828-1829 yıllarında yapılan Osmanlı-Rus savaşında esir alınıp Heybeliada’ya nakledilen ve bir kısmı burada ölen yaklaşık 300 Rus askeri için yapılan anıta çiçek konuldu.

 
Andrey Podyelışev ve Melnikova Taisiya, anıtın önünde gerçekleşen törende yapılan konuşmalarda Zafer Günü’nün insanlık adına tarihi bir mücadele olduğuna dikkat çekildi. Buradaki gerçekleşen törenin ardından koro tarafından alanda marşlar söylendi.

 
Sputnik’e tarihi günleri anlatan Melnikova Taisiya “O sırada 11 yaşımdaydım. Çocukluğum o anda bitmiş sayılır. O zamanlar harp için herkes çalışıyordu. 13 yaşımda çalışmaya başladım. Topladığımız tüm sebzeler, harpteki askerlere gidiyordu. Yetişkinlerle beraber biz de çalışıyorduk. Açlık gördük, her türlü zorluğu gördük. Zafer ve barış istiyorduk. Bütün kalple bunu istiyorduk” dedi.

 
Nazilerin yenilmesi sürecine katkı verdiği ve Zafer Günü için gururlu olduğunu söyleyen Taisiya, tanıştığı insanların bu emeği için kendisine saygı göstermelerinden ötürü mutlu olduğunu belirtti..

 

Rusya Eğitim Kültür ve İşbirliği Derneği Başkanı Rimma Rizayeva ise hem Türk hem de Rus bayramlarını kutladıklarını belirtti.

 
Zafer Günü’nün hayatlarında özel bir yeri olduğunu belirten Rizayeva “En güzel bayram bizim için. Çünkü dedelerimiz hayatlarını feda etti zafer kazanmak için. Faşizme karşı bizim için çok şey yaptılar. Tabii ki faşizm ölmedi devam ediyor, artık biz mücadele etmeliyiz” dedi.

 

Anma kutlamaları katılımcıların koroyla  birlikte söylediği şarkılarla sona erdi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

1 Yorum

  1. BİR BU EKSİKTİ… Bu sıkıntılı günlerde. Yazıyı dikkatlice okumalı. Topraklarımıza girip bizleri öldürmeye gelenleri nasıl karşılamamız gerekiyordu. Ülkemizde işledikleri vahşetin fotoğraflarını bir bulup bakın. O zaman anlarsınız ya unuttunuz yada bilmiyorsunuz. (1828-1829 yıllarında yapılan Osmanlı-Rus savaşında esir alınıp Heybeliada’ya nakledilen ve bir kısmı burada ölen yaklaşık 300 Rus askeri için yapılan anıta çiçek konuldu.) PEKİ AMAÇLARI NE ? *( Zafer Günü’nün insanlık adına tarihi bir mücadele olduğuna dikkat çekildi. Buradaki gerçekleşen törenin ardından koro tarafından alanda marşlar söylendi.) HERHALDE YENİ BİR SORUN YARATMAK İSTİYORLAR. BUNUDA İFADE ve DÜŞÜNCELERİYLE ALENİ BELİRTMİŞLER… DÜŞÜNCEYE ve ANLATIMA BAKIN. *(Sputnik’e tarihi günleri anlatan Melnikova Taisiya “O sırada 11 yaşımdaydım. Çocukluğum o anda bitmiş sayılır. O zamanlar harp için herkes çalışıyordu. 13 yaşımda çalışmaya başladım. Topladığımız tüm sebzeler, harpteki askerlere gidiyordu. Yetişkinlerle beraber biz de çalışıyorduk. Açlık gördük, her türlü zorluğu gördük. Zafer ve barış istiyorduk. Bütün kalple bunu istiyorduk” dedi.) İSTEDİKLERİ ZAFER TOPRAKLARIMIZI ELE GEÇİRMEK. YAPTIKLARI EYLEMEME ve İFADEYE BAKIN… *( Nazilerin yenilmesi sürecine katkı verdiği ve Zafer Günü için gururlu olduğunu söyleyen Taisiya, tanıştığı insanların bu emeği için kendisine saygı göstermelerinden ötürü mutlu olduğunu belirtti..) TOPRAKLARIMIZDA ALMAN ORDUSUMU VARDI ? KADIN ERKEK, ÇOLUK ÇOCUK, YAŞLI GENÇ DEMEDEN, HAMİLELERİN BİLE SÜNGÜYLE KARINLARINI PARÇALAYANLAR… BİR YANDAN TRAKYA TARAFINDAN YEŞİKÖYE, BİR TARAFDAN DOĞUDAN SAVAŞ AÇIP ÜLKEMİZE GİREN… TÜRK HALKINI YOK ETMEK İSTEYEN, TOPRAKLARIMIZI ELE GEÇİRMEK ÜLKEMİZİ İŞGAL ETMEK İSTEYEN, BU İNSANLARI ANMAYA GELMEK YÜZSÜZLÜĞÜNDE BU KADARI OLUR… *( Zafer Günü’nün hayatlarında özel bir yeri olduğunu belirten Rizayeva “En güzel bayram bizim için. Çünkü dedelerimiz hayatlarını feda etti zafer kazanmak için. Faşizme karşı bizim için çok şey yaptılar. Tabii ki faşizm ölmedi devam ediyor, artık biz mücadele etmeliyiz” dedi.) LAFA BAKIN , AMAÇ ORTADA… ÇÜNKÜ DEDELERİ HAYATLARINI FEDA ETMİŞ… ALLAH ALLAH DEDELERİNİN NE İŞİ VARMIŞ TÜRK TOPRAKLARINDA ? GELEN ŞAHIS DEĞİL BİR ASKERİ ORDU. AMAÇLARI BELLİ DEDELERİNİN. UTANMALARI GEREKİRKEN YAPTIKLARINA ,DÜŞÜNCELERİNE ve SÖZLERİNE BAKIN… BU ORGANİZASYONA MÜSADE EDENLERE SORULMALI. SİZİN DEDENİZDE ONLARIN ARASINDAMIYDI DİYE…? SORUMLULAR GİBİ YAZIK.HEYBELİLERDE UYUMUŞ…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz