Heybeliada’da Rus Esirler Anıldı !

Heybeliada’da Rus Esirler Anıldı !
Share

Heybeliada’da Rus Esirler Anıldı !Heybeliada’da Rus Esirler Anıldı !

İstanbul Kabataş’tan Heybeliada’ya gelen kalabalık Rus grup, “Rus Esirleri Anıtı”nda tören yaparak esir askerleri andılar. Anıt Ukraynalı Vandallar tarafından sarı-mavi renklere boyanmış, ancak talihsiz durumu öğrenen Rus Konsolosluğu’nca geçen sene restore edilmişti.

Kaynaklarda Rus Esir Anıtı

“… Osmanlı-Rus Savaşı’nda (1828-29) ölen Rus askerleri için Ada’da bir anıt dikilmiştir. Sonradan Deniz Kuvvetleri Makine Sınıf Okullar binasının bahçesinde kalan ve elinde çarların simgesini taşıyan bir mermer melek olan, etrafı demir parmaklıklarla çevrili anıtın kaidesinde Latin harfleriyle 1828-1829 rakkamları vardı. Bir yanında Rusça, diğer yanında Rumca yazılar bulunmaktaydı.

Rumca şunlar yazılıydı:

1828-1829

Bin üç yüz aziz Rus askeri Türklere esir düştük ve bu topraklara gömüldük. Büyük İmparator, askerlerinin yaptığı büyük hizmet ve kahramanlıkları anısına bu anıtı dikmiştir. Kızgın savaş ilanı Aris (Mars) onların genç vücutlarını yok etti. Hürriyet ve iyilik için kendini feda edenler en yüksek aşamaya ulaşmışlardır. Tunca, Arda (Barnate), Dristia ve Edirne onların kahramanlıklarını dile getiriyor”.

Mezarın öbür yüzünde ise Rusça şunlar yazılıydı:

Burada esir iken 1828-1829 yıllarında ölen Rus askerleri yatmaktadır. Bir insanın dostları uğruna canını vermesinden daha yüce bir şey yoktur. İncil Yuhana 15-13”.

Anıt Yer Değiştiriyor !

Heykeller 12 Mart döneminde, Heybeliada Deniz Lisesi Komutanlığı bahçesindeki yerinden alınarak “Askeri Alan” dışarısına, şimdiki yerine taşıtıldı. Daha sonrada etrafı telle ve parmaklıkla çevrildi. Geçen sene yani 2014 baharında Ukraynalı Vandallar tarafından Ukrayna Bayrağı renklerine boyandı.

 

Anıt Restore Edildi.

Ruslar ise anıtı, restore ederek şimdiki görümüne kavuşturdu.

Rus grup anma etkinliği ardından mezarlara kırmızı karanfil bırakarak anıttan ayrıldı.

ADAGAZETESİ. Heybeliada Özel Haber

Fotoğraflar :

Pars TUĞLACI

Sedat ÖZYURT

Süleyman DURMUŞ

Turgut KULİ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*