Hükümetin 4/C düzenlemesi Meclis Gündeminde

Hükümetin 4/C düzenlemesi Meclis Gündeminde

İle paylaş:


Hükümetin 4/C düzenlemesi Meclis Gündeminde

Hükümetin 4/C düzenlemesi Meclis Gündeminde

 

TÜİK ÇALIŞANLARININ MAĞDURİYETİ MECLİS’E TAŞINDI

TÜİK’te çalışan 4-C’li personelin her yılın sonunda yaşadığı “İlişik kesme” sıkıntısı Meclis’e taşındı. CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in yanıtlanması istemiyle önerge verdi; geçtiğimiz Aralık ayında Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemede sözleşme yenileme durumu pek çok sözleşmeli personel için ortadan kaldırılırken TUİK çalışanlarının neden kapsam dışı bırakıldığını sordu.

“Özelleştirme Uygulamaları Sonucunda İş Sözleşmeleri Sona Eren İşçilerin Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Geçici Personel Statüsünde İstihdam Edilmelerine İlişkin Esaslar” ile ilgili Bakanlar Kurulu kararı ile TÜİK’de çalışan 4/C’li personelin dışlandığını ve bu sebeple haklı eleştirilere neden olduğunu ifade eden Öğüt, “ Kararın 15. maddesinde “Bu Esaslar kapsamında istihdam edilecek geçici personel ile imzalanan hizmet sözleşmeleri, tip sözleşme örneği vizesinde değişiklik oluncaya kadar her mali yıl yenilenmiş sayılır” denilerek sözleşme yenileme durumu ortadan kaldırılmıştır ancak TUİK çalışanları kapsam dışı bırakılmıştır. Gerekçesi nedir?” diye sordu.

Önergesinde Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın “TÜİKte çalışan 4/C’li geçici personele iş güvencesinin verilmesi için gerekli girişimlerde bulunacağız” sözlerini hatırlatan          CHP’li Öğüt, “TÜİK çalışanlarının kapsam dahiline alınması düşünülmekte midir?” sorusunu yöneltti.

CHP’li Öğüt önergesinde;

31 Aralık 2014 ÇARŞAMBA günü 29222 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Özelleştirme Uygulamaları Sonucunda İş Sözleşmeleri Sona Eren İşçilerin Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Geçici Personel Statüsünde İstihdam Edilmelerine İlişkin Esaslar” ile ilgili 29/12/2014 tarihli Bakanlar Kurulu kararı, TÜİK’de çalışan 4/C’li personelin tepkisini çekmiş, ayrımcılık yarattığı gerekçesiyle eleştirilere neden olmuştur.

Bu bağlamda;

  • Kararın 15. maddesinde “Bu Esaslar kapsamında istihdam edilecek geçici personel ile imzalanan hizmet sözleşmeleri, tip sözleşme örneği vizesinde değişiklik oluncaya kadar her mali yıl yenilenmiş sayılır.” denilerek sözleşme yenileme durumu ortadan kaldırılmıştır ancak TUİK çalışanları kapsam dışı bırakılmıştır. Gerekçesi nedir?
  • Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz’ın “TÜİKte çalışan 4/C’ligeçici personele iş güvencesinin verilmesi için gerekli girişimlerde bulunacağız” sözlerine istinaden TÜİK çalışanlarının kapsam dahiline alınması düşünülmekte midir… Sorularını yöneltti…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*