İBB’den ‘10.000 m2 lik yerine kat sınırı 4’den 10’a çıkarıldı’ heberlerine yanıt

İBB’den '10.000 m2 lik yerine kat sınırı 4’den 10’a çıkarıldı' heberlerine yanıt

İle paylaş:


İstanbul Büyükşehir belediyesi Eyüp Silahtarağa Caddesi’ndeki yeri için ‘10.000 m2 lik  kat sınırı 4’den 10’a çıkarıldı’ şeklinde kamuoyunda çıkan haberlere yazılı bir açıklama yaptı.

İBB’den '10.000 m2 lik yerine kat sınırı 4’den 10’a çıkarıldı' heberlerine yanıt

İBB’den yapılan açıklama şöyle;

“Bir gazetede “Haliç’in 16/9’u” başlığı ile “Haliç kenarında 10.000 m2’lik alanda kat sınırı 4’den 10’a çıkarıldı” şeklinde bir haber yayınlanmıştır

Bu haber nedeniyle aşağıdaki hususları kamuoyunun bilgisine sunmak isteriz:
Adı geçen yer İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki İstanbul İmar İnşaat A.Ş.’ne aittir.

Söz konusu parsel “T3 Ticaret + Konut” alanında kalmaktadır. Burası için planlanan proje çevre yapılaşma şartlarına uyumlu olup, yoğunluğu azaltmak için anayol tarafı olan Silahtarağa Caddesi’nde çekme mesafesi 15 metre olarak belirlenmiş ve parselin içinde 1220 metrekare’lik yeşil alan oluşturulmuştur. Bu nedenle de proje geliştirilmesi sırasında mimari esnekliğinin sağlanabilmesi için toplam inşaat alanı değişmemek şartıyla, gerekli kurum görüşleri de alınarak “En çok 10 kattır” şeklinde düzenleme yapılmıştır.

Bununla birlikte, bu değişiklik mutlaka 10 kat yapılacak anlamına gelmemektedir. Çünkü, Plan notunda da belirtildiği üzere; uygulama aşamasında ilgili kurum ve kuruluş görüşleri alınacak ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanacak mimari projeye göre uygulama yapılacaktır. Bahsi geçen yerde yüksekliğin Zemin+5’den yüksek olmasına müsaade edilmeyecektir. Hazırlanacak projenin de ‘zemin + 5’ olması düşünülmektedir. İddia edilenin aksine ortada ne 10 katlı bir proje ne de bir inşaat ruhsatı vardır.

Şirket tarafından düşünülen projenin taslak görseli ilişikte sunulmaktadır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*