İGDAŞ’ın kazı çalışması sırasında define bulundu

İGDAŞ’ın kazı çalışması sırasında define bulundu

İle paylaş:


İGDAŞ’ın kazı çalışması sırasında define bulundu

İGDAŞ’ın kazı çalışması sırasında define bulundu

Büyükada’da İGDAŞ’ın kazı çalışması sırasında kepçeye takılan küp kırıldı. İşçilerden Battalgazi Turgut, sikkeleri görüp “Altın var” diye bağırınca, üç bine yakın Osmanlı sikkesi, çalışanlar ve ada halkı tarafından yağma edildi. Yağmayı iki gün sonra öğrenen polis, kapı kapı dolaşıp topladığı 149 sikkeyi İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne dün teslim etti.

Büyükada Recep Koç Caddesi Çiçekli Yalı Sokak’taki İGDAŞ kazı çalışmaları sırasında, 25 Şubat Cumartesi günü saat 15.00 sıralarında dozerin kepçesine kapaksız bir küp takıldı. Küpün kırılmasıyla, içindeki sikkeler etrafa saçıldı. İşçilerden Battalgazi Turgut’un, “Altın var” diye bağırması üzerine diğer işçiler ve mahalle sakinleri kazı alanına akın etti. Sikkeler, yaklaşık 10 dakikada yağma edildi. Adalılar, sikkeleri ceplerine ve çantalarına koyduktan sonra kazı alanından uzaklaştılar. İşçiler de alabildikleri sikkeleri kaldıkları yere götürerek gizlediler.

Mahalleli ve işçiler olayı saklayınca, polis yağmayı önceki gün öğrenebildi. Sikkelerin bulunduğu yeri yeniden kazdıran polis, bir şey bulamadı. İşçiler ve şüpheli görülenler gözaltına alındı. İşçilerin üstleri ve kaldıkları yerlerde değişik ebatlarda 149 sikke bulunabildi. Şüpheli beş kişi hakkında adli işlem yapıldı.

Korunması gerekli kültür varlığı sayıldığından İstanbul Arkeoloji Müzesi’ne teslim edilen sikkelere yapılan ilk incelemede, “49’unun Sultan Abdülmecit, 61’inin II. Mahmut dönemine ait olduğu” belirlendi. Geri kalan sikkelerin ait olduğu dönem ise paslanma ve silinme yüzünden anlaşılamadı. Yetkililer, küpte ne kadar sikke olduğunu ve bunun ne kadarının kaybolduğunun araştırıldığını söylediler.

Heyecanlanıp bağırdım

BATTALGAZİ TURGUT (İşçi):

Kepçenin ağzında parçalanan küpü gördüm. Para şeklinde etrafa saçılan sikkeleri görünce heyecandan ’Altın var’ diye bağırdım. Birden onlarca kişi kazı alanına akın etti. “Ben de alabildiğim 15 sikkeyi cebime attım. İki gün sonra polisler üzerimi ve kaldığım yeri aradılar. Sikkeleri aldılar. Çevredekiler bizden fazla sikke aldılar. Ama polis bendeki sikkelere el koydu”.

İGDAŞ’ın kazı çalışması sırasında define bulundu-23728

 

ADAGAZETESİ – Büyükada Nostalji.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*