İlkel bir kabile bulunmuş

İlkel bir kabile bulunmuş

İle paylaş:


İlkel bir kabile bulunmuş

İlkel bir kabile bulunmuş

Ben şehirde doğmuş ve şehirde büyümüş biriyim. Birileri bizim köyümüz var dediğinde içim bir tuhaf olur.

Nasıl bir duygudur?

Güzel olmalı.

Sade, yalın!

Herkes birbirini tanıyordur. Ya akrabasıdır, ya da tanıdığı. Üstelik çocuklukları da bir arada geçmiştir, gençlikleri ve yaşlılıkları.

Acılarında da mutlu günlerinde de birbirlerinin yanında olmuşlardır.

Bir köy, büyük bir aile gibi. Çok güzel.

Çok imreniyorum.

Bende böyle bir yerde yaşamak istiyorum.

Ne zaman bilmiyorum ama mutlaka sessiz bir yeri tercih edeceğim.

Sadece isteklerim var.

Köyde belki yaşayacağım ama şehirli imkânlarım olacak.

Alışkanlıklarımızdan vazgeçemeyiz ki.

Bilgisayarımın olacağı gibi, televizyonum da olmalı. Şehirde yaşadığım gibi yaşamalıyım ama sessiz olmalı. Trafik olmamalı, kargaşa olmamalı diyorum. Ve diyorum ki belki az kimse olacak yanımda ama ben huzurlu olacağım.

Bahçem olmalı, sessizliğin içinde tam sesiz olarak. Ağaçlar, çiçekler ve bitkiler. Ne çok istiyorum bilemezsiniz, sebze yetiştirmeyi! Belki olur neden olmasın.

Okuduğum bir haber beni hayallere daldırdı.

Onlar medeniyeti bilmiyorlarmış.

Şimdi bu nasıl bir şey diye merak ediyorum.

Ben köyde yaşamak istiyorum ama şehirdeki alışkanlıklarımdan da vazgeçmiyorum.

Onların böyle bir alışkanlıkları yok.

Brezilya, Peru arasındaki Amazon Ormanlarında yaşıyorlarmış. Üstelik bu kabile binlerce yıldır buradaymış.

İşin garip kısmı hani bir söz vardır ya ‘senin dünyadan haberin yok’ aynen öyle onların gerçekten dünyadan haberleri yokmuş. Dış dünya ile bağlantıları olmadığından haberleri de olamaz.

İnsanın ilk aklına gelen geçimlerini nasıl sağlıyorlar sorusu?

Bu insanlar avcılık yaparak yaşıyorlarmış.

Bilmemek ne kadar garip bir şey!

Haberi yapan gazetecinin yazdıkları ne kadar düşündürücü… Kabilenin erkekleri fotoğraflarını çeken helikoptere mızrak ve oklarla saldırmışlar. Kim bilir ne kadar korkmuşlardır. Büyük bir sinek sanmışlardır.

Sinek bir canavar.

Bunlar kalabalık değillermiş. 30 kişi olarak sayılmış.

Onlar çalılardan yapılma kendilerince ev olan yerlerde yaşıyorlarmış.

Filmlerde işlenen bir konudur bu, vücutları boyalıdır. Gerçekte de vücutları boyalıymış. Boyayı da çeşitli bitkilerin köklerinden elde ediyorlarmış.

Keşif ekibinin onların yanına gitmelerine bilim adamları izin vermemiş. Sebebi onlara hastalık taşınır düşüncesiymiş.

Modern dünyada o kadar çok hastalık var ki, bence haklılar.

Onlar tertemiz bir hayatı, tüm doğallığı ile yaşıyorlar.

Bunun bence bozulmaması gerekiyor.

Ben onların modern dünyada yaşayanlardan daha mutlu olduklarına inanıyorum.

Nazan Şara Şatana

Nazan Şara Şatana hakkında 219 makale
Nazan Şara Şatana:Türk yazar Eğitim hayatından sonra Günaydın Gazetesi’nde gazeteci olarak iş hayatına başlayan Şatana,Adliye,Meclis,TRT,Magazin,Adliye,Merhaba ve Haftanın Sesi gazetelerinde ve bir çok ajansta muhabir olarak görev yaptı.1989 yılında Turizm sektörüne geçti.1989-1990 yıllarında “Ayışı tesislerinde (Kemer,Antalya)müdür yardımcısı ve kontrol amirliği görevinde bulundu.1990-1991 yıllarında “Bela Kara Elmas Hotel’de(“Side”Antalya)Genel Müdür yardımcılığı yaptı.1991-2001 yıllarında “Majesty Hotels & Resorts Clup Tuana Park’da”(Fethiye) Odalar Bölümü Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı olarak 9 yıl görevini sürdürdü.2002-2006 yılları arasında ise “Majesty Hotels & Resorts Kemer Beach Hotel’de”(Göynük/Kemer) Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2007 yılında “Nisos Hotel Varuna”(“Belek”/Antalya) Genel Müdür olarak görev yaptı.2008 yılında “Bilem Higt Class Hotel’in (Antalya) Genel Müdürlüğünü yaptı.Ürgüp-Bodrum-Marmaris’de otel açılışlarında görevli olarak bulundu.Almanya’da sık ve uzun süreler bulundu.”Adriyatik”ve “Cote d’Azur”sahil otellerinde,Avrupa’nın bir çok ülkesinde ve Amerika’da otel ve araştırma gezilerinde bulundu.Dünya’nın bir çok ülkesinde,turizm-tarih mitoloji kitapları için araştırmalar yaptı.Turizm Bakanlığı Yöneticilerinin Yöneticisi seminer (toplu çalışma)sertifika belgesi aldı.TGRT’de yayınlanan Evlat TV Filmi ve yine bir çok kanalda yayınlanmış kısa TV filmleri yaptı. Yurt içinde ve yurt dışında bir çok gazetede köşe yazarlığı,haber,ropörtaj dallarında çalışmalarını sürdürmekte.Bir çok internet sitesinde köşe yazılarını yazmaya devam etmektedir.Yazarlığının yanında şiir de yazmakta olup 1000 nin üzerinde eseri vardır.Ayrıca profesyonel olarak yağlı boya resim çalışmaları da mevcut olup birçok turizm hizmeti veren firmaların duvarlarında eserleri yer almaktadır. 2013 Avrupa kalite yılın yazarı ödülünü aldı. KİTAPLARI: Asar Şamil ve Rus Terzi(2006) Havada Kekik Kokusu Vardı(2007) Otek I,Uzun Bir Gece(2007) Şarkın Modern Gelini Şehribahar(2008) Zeus’un Aşkları(2009) Hekim Ali Süavi Efendi(2009) Herkül-Herakles’in kadınları Otel II,Kapadokya-Beyaz Atlar Ülkesi(2009) Belkıs-Yağmur Şimdi Yağacak(2011) Esir Türk Kızları-Osmanlı Perisi(2011)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*