DOLAR 7,4642
EURO 9,024
ALTIN 437,782
BIST 1524,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 2°C
Yoğun Kar Yağışlı

İnfaz teklifi, bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanacak

07.04.2020
A+
A-

Açık cezaevlerinden 75 bin, kapalı cezaevlerinden de 20 bin olmak üzere 100 bine yakın mahkûmu evlerine gönderecek olan infaz teklifi, bugün yasamadaki son durağı olan TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanacak.

infaz-teklifi,-bugun-tbmm-genel-kurulu’nda-gorusulmeye-baslanacak

Yeni düzenleme, hemen tahliye getiren geçici hükümlerin yanı sıra infaz sisteminde penoloji (cezalandırma ve ıslah) yaklaşımını genişleten önemli kalıcı uygulamalar da içeriyor.

12-15 yaş arasındakilerin 1 gün yattığı, 3 gün sayılacak


Teklif özellikle çocuklar açısından önemli değişiklikler getiriyor. 12-15 yaş arasındakilerin 1 gün yattığı, 3 gün sayılacak. 15-18 yaş arası olanlarınsa cezaevindeki bir günü 2 gün kabul edilecek. Çocukların 2 ayda 1 olan anne, baba, kardeşleriyle yüz yüze özel odada görüşme hakkı ayda 1’e ve süresi 3 saatten 24 saate kadar çıkacak. Çocuk mahpusun yaş günü gibi özel günlerini ailesiyle kutlaması ve hafta sonunu çocuk evinde geçirmesi hakları tanınacak.

“hafta sonu hapsinin” kapsamı ve dönemi genişletiliyor

Mevcut infaz sisteminde özel uygulama olan “hafta sonu hapsinin” kapsamı ve dönemi genişletiliyor. Kasıtlı suçlarda 6 ay veya daha az süreli cezalarda tanınan bu hakkın üst sınırı 1.5 yıla çıkarılacak. En fazla 1.5 yıl hapis cezası alan hükümlü, part-time hapis hakkından yararlanacak. Ölümlü olmayan taksirli suçlarda ise 3 yıla kadar ceza alanlar bu hakkı kullanabilecek. Bu hükümlüler, cuma günü saat 19.00’da cezaevine girip pazar günü saat 19.00’da çıkacak. İstenirse hafta içi gece hapsi tercih edilebilecek. Bu durumda hafta içi saat 19.00’da cezaevine giren hükümlü ertesi gün saat 07.00’de çıkacak.

İnfaz sırasında veya denetimli serbestlikle hükümlü bir kamu kuruluşunda çalıştırılıyorsa, kurumun barınma tesisinde kalabilecek. Bu uygulamanın daha çok orman teşkilatında çalışan ve özellikle yangın kulelerinde görev alan cezalılar için kullanılması hedefleniyor. Teklif, “mükerrer” denilen suç tekrarında “yatar” miktarında hassas bir ayar getiriyor. Koşullu salıverme döneminde yeniden suç işleyen eski mahkûm, önceden kalan cezasının tamamını yatmayacak. Bunun yerine sonraki suç için verilen hapis cezasının iki katı yatacak.

Mafya ve tefecilik verilecek cezanın alt sınırı 4 yıl

Cezaların arttırıldığı ender alanlardan birisi ise mafya ve tefecilik oluyor. Buna göre Türk Ceza Yasası’nda “suç işlemek için örgüt kurma” olarak tarif edilen mafyaya verilecek cezanın alt sınırı 2 yıldan 4 yıla, üst sınırı 6 yıldan 8 yıla çıkacak. Cezanın alt sınırı 1 yıldan 2 yıla, üst sınırı 2 yıldan 4 yıla yükselecek. Mafya, tefecilik yapıyorsa verilecek cezanın alt sınırı 6 yıldan az olmayacak. Son dönemde organize suç örgütlerinin özellikle tefecilik alanında yoğunlaşması ve mağduriyetlerin toplumsal boyuta ulaşması nedeniyle düzenlemeye ihtiyaç duyulduğu belirtildi.

Kapalı cezaevinde olup bir yıl sonra açığa geçme hakkı olan hükümlüler hemen açık cezaevine geçebilecek. AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, kapalıdan açığa nakillerin gerekçesini açıklarken, “Kapalı cezaevlerinin iş ve işlemlerini yürüten kişiler açık cezaevindeki hükümlüler. Cezaevinin yemeği çıkacak, fırını çalışacak, tarım cezaevindeki hayvanların, kümeslerin bakımı var. Bir yıl sonra zaten açığa ayrılacakları erkene almış oluyoruz” dedi.

İSTİSNA dışındaki tüm suçlarda infaz süresi yarıya düşüyor

İSTİSNA dışındaki tüm suçlarda cezanın 3’te 2’si (örneğin 6 yıllık cezada 4 yıl hapis) olan infaz süresi yarıya (6 yılda 3 yıl) düşüyor. Ayrıca suç işlemek amacıyla örgüt kurmak suçunun yatarı, 4’te 3’ten 3’te 2’ye iniyor. Mükerrer suçlarda da 4’te 3 olan infaz süresi 3’te 2’ye düşecek. İnfazı aynen devam edecek suçların “yatarı” ise şöyle:

Terör: 4’te 3’ü, Terör suçunda çocuklar: 3’te 2’si, Cinsel suçlar: 4’te 3’ü, Cinsel suçların basit hâllerinde: 3’te 2’si, Cinsel suçlarda fail çocuksa: 3’te 2’si, Uyuşturucu ticareti: 4’te 3’ü, Uyuşturucu ticaretinde fail çocuksa: 3’te 2’si, Kasten öldürmenin süreli hâlleri: 3’te 2’si, İşkence ve eziyet suçları: 3’te 2’si, Suç işlemek amacıyla örgüt kurma (fail çocuksa): 3’te 2’si.

ETİKETLER: ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.