İngiltere’nin Avrupa Politikası ve Türkiye

İle paylaş:


NGİLTERE’NİN AVRUPA POLİTİKASI VE TÜRKİYE

Son yapılan Avrupa Birliği zirvesinde alınan hiçbir karara İngiltere katılmadı. Daha önceden kabul edilen EURO para birliğine ve ortak SCHENGEN vize uygulamasına İngiltere kendini istisna tutmuştur.
İngiltere’nin Avrupa Birliğine karşı uyguladığı politika tarihi gelenekleri ile uyumludur.
İngiltere asla kendi siyasi ve ekonomik egemenliğinden taviz vermez. Başka ülkeler ile egemenliğini paylaşmaz. Nitekim ekonomik özgürlüğün simgesi olan kendi parasını kullanma yetkisinden vazgeçmemiştir. Mali egemenliği ile ilgili ortak maliye politikasını kabul edemez. AB’nin finans piyasasına ortak vergi uygulaması hakkındaki öneriyi reddetmiştir.
İngiltere’nin Kara Avrupası ile ilgili dış siyaseti DENGENİN DENGELEYİCİSİ olmaktır. Karşılıklı iki kuvvet dengede olduğu zaman az bir kuvvet ile istenilen yapılabilir.
İngiltere’nin Avrupa ile ilgili tamamlayıcı siyaseti HERHANGİ BİR GÜCÜN TEK BAŞINA AVRUPA’DA BAŞAT OLMASINI ÖNLEMEKTİR.
Nitekim,
-1815 Waterloo savaşında Almanya (Prusya) ile birlikte Fransa’ya karşı savaşmış ve Napolyonu bitirmiştir.
-Savaş sonrasında Prusya’nın birleşmesini 50 yıl süreyle engellemiştir.
-Waterloo savaşında düşmanı Fransa ile birlik olup dostu Almanya’ya karşı savaşmıştır.
-İkinci Dünya Savaşında, Rusya ile birlik olup Almanyayı yendiler.
-1950 den sonra düşmanı Almanya ile birlikte Nato şemsiyesi altında 2. Dünya Savaşındaki dostu Rusyaya karşı soğuk savaş yapmıştır.
Görülüyor ki, İngiltere’nin sürekli dostu ve düşmanı yoktur. Sürekli çıkarları vardır.
Almanya’nın öncülüğünde, Avrupa Birliği adı altında Avrupa’nın siyasal birliğe gitmesinden İngiltere rahatsız olmaktadır. Birliği sulandırmak amacı ile Türkiye’nin AB’ye girmesine İngiltere destek vermiştir. Ancak başarılı olamadı.
Avrupa’nın tarihi geçmiş Kutsal Roma Germen İmparatorluğundaki siyasete uygundur. Küçük otonom devletlerin başat devletin öncülüğünde birlikte olmak.
İngiltere’nin dolaylı yoldan karşı çıkması realiteyi değiştirmiyor.
Türkiye ekonomik, mali ve siyasi egemenliğinden taviz veremez. Euro bölgesine katılmadı. Katılsaydı kendi para politikasını uygulayamazdı. Mali egemenliğinden vazgeçemez.Çünkü, özgür maliye politikası uygulayamaz. Siyasal egemenlik Türklerin tarihinden gelen vazgeçilmezidir. AB ile ilişkisi Gümrük Birliğinden daha ileri gidemez.

Şinasi Kara

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*