İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden cevap geldi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden cevap geldi

İle paylaş:


İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden cevap geldi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden cevap geldi

Son günlerde bazı basın organlarında çıkan Kurbağlıdere’deki çamur Adalar’a dökülüyor konulu bazı haberler yayınlanmış ve Ada Gazetesi olarak konu hakkında bilgi almak için İstanbul Büyükşehir Belediyesine çıkan bu haberlerle ilgili sorularımızı sormuş ve bilgi istemiştik.

İstanbul Büyükşehir Belediyesine öncelikle sorularımızı dikkate alıp cevap verme nezaketinde bulunmalarından dolayı teşekkür ediyoruz. Aynı nezaketi 100 e yakın soru sorup birine dahi cevap alamadığımız Adalar Belediyesinden de bekliyoruz…

HEBER İÇİN TIKLAYIN

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin cevabı;

Başvurunuz aşağıdaki açıklama ile sonlandırılmıştır

Açıklama: Müdürlüğümüze iletmiş olduğunuz başvurunuzda yer alan konu ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi Altyapı Hizmetleri Müdürlüğü ile görüşülmüştür.

Görüşme neticesinde tarafımıza verilen bilgi aşağıdaki gibidir:

Kurbağalıdere’de yapılan dip taraması sonucu çıkan teressubatın döküm noktası ile ilgili gerekli izinler bulunmaktadır. Deniz Hizmetleri Müdürlüğümüz ve Kıyı Emniyet Müdürlüğü’nün bilgisi dahilinde, Kurbağalıdere’de yapılan dip taraması sonucu çıkan teressubat, Kınalıada’nın 3 Mil açığında, 350 metre derinliğe sahip bir fay kırığının olduğu noktaya dökülerek tasfiye ediliyor. Bu noktaya döküm için Vilayetin izni ve bilgisi bulunuyor.

Kınalıada’ya döküm yapılan noktada yapılan ölçümlerde; O2-Oksijen, pH ve Potasyum oranlarının düşük olduğu görünüyor.Ömerli’de bir hafriyat döküm sahamız var ancak çalışmanın aciliyeti, Kınalıada’ya tahliye ile 15 güniçinde çözdüğümüz bu bertaraf konusunu 6-7 aya yayarak çözebilecek seçeneği tercih etmeme sebebimiz olmuştur. Kurbağalıdere’de 26 Mart’tan itibaren endüstriyel ekskavatör ve kamyonlar ile yapılan dip tarama çalışmalarına 14 Temmuz’da Ramazan Bayramı’nda verilen aradan sonra devam edilmiştir.

30 Temmuz’da Altyapı Hizmetleri Müdürlüğü’nün kiraladığı dip tarama gemileri Deniz Hizmetleri Müdürlüğü’nün protokol kapsamında kiraladığı UDH Bakanlığı’nın dip tarama gemileri ile tarama çalışmaları ve kamyonlar ile yapılan çalışmalara devam etmektedir. Ayrıca yüksek kapasiteli pompalar ile dereye deniz suyu verilirken su alma yapıları ile dereden su çekilerek deniz suyu sirkülasyonu sağlanmaktadır. Şu anda denizden köprüye kadar 650 m’lik derenin 2/3’lük kısmında istenilen derinliklere ulaşılmış olup dereye yakın son kısım ve dere ağzının taramasının da Ağustos ayı sonuna kadar bitirilmesi ve dere içindeki deniz suyu sirkülasyonunun arttırılması planlanmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi

 

 

ADA HABERLERİNİN CEP TELEFONUNUZA GELMESİNİ İSTİYORSANIZ TIKLAYIN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*