İSTANBUL İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI VE ARAZİSİ DE ÖZELLEŞTİRİLECEK Mİ?

CHP’Lİ ÖĞÜT:  İSTANBUL İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜ BİNASI VE ARAZİSİ DE ÖZELLEŞTİRİLECEK Mİ?

 

Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun İstanbul’da arasında doğal sit, arkeolojik alan, dere yatakları, yollar, belediye hizmet alanı, yeşil alan, askeri bölge, tarımsal üretim teknolojileri geliştirme parkı ve dini tesislerin de bulunduğu 71 taşınmazı özelleştireceği haberlerini hazırladığı önergeyle geçtiğimiz hafta Meclis gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, bu kez de kamuoyuna yansıyan haberler üzerine İstanbul İl Tarım Müdürlüğü hizmet binasının da bulunduğu Erenköy’deki arazinin özelleştirme kapsamına dahil edilip edilmediğini sordu.

 

Söz konusu arazinin Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan tarafından bağcılığı geliştirmek için vakfedilen ve parsel tapu kaydında da “bağ” olarak tescilli durumda bulunan İstanbul İl Tarım Müdürlüğü binası ve arazisinin olduğunu ifade eden Öğüt, daha önceleri de araziyi imara açmak adına atılan adımların meslek odalarının açtığı davalar sonucu engellendiğini belirtti.

 

Söz konusu iddianın doğru olup olmadığını soran CHP’li Öğüt, ” Arazinin özelleştirme kapsamına alındığı doğru ise, arazinin üzerine konut ve ticari büro yapılmak üzere 23 Ağustos 2004 tarihinde kat karşılığı arsa ihalesine çıkarıldığı ancak meslek odalarının ihalenin iptali için açtığı dava neticesinde arazinin kat karşılığı satılmasının kabul edilemez olduğu belirtilmiş ve ihalenin yürütmesini durdurulmuşken yine 2003’te meslek odalarının başvurusuyla Kadıköy 2. Etap 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı’nın yürütmesinin durdurulması istemiyle mahkemeye başvurması neticesinde plan iptal edilmişken arazinin tüm bu mahkeme kararlarına rağmen özelleştirme kapsamına alınmasının gerekçesi ve hukuki dayanağı nedir?” sorusunu yöneltti.

 

Öğüt önergesinde ayrıca arazinin olası bir depremde tek toplanma yeri olduğunu vurgulayarak özelleştirilmesinde ısrar edilip edilmeyeceğini sordu.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

 

 

 

Aşağıdaki sorularımın Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

 

 

 

 

Kadir Gökmen ÖĞÜT

İstanbul Milletvekili

 

Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun , İstanbul’da 2 bin dönümlük 71 taşınmazı özelleştireceği, özelleştirilecek yerler arasında doğal sit, arkeolojik alan, dere yatakları, yollar, belediye hizmet alanı, yeşil alan, askeri bölge, tarımsal üretim teknolojileri geliştirme parkı ve dini tesislerin de bulunduğu kamuoyuna yansımıştır. Bu taşınmazlardan birinin de Erenköy’de bulunan  Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan tarafından bağcılığı geliştirmek için vakfedilen ve parsel tapu kaydında da “bağ” olarak tescilli durumda bulunan İstanbul İl Tarım Müdürlüğü binası ve arazisinin olduğu belirtilmektedir. Daha önceleri de araziyi imara açmak adına atılan adımlar meslek odalarının açtığı davalar sonucu engellenmesine rağmen, arazinin bir kez daha özelleştirme kapsamına alınarak tehtid altında olduğu dile getirilmektedir.

 

Bu bağlamda;

 

 

1) Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun tarafından özelleştirme kapsamı dahiline alınan taşınmazlar arasında İstanbul İl Tarım Müdürlüğü hizmet binasının da bulunduğu Kadıköy Bağdat Caddesi’ndeki arazinin de olduğu doğru mudur?

 

2) Arazinin özelleştirme kapsamına alındığı doğru ise, arazinin üzerine konut ve ticari büro yapılmak üzere 23 Ağustos 2004 tarihinde kat karşılığı arsa ihalesine çıkarıldığı ancak meslek odalarının ihalenin iptali için açtığı dava neticesinde arazinin kat karşılığı satılmasının kabul edilemez olduğu belirtilmiş ve ihalenin yürütmesini durdurulmuşken yine 2003’te meslek odalarının başvurusuyla Kadıköy 2. Etap 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı’nın yürütmesinin durdurulması istemiyle mahkemeye başvurması neticesinde plan iptal edilmişken arazinin tüm bu mahkeme kararlarına rağmen özelleştirme kapsamına alınmasının gerekçesi ve hukuki dayanağı nedir?

3) Yukarıdaki gerekçelere rağmen( geçmiş mahkeme kararları) ve bölgenin olası depremde tek toplanma yeri olduğu göz önünde bulundurulduğunda arazinin özelleştirilmesinde ısrar edilecek midir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz