DOLAR 7,8506
EURO 9,5245
ALTIN 462,833
BIST 1325,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 14°C
Parçalı Bulutlu

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) İstanbul için toplandı

24.03.2017
A+
A-

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) Yönetim Kurulu Başkanı İstanbul Valisi Vasip Şahin, İSTKA’nın İstanbul’a kattığı ve katacağı değerler hakkında bilgi verdi.

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) İstanbul için toplandı

İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) İstanbul için toplandı

İstanbul Valiliğinde yapılan toplantıya Vali Şahin’in yanı sıra, İSTKA Yönetim Kurulu üyeleri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi katıldı.

İstanbul Kalkınma Ajansı, 2009’dan bu yana kentin, küresel ekonomide söz sahibi; yüksek katma değer yaratan, yenilikçi, yaratıcı, girişimci ruhunu besleyen bir ekonomik hayata sahip olması için çalışıyor” diyen Vali Şahin, “Ekonomide katma değeri yüksek sektörlerin İstanbul ekonomisi içindeki ağırlığının artmasının yanında sosyal hayatı da iyileştirmek, kolaylaştırmak için çalışıyoruz. Büyük ölçekli ve ekonomik katma değer yaratan projelerimizin yanında sosyal hayatı etkileyen projelere de önem veriyoruz. Elbette sosyal kalkınma olmazsa ekonomik kalkınma da eksik kalacaktır. Bu sebeple ajansımız yönetim kurulu, özel bir politika belirledi ve sosyal kalkınmaya için eksik kalan ve ihtiyaç duyulan tüm alanlara gereken desteğin verilmesine karar verdi.” dedi.

“Bağımlılıkla mücadele projeleri destek verdiğimiz, bizim için son derece mühim ve öncelikli konulardan biri” diyen Vali Şahin, konuşmasına ” İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından 2015 yılı Mali Destek Programları kapsamında ilan edilmiş olan Bağımlılıkla Mücadele Mali Destek Programı’nda 27 yararlanıcı ile sözleşme imzalanmıştır. 27 projenin toplam sözleşme bütçesi 15,6 Milyon TL, toplam sözleşme destek tutarı ise 13,5 Milyon TL’dir. Desteklenen projelerin her birinin, hedef kitlesi olan çocuk ve gençler ile onların yakın çevresine yönelik olarak farklı tür etkinlikler gerçekleştirdiği görülmektedir. Program kapsamında farklı işlevlere sahip 16 adet merkez/birim kurulmuştur. Projelerde en çok gerçekleştirilen faaliyetlerden biri de eğitimlerdir. Bu eğitimlere 104.589 öğrenci, 16.288 aile ferdi/veli, 51.747 öğretmen/din görevlisi/muhtar/STK temsilcisi vb. olmak üzere toplam 172.624 kişi katılmıştır. Program süresince rehabilitasyon, danışmanlık ve yönlendirme hizmetlerinden faydalanan toplan kişi sayısı 2.636 olarak gerçekleşmiştir. Ayrıca, program kapsamında; 36.000 kişi proje kapsamında geliştirilmiş olan kapalı mekânlarda uygulanan sigara yasağına dair mobil aplikasyonu indirmiş, 1 Adet kısa film senaryo yarışması gerçekleştirilmiş, bu yarışmada 12 adet bağımlılık temalı kısa film çekilmiş ve filmler sosyal medyada toplam 67.000 kez izlenmiş,8 adet okulda ‘olumlu okul iklimi’ oluşturulmuş,2.000 adet hatıra ormanı ağaç dikimi gerçekleştirilmiştir,10 firmada sağlıklı çalışma yaklaşımı uygulamaları yapılmıştır” şeklinde devam etti.

“100’DEN FAZLA ORTA ÖLÇEKLİ PROJENİN HAYATA GEÇİRİLMESİNİ SAĞLIYORUZ”

Vali Şahin, sözlerine “İstanbul’un küresel kent konumunu güçlendirmek üzere her yıl verdiğimiz yaklaşık 100 milyon liralık destekle 100’den fazla orta ölçekli projenin hayata geçirilmesini sağlıyoruz. Bu projelerle İstanbul için çalışan kurumların İstanbul’un ufkunu açacak birçok yenilikçi fikri uygulamasına imkân sağlıyoruz. Kamusal alan veya toplu taşıma araçlarında yaptığımız projelerle tüm İstanbullulara ulaştığımız gibi, örneğin engelli bilgilendirme projelerimizle çok daha özel kesimlere de ulaşıyoruz. Hâlihazırda uygulamakta olduğumuz ‘Girişimcilik, Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul ile Çocuklar ve Gençler Mali Destek Programlarımız’ kapsamında 100’e yakın proje fikri hayata geçirilmekte. Ayrıca ‘Güdümlü Proje’ olarak adlandırdığımız büyük ölçekli projelere odaklanarak özel sektör işletmeciliğini güçlendirecek, yeniliklere ve girişimciliğe hizmet edecek altyapılar ve teknolojik merkezleri İstanbul’a kazandırıyoruz.” cümleleriyle devam etti.

“İlk desteğimizi verdiğimiz 2010 yılından bu yana 402’si ekonomik kalkınmaya, 308’i sosyal kalkınmaya yönelik 710 projeyi destekledik” diyen Vali Şahin, konuşmasına şöyle devam etti: “Bunlar arasında İstanbul’a ve Türkiye’ye ilkler kazandıranlar oldu. Somut örnekler vermek gerekirse; İstanbul’un ilk resmi tanıtım sitesi howtoistanbul.com bunlardan biri. İstanbul ile ilgili her türlü güncel, güvenilir bilgiye hızlıca ulaşılabilecek bir platform. Yerli ve yabancı turistlere şehir rehberinden, uçak bileti satın almaya kadar çok geniş bir yelpazede hizmet sunuluyor. Dijital güvenlik endişeleri küresel çapta sürekli gündeme geliyor. Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Türkiye’nin ilk Siber Güvenlik ve Biyometrik Araştırmalar Merkezini hayata geçirdik. Merkezin sahip olduğu Ar-Ge ve test laboratuvarı, siber güvenlik ve biyometrik sistemlerle ilgili standartların ve yerli çözüm önerilerinin geliştirilmesi için çalışıyor. İlk Bağımlılıkla Mücadelede Ayaktan Tedavi, Rehabilitasyon ve Danışma Merkezini İstanbul’a kazandırdık. İlk Engelli Çocuk ve Ailelerine Destek Merkezi gibi… Ayrıca ilk Türk sineması arşivi, Osmanlıca eserlerin dijitalleştirilmesi gibi projelerle kültür ve sanat hayatına da katkıda bulunduk. Lütfü Kırdar Projesi de ödüllü projeler arasında yerini aldı. İstanbul Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı, dünyada yalnızca 28 kongre merkezinin sahip olduğu AIPC Kalite Standartları ödülünü almaya hak kazandı”

“İSTANBUL’UN ULUSLARARASI BİR FİNANS MERKEZİ OLMASI İÇİN FİNANS TEKNOPARK PROJESİ ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ.”

Vali Vasip Şahin, “Desteklediğimiz projelerle bugüne kadar pek çok yeni alanda patent alınmasını sağladık. Örneğin, profil üretimi için akıllı yüzey kusur tespit sistemi, hidrodinamik membran modülü. Bize projelerini sunan kurum ve kuruluşların hedeflerini hibeler ve destekler yoluyla hayata geçirmelerini sağlıyoruz fakat Türkiye’nin kalkınma hedeflerinin gerçekleşebilmesi için İstanbul Kalkınma Ajansı olarak da kullandığımız bir mekanizma var: Güdümlü Projeler. İstanbul’un milli kalkınma hedefleriyle uyumlu, ihtiyaçlarını tespit edecek her türlü donanıma sahip olan ajansımız sayesinde proje konuları tasarlıyoruz. Yeni bir Girişimcilik Merkezi ve düşünce kuruluşu kazandırmayı hedefleyen Bilgiyi Ticaretleştirme Merkezi güdümlü projeler arasında yer alıyor. Proje, İstanbul Ticaret Odası Bilgiyi Ticarileştirme ve Araştırma Vakfı aracılığıyla yürütülüyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile geçtiğimiz günlerde imzasını attığımız Living Lab projesi; içerisinde Deneyim Laboratuvarı, Maker Atölyesi, Girişimciler için Kuluçka Merkezi bölümlerini barındıracak. Bu özelliği ile de dünyada ilk ve tek olacak. Yeni teknolojik ürün ve hizmetlerin tecrübe edilip geliştirileceği merkezde, kullanıcılar iş ortaklarıyla bir araya gelecek. Ayrıca çelik ve alüminyum sektörü oyuncularını Avrupa’da yüksek laboratuvar ücretlerinden kurtaracak iki projeyi uyguladık: Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi ile Çelik İhracatçıları Birliğiyle İstanbul Teknik Üniversitesi’nde açılan Çelik Test ve Araştırma Merkezi. İstanbul’un uluslararası bir finans merkezi olması için Borsa İstanbul ve Boğaziçi Üniversitesi iş birliğiyle de Finans Teknopark Projesi üzerinde çalışıyoruz. “ şeklinde konuştu.

”Her yıl kentin yatırım ortamını farklı bir bakış açısıyla yansıtan İstanbul Yatırım Rehberini yayınlıyoruz. 7 dile çevrilen kitapçıkta; İstanbul’a dair ekonomik, sosyal ve kültürel istatistikler, dünyanın diğer metropolleri ile mukayeseler yer alıyor. Bu yayınlarımızdan yatırımcıları ağırlayan diğer kurumlar da faydalanıyor.“ diyen Vali Şahin, “Ofis bünyesinde Türkiye’de diğer kalkınma ajansları için model oluşturacak bir hizmet ofisi açıyoruz.” şeklinde konuştu.

Vali Şahin konuşmasına şu cümlelerle devam etti: “Şimdi, yatırım destek ofisimizi yabancı yatırımcıya doğrudan hizmet verecek bir yapıya kavuşturuyoruz. Ofis bünyesinde Türkiye’de diğer kalkınma ajansları için model oluşturacak bir hizmet ofisi açıyoruz. Bu ofiste İstanbul’a gelen yabancı yatırımcı, 7 kamu kuruluşlarındaki işlemlerinin başvurusunu, takibini ve sonuçlanmasını görevli personel aracılığıyla gerçekleştirecek. Bu kuruluşları tek tek dolaşmasına gerek kalmayacak. Uzun vadeli planlamalar kadar hızlı aksiyon gerektiren çözümler de üretiyoruz. İstanbul’un son yıllarda ortaya çıkan göçmen problemine ilişkin, Suriyeli çocukların dil öğrenmesi ve uyumuna yönelik projelerimiz de var. İstanbul’un, hatta Türkiye’nin en önemli problemlerinden istihdama yönelik de çalışmalar yapıyoruz. İş bulmakta problem yaşayan hemen her kesime destek verdiğimiz gibi girişimcilere verdiğimiz desteklerle yeni girişimlerin önünü açıyor, istihdam alanları yaratıyoruz.”

“KURUM VE KURULUŞLAR ARASINDA İŞBİRLİĞİ AĞLARI ÖRÜYORUZ”

Vali Şahin son olarak, “İstanbul’u geleceğe taşıyacak fikri, projesi olan her kurum ve kuruluş bizim doğal paydaşımız. Sadece İSTKA ile onlar arasında bir bağ kurmuyoruz. Kurum ve kuruluşlar arasında işbirliği ağları örüyoruz. Bu ağlar sayesinde sinerji yaratıyoruz. Bu noktada şunu belirmekte fayda var. Söz konusu maddi kaynaklar olduğu için hibeler ve desteklerin akılda kalıcılığı daha fazla olabilir. En çok önemsediğimiz konulardan birisi de desteklediğimiz projelerin seçiminde bilimsellik, tarafsızlık ve bağımsızlık gibi ilkelerdir. Proje tasarlamanın sadece bizim tekelimizde olmasını istemiyoruz. Bu nedenle bugüne kadar çeşitli kurum ve kuruluşlardan 2 bin kişiye proje döngüsü eğitimi verdik. Sitemizden bütün süreçlerimizi adım adım takip edebilirsiniz. Biz, İstanbul’un çözüm merkeziyiz. Özveriyle İstanbul’un küresel kent konumunu güçlendirmek için çalışıyoruz. “ dedi.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.