İstanbul Şehir Üniversitesi 5. Psikoloji Günleri, “Baş Etme” temasıyla gerçekleştirildi

İstanbul Şehir Üniversitesi 5. Psikoloji Günleri, “Baş Etme” temasıyla gerçekleştirildi

İle paylaş:


İstanbul Şehir Üniversitesi 5. Psikoloji Günleri, “Baş Etme” temasıyla Dragos Kampüsü’nde gerçekleştirildi.

İstanbul Şehir Üniversitesi 5. Psikoloji Günleri, “Baş Etme” temasıyla gerçekleştirildi

 

YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞAKİROĞLU:

CAN SIKINTIMIZI SOSYAL MEDYA İLE GİDERİYORUZ


İstanbul Şehir Üniversitesi 5. Psikoloji Günleri, “Baş Etme” temasıyla Dragos Kampüsü’nde gerçekleştirildi. Panelde konuşan Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu, “Can sıkıntısı ile sosyal medya arasında bir ilişki olduğu kesin. Önemli olan bu ilişkide duygu düzenlemesini gerçekleştirebiliyor olmamızdır.” diyerek, sosyal medyanın zaman içerisinde insanları kimliksizleştirdiğine dikkat çekti.

İstanbul Şehir Üniversitesi Psikoloji Bölümü ve ŞEHİR Psikoloji Kulübü tarafından düzenlenen 5. Psikoloji Günleri, Dragos Kampüsü’nde gerçekleştirildi. “Baş Etme” temasıyla düzenlenen etkinlikte öğrenciler iki gün boyunca, alanında uzman psikolog ve psikiyatristlerin yanı sıra iş dünyasından önemli isimlerle de bir araya gelme fırsatı buldu. Etkinliğin açılış konuşmasını ise İstanbul Şehir Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Zeynep Ceren Acartürk yaptı.

Like almak neden bu kadar önemli?

“Kapat: Akıllı Telefon ve İnternet Bağımlılığında Güncel Durum” başlığıyla gerçekleştirilen panelde, aynı isimli kitabın yazarları; CNN Türk Haber Programları Müdürü Dr. Cansel Poyraz Akyol ve Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu, öğrencilerle bir araya geldi. Sosyal medyanın insan hayatı üzerindeki etkilerine ilişkin detayların paylaşıldığı oturumda Dr. Cansel Poyraz Akyol, ebeveynler olarak çocuklarımızı her ne kadar evde bilgisayar, akıllı telefon ya da tabletten uzak tutmaya çalışsak da çocukların okulda ya da arkadaş çevresinde bu iletişim araçlarına ulaşabildiğini ifade etti. Akyol, “Açıkçası çocuklarımız bir şekilde bu iletişim araçlarına ulaşarak sosyal medyaya giriyorlar. Peki bir çocuk neden ‘like’ almaktan hoşlanır? Bu konuda neden hayatı kendine zehir eder? Eğer biz bunların altında yatan psikolojiyi anlayabilirsek, bu sorun ile baş etme konusunda gerçekçi çözümler bulabiliriz” diyerek, sadece çocukların değil, anne babaların da birer sosyal medya bağımlısı olduklarını söyledi.

Sosyal medya kimliksizleştiriyor

İnsanların sıkıldıklarında, zihnini başka bir şeyle meşgul etme ihtiyacı duyduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şakiroğlu ise “Eskiden insanlar canları sıkıldığında alışveriş yaparlardı, dışarıya çıkıp gezerlerdi ya da abur cubur yiyerek bu durumu aşmaya çalışırlardı. Artık bizi olumsuz duygulardan kurtaran aparat cebimize girmiş durumda. Sıkıldığımız an sosyal medyaya yöneliyoruz. Bu çok daha çekici geliyor. Kaldı ki; bir şey ne kadar çekici ise bağımlılık riski de o derece artıyor” dedi.

Şakiroğlu, “Can sıkıntısı ile sosyal medya arasında bir ilişki olduğu kesin. Önemli olan bu ilişkide duygu düzenlemesini gerçekleştirebiliyor olmamızdır” diyerek, sosyal medyanın zaman içerisinde insanları kimliksizleştirdiğine de dikkat çekti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*