İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencilerinden travma yaşayan kadınlara terapi desteği

İle paylaş:


İstanbul Şehir Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı öğrencileri, Kartal ilçesinde yaşayan ve çeşitli travmatik olaylara maruz kalmış kadınlara, kültüre uyumlu bilişsel davranışçı travma grup terapileri gerçekleştirdi.

KARTAL BELEDİYESİ KADIN DANIŞMA MERKEZİ İŞBİRLİĞİYLE SEKİZ KADINA TRAVMA TERAPİSİ YAPILDI

Kartal Belediyesi Kadın Danışma Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilen terapi çalışması ile ilgili bilgi veren İstanbul Şehir Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeynep Ceren Acartürk, “Bu terapilerle kadınların güçlendirilmesinin ve travmanın grup içinde güvenli ortamda çalışılarak kadınların birbirlerine de destek olmasının hedeflendiğini ” belirtti.

İstanbul Şehir Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı öğrencileri, Kartal Belediyesi Kadın Danışma Merkezi işbirliğiyle pek çok travmatik olaya maruz kalmış sekiz kadına, kültüre uyumlu bilişsel davranışçı travma grup terapisi gerçekleştirdi. İstanbul Şehir Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zeynep Ceren Acartürk danışmanlığında gerçekleştirilen grup terapisine İstanbul Şehir Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı 2. sınıf öğrencilerinden; Melike Büşra Hacıoğlu, Ayşe Beyza İnce, H. Sevde Eskici, Nur Damla Kallek ve Melis Ergün Özaktaç katıldı. Yapılan terapilerle; kadınların yaşadıkları şiddet ve istismarın etkilerini öğrenmeleri, bu olayların olumsuz etkileriyle baş edebilmeleri ve travmalarını anlamlandırarak yeniden çerçevelemeleri amaçlandı.

İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencilerinden travma yaşayan kadınlara terapi desteğiTerapi çalışmasıyla ilgili bilgi veren Dr. Zeynep Ceren Acartürk, “Şiddet ve istismar son zamanların gündemi gibi görünse de, aslında geçmişten günümüze gelen bir döngü. Psikolojik travma, yaşamın her alanında karşımıza çıkan ve toplum olarak çoğu zaman gözlerimizi kapattığımız bir durum. Travma, mağduru, çevresini ve bir toplumun geleceğini etkileyen, kişilerin yaşamdan kopmalarına neden olan zorlu yaşam olaylarıdır. Biz her ne kadar görmezden gelmeye çalışsak da yaşanılan travmalar toplumun bir parçası haline gelir ve zamanla toplum daha öfkeli daha mutsuz bir hale gelir. . Gerçekleştirdiğimiz bu proje ile travmatik yaşantının etkisini çalışarak kadınların hem şimdi hem de ileride daha güçlü, daha sağlıklı olmalarını hedefliyoruz” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*