İstanbul’da Sıradışı Deprem Sessizliği

İstanbul'da Sıradışı Deprem Sessizliği

İle paylaş:


Sevgili  adagazetesi okurları,amacımız insanları korkutmak değil,beraber yaşamak zorunda olduğumuz deprem gerçeğini unutmamak ve unutturmamaktır.Bu sebeple 25 Kasım da yapmış olduğumuz haberi tekrar yayınlıyoruz,yöneticilerin dikkatine….

deprem-ada

 

 

Kandilli Rasathanesi’yle GFZ Alman Jeoloji Araştırma Merkezi’nin olası İstanbul depremiyle ilgili yürüttüğü ortak araştırmanın sonuçları, ünlü bilim dergisi Nature’ın internet sitesinde yayınlandı.

Kuzey Anadolu fay hattında bulunan 30 km uzunluğundaki ve 10 km derinliğindeki bölgenin İstanbul’da büyük bir depremi tetikleyebileceği iddia edilen araştırmada, şu tespitler yer alıyor:

İstanbul’un güneyindeki fay hattı kentin tarihi merkezinden sadece 15-20 km uzaklıkta. 1999 depremi sonrası kırılma bölgesi de tam olarak bu fay hattına ulaştı. 1766’daki İstanbul depreminden beri bu fay hattında enerji hızla birikiyor.

deprem-ada1

HARİTA:   ADALARDA DEPREM KRONOLOJİSİ

ADALAR BÖLGESİ’ne yerleştirilen deprem takip sisteminin son verilerine göre, İstanbul’un yanı başındaki bu fay hattında dört yıldır hiçbir hareket yaşanmadı. Bu durum İstanbul depreminin başlangıç noktasının burası olabileceği düşüncesini güçlendiriyor.

deprem102

 

İstanbul depreminin eli kulağında !

Marmara’da deprem araştırması yapan Alman ekibin bulgularını yorumlayan uzmanlar: Fay hattında kırılma olmayan tek bölüm Adalar’ın önünden geçiyor. Bu noktadaki son büyük deprem ise 1766’da yaşanmış…

İstatistiki olarak her 200 ila 250 yılda bir ağır şiddette bir deprem olduğunu belirten Dagmar RÖHRLİCH, sözlerine şöyle devam etti: “İstanbul Depremi‘nin bir deyişle eli kulağında olduğu söylenebilir. Bu yüzden İstanbul’un güneyindeki ADALAR’a Alman ve Türk deprembilimciler bir ölçüm mekanizması yerleştirdiler ve hareketliliği ölçüyorlar. Ve bu verilere göre, şehrin sadece birkaç kilometre ilerisinin olası bir İstanbul depremi için çıkış noktası olabileceği sonucuna vardılar.“

“ANA FAY TEK PARÇA KIRILACAK”

Prof. Celal Şengör, Marmara Bölgesi’nde yaşayanların uykusunu kaçıracak bir açıklama yaptı. Le Suroit Gemisi’nin araştırma sonuçlarıyla ilgili Prof. Xavier le Pichon’la yazdigi makale uluslararası bilim dergilerinde yayınlanan Prof. Şengör, “Marmara Denizi’nde ana fayın tek parça olduğu belirlendi. Ancak ana fayın güneyinde de büyüklüğü 7′nin üzerinde depremlere yol açacak faylar var. Bu faylar tsunami yaratacak faylar. Bunlar Çınarcık ile Armutlu arasında” dedi.

“BİLİM ADAMLARI DOĞRU SÖYLEMELİ”

ABD’nin en ünlü bilim kuruluşlarından CalTech’de (California Teknoloji Enstitüsü) bir yıllığına konuk öğretim üyesi olarak bulunan Şengör, “Bilim adamları istemeseler de doğruyu söylemekten asla korkmamalı… Halk unutur ama bilim unutmaz” diye konuştu. Şengör sözlerini söyle sürdürdü: “Prof. Pichon’la düşüncelerimizde bir değişiklik yok. Zaten Le Suroit Gemisi’nin ortaya koyduğu veriler, bizim tahminimizi destekliyor. Ana fay, Orta ve Tekirdağ çukurluklarında da tek parça olarak devam ediyor.”

deprem103

“HAREKET EDEN FAYLAR…”

Kuzeyden geçen tek parça fayın dışında, güneyinde de 7′den büyük deprem yaratacak faylara rastlandığını anlatan Şengör, bu faylar hakkında da su bilgileri verdi: “Bunlar sağ yanal atımlı değil, normal faylar. Yani aşağı yukarı hareket eden faylar. Bu fayları ana fay oluşturmuş. Bunlar aşağı yukarı hareket eden yani normal faylar olduğu için tsunami yaratacaklar.”

deprem104

“DEV DALGALAR OLUŞACAK”

ODTÜ ve Güney California üniversiteleri işbirliğiyle yapılan araştırmalarda ortaya konan senaryolara göre, Marmara’da 4 metre ve daha yüksek tsunami dalgaları oluşabilir ve bunlar 5 dakikada karaya ulaşabilir.

Son bin yilda Marmara’da 11 tsunami olayinin meydana gelmis oldugunu anlatan bilim adamlari, “17 Agustos’ta meydana gelen 2.52 metrelik tsunami ile bu sayi 12′ye yükselmistir” diye konustu.

      deprem105                               

“DAHA ÖNCE DE OLMUŞ…”

Yalova’daki Aksa fabrikasının arkasında denizden 1.5 kilometre uzaklıkta karada yapılan incelemede, 2780 yıl önce meydana gelen tsunaminin izlerine rastlandi. Tsunaminin M.Ö. 780 yılında gerçekleştiğini belirten Prof. Okan Tüysüz ve Doç. Dr. Can Genç, “15 – 20 santim kalınlıkta ince bir zon tabakasına rastladık. Bu zon bolca fosil (midye, istiridye parçaları) ve memeli kemikleri kapsıyor. Burada 4 metrelik tsunami olmuş” dedi.

deprem107

TÜBITAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Başkanı Prof. Dr. Naci Görür, ”Orta Marmara Sırtı ile Tekirdağ Çukuru arasındaki fay riskli. Bu fay, her an 7 ve daha şiddetli depreme neden olabilir” dedi.

deprem108

deprem109

İstanbul’un deprem ve heyelan haritası çıkarıldı,

 deprem111

“NELER YAPMALIYIZ”

Uzmanlar Adalar İlçesi Deprem Master Planı’nın, Adalar Kaymakamlığı  başkanlığında Adalar Belediyesi, Adalar Kent Konseyi, STK temsilcileri, Üniversiteler olmak üzere  ortak bir çalışma  ile yapılması  gerekliliğini vurgulayarak; Sonrasında mahalle bazında afet eylem planlarının hazırlanması, mahalle sakinlerinin gönüllü katılımlarının sağlanması ve görevlendirilmesi, mahalle bazında bilgilendirme toplantılarının yapılmasıyla bireylerin sürece katılması ve sorumluluk üstlenmesi ile STK’ların eğitim, bilinçlendirme ve denetim işlevinin kazandırılmasının yaralarına dikkat çekmektedirler.

     

deprem113

deprem115

deprem117

ADAGAZETESİ’NDEN ÇAĞRI :  HAYDİ ADALILAR !

Deprem olmayacak gibi yaşamayı, deprem olacak gibi hazırlanmayı öğrenmeliyiz.”

 

VATANDAŞ SORUYOR?

1- Adalar Deprem’e ne kadar hazır?

2- Fay tek parça 8 büyüklüğünde kırılırsa ilçedeki binaların % kaçı yıkılacak ?

3- Fay tek parça 8 büyüklüğünde kırılırsa ilçedeki kış nüfusunun can kaybı nedir ?

4- Fay tek parça 8 büyüklüğünde kırılırsa ilçedeki yaz nüfusunun can kaybı nedir ?

5- Adalar deprem hazırlıkları hakkında Vatandaşları ne zaman bilgilendireceksiniz ?

6- İnternet “ADALAR DEPREM BİLGİLENDİRME” sitesi açmayı düşünüyor musunuz?

 

16 yorum

 1. Ne yapilmis olduguna bakmak yerine basa gelen Allah vergisi deyip tedbirsizce ve pervasizca curuk konut yapimina devam edilmesine goz yummak sadece ahmaklikdan ibaretdir…
  Depremin fazlasiyla aktif oldugu dunyanin bir baska yerinde yasadigim San Franciscoya bakip Istanbulla karsilasdirinca arada korkunc derecede yapilasma farkini gormemek icten bile degil,,,
  Tum yapilar gecmisde yasanilmis deprem tecrubesine dayali olarak ya saglamlasdirilmis yada yapilan yeni yapilar depreme dayanabilecek ve tahribati minimala alabilecek sekilde tasarlanip mecburi kilinmisdir….
  Burada yuz yillik ahsap evlerin depreme dayanikliligi goz onunde bulundurularak pekcok insa edilen yapilar hafif depreme dayanikli ahsap ve benzeri malzeme kullanilarak yapilir,,daha buyuk gokdelen yapimi ise tamamen genis celik metal tasarimiyla insa ediliyor ki neredeyse 9 siddetinde bir depremi tahribatsiz kaldirabilsinler…
  Malzemeden kisip ucuza maletme zihniyeti heryerde buyuk kayiplara yol acmisdir.

 2. Van depremini yaşamış biri olarak;Allah ım sen koru diyorum…Depreme hazırlıklı olun falan deniyor ya,bunun hazırlığı olmuyor!panik ve korkuyla o an ne yaptığınızı yada ne yapıcağınızı bilemiyorsunuz…ve elektrikler gidiyor kapılar açılmıyor dolaplar eşyalar üstünüze devriliyor,merdivenler en riskli yer oluveriyor…

 3. Van depremini yaşamış biri olarak;Allah ım sen koru diyorum…Depreme hazırlıklı olun falan deniyor ya,bunun hazırlığı olmuyor!panik ve korkuyla o an ne yaptığınızı yada ne yapıcağınızı bilemiyorsunuz…ve elektrikler gidiyor kapılar açılmıyor dolaplar eşyalar üstünüze devriliyor,merdivenler en riskli yer oluveriyor…

 4. 17 Ağustos üstünden 15 yıl geçti. Ne kafa yapısı ne olaylara bakış açısı değişti. Ne önlem var ne tedbir alma. Ne de olsa bu işini FITRATINDA var ya hani. Allah akıl fikir vermiş ama kullanan yoksa ne yapsın? Onun için dilerim en kısa sürede 8-9 şiddetinde bir deprem olur. 1999'daki 2 deprem 15 yılda akıllandırmadı madem FITRAT GEREĞİ ÖLEN ÖLÜR KALAN SAĞLAR BİZİMDİR.

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*