İstihdam teşviği için son bir hafta

İstihdam teşviği için son bir hafta
Share

İstihdam teşviği için son bir hafta

İstihdam teşviği için son bir hafta

 İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi kapsamında işbaşı eğitim programını tamamlayan kişileri istihdam eden işverenlere imalat sektöründe 42 ay, diğer sektörlerde ise 30 ay sigorta prim desteği verilecek.  Paket, destekten yararlanmak isteyen ve Haziran ayı sonuna kadar İşbaşı Eğitim Programına başlayan katılımcıları işe alan işverenler için ilave 6 ay daha desteklerden faydalanma imkanı sunuyor.

 

Sayın Başbakanımız Ahmet DAVUTOĞLU tarafından açıklanan “İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destek Paketi” nde yer alan ve İşbaşı Eğitim Programlarına ilişkin yeni teşvikleri de kapsayan 6645 sayılı Kanun geçtiğimiz Nisan ayında Resmi Gazete’de yayınlanarak yasalaşmıştı. 2016 yılı sonuna kadar başlayan işbaşı eğitim programını tamamlayan; 18 yaşından büyük, 29 yaşından küçük olanlardan program sonrasında üç ay içinde işe alınması durumunda işe alan işverene sigorta prim desteği katılımcılara ise asgari ücret düzeyinde gelir desteği sağlanacak.

30 Haziran’a Kadar Başvuranlara İlave Teşvik

Paket kapsamında İşbaşı eğitim programını bitiren bir vatandaşımızı 3 ay içinde işe alan ve imalat sektöründe faaliyet gösteren bir işverenin 42 ay, diğer sektörlerde faaliyet gösteren işverenin ise 30 ay süreyle işveren sigorta primi İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacak. Destek Haziran sonuna kadar işbaşı eğitim programına başlayanları işbaşı eğitim tamamlandıktan sonra istihdam eden işverenlere ilave 6 ay teşvikten yararlanma imkanı sağlanacak. Bu kapsamda 30.06.2015 tarihine kadar başlatılan programlarda ise 42 aylık süre 48 ay, 30 aylık süre 36 ay olarak uygulanacak.

Ayrıca, katılımcılara İŞKUR’un yaptığı ödemeler dışında programın düzenlendiği işveren tarafından yapılan ve aylık asgari ücretin yarısını geçmeyen fiili ödemelerin gelir vergisi kanunu gereğince vergi matrahından indirilmesi imkânı sağlanacak.

En az 2 çalışanı olan işverenlerin başvurabildiği İşbaşı Eğitim Programından; 2 ile 10 arasında çalışanı bulunan işverenler 1, 11 ve üzerinde çalışanı bulunan işverenlerin ise çalışan sayısının 1/10’u kadar katılımcıyı alabiliyor.

 

Katılımcılara Asgari Ücret Düzeyinde Gelir

İŞKUR tarafından İşbaşı Eğitim Programlarına katılan kişilere programa devam ettikleri her fiili gün için 36,50 TL ödeniyor, bu ücret katılımcıların net asgari ücret düzeyinde gelir etmesini sağlamak üzere asgari ücret artışına paralel olarak revize ediliyor. Böylece işbaşı eğitim programına azami süreler çerçevesinde tam katılım sağlayan vatandaşlarımız aylık net asgari ücret düzeyinde gelir elde ediyor. Katılımcıların programa katıldıkları dönemde iş kazası ve meslek hastalığı primleri ile genel sağlık sigortası primleri de yine İŞKUR tarafından ödeniyor.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*