İzmir halkı yalnız bırakmadı

İzmir halkı yalnız bırakmadı

İle paylaş:


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde çalışırken işten çıkartılan ve belediye önünde açlık grevine başlayan Mahir Kılıç için belediye önünde bir basın açıklaması yapıldı.Basın açıklamasına işten atılan diğer işçiler, aileleri ve İzmirli yurttaşlar destek verdi.

İzmir halkı yalnız bırakmadı

Grup adına basın açıklamasını okuyan Barış Kaya yaklaşık 220 işçinin işinden atıdığını,bu işçiler içinde 25 senedir belediyede çalışan işçilerin, kadın işçilerin, engelli kadrosunda çalışan işçilerinde bulunduğunu söyledi.

“KENDİ HATALARIYLA SAKAT BIRAKTIKLARI İŞÇİYİ ATTILAR “

Kaya açıklamasında: “Atılan işçi arasında engelli kadrosunda çalışan işçi var. İşten atılma gerekçesi olarak uygun kadronun olmadığı öne sürülüyor. 20.000 kişinin çalıştığı kurumda engelli işçiye uygun kadro yok demek bir yalandır.Yine belediyenin kendi hatasıyla, su tankeriyle ezip sakat bıraktığı, çalışma gücünü elinden aldığı engelli işçiyi uygun kadro yok deyip işten atmak kabul edilemez bir durumdur” dedi.

“ASIL GEREKÇE İŞÇİLERİN DAVA AÇMALARI”

İşçilerin kadro haklarıyla ilgili dava açtıklarını ve buyüzden işten atıldıklarını iddia eden Kaya: İzmir Büyükşehir Belediyesi kumpas kurmuş, iftira ile işine tazminatsız son vermiştir. Kılıç, işten atılarak ailesiyle birlikte açlığa mahkum edilmiştir.” dedi.

“AÇLIĞA MAHKUM ETTİLER”

İşten atılan işçilerin hepsinin sendikalı olduğunu belirten Kaya:”Açlık grevi yapan Kılıç ve haksız hukuksuz yere işten atılan işçiler olarak, işimizi istiyoruz. Adalet talep ediyoruz. Haksız ve hukuksuz olan İzmir Büyükşehir Belediyesidir. Haklı olan biziz. Belediyeyi, işçilere uyguladığı hak gasbı, baskı ve tehditle çalıştırmayı son vermeye çağırıyoruz” şeklinde ifadelerde bulundu.

Basın açıklamasından sonra Mahir Kılıç’ın yanında bir süre daha oturan grup, olaysız bir şekilde dağıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*