İzmir’li Konyalılardan un helvası ikramı

İzmir'li Konyalılardan un helvası ikramı

İle paylaş:


İzmir'li Konyalılardan un helvası ikramı

İzmir’de yaşayan Konyalıların kurmuş oldukları dernekler arasında, faaliyetleri ve sosyal gücü ile öne çıkan İzmir İnliceliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, KONVAK’ ta özel olarak pişirdikleri Konya’nın yöresel damak tadı olan un helvasını katılımcılara ikram ettiler.

Her hafta çeşitli konukların davet edildiği ve bilgilendirme toplantılarının yapıldığı geleneksel Cuma toplantısına Konyalılar Vakfı başkanı ve meclis üyesi Mehmet AYDOĞAN,  İzmir İnliceliler Derneği  Başkanı  Mehmet AKŞİT,  dernek  genel  sekreteri  Nuri BEKECE,  Balkan Göçmenleri  Derneği Başkanı Şair Mehmet SERBEST, çeşitli sivil toplum kuruluşları, Konyalılar Federasyonu ve İstop’ e bağlı dernek  yöneticileri ve üyeleri  ile İzmir’de yaşayan bazı Konyalı vatandaşlar katıldı.

UN HELVASI NEDİR,  NASIL YAPILIR?

Katılımcıların tat ve lezzetini çok beğendiği  un helvasının ustası Hacı Rifat ÇAYIR, bu yöresel  tatlı hakkında şu sırları  verdi:  “Un, şeker veya pekmez, vanilya, yağ  (Yağ olarak tereyağ tercih edilmelidir. Şölen veya düğün gibi büyük çaplı helva yapımlarında gönül rahatlığı ile kaliteli sıvı yağ kullanabilirsiniz. Ayrıca sıvı yağ helvaya parlaklık verir), süt ve su karışımı ile hazırlanan un helvasında katılan malzemenin miktarı, karıştırma süreleri ve ateş harı çok önemlidir.

 

Tenceredeki  iç malzemeleri  un çekene kadar devamlı ve hızlı  olarak karıştırmalıdır. Helva katılaşıp rengi açık kahverengi ‘ye dönüşünce altını kapatıp, demlenmeye bırakmalı, dilediğimiz şekli verip ılık olarak servis  edilmelidir. Burada esas olan un ve yağ karışımının tencereye ve kaşığa yapışmaması lazımdır.  Un helvası hafif ve sağlıklıdır. Ayrıca kültürümüzde de önemi oldukça fazladır. Servis edilirken içine veya  üstüne ceviz, dolmalık fıstık ekleyebilir, tarçın, hindistan cevizi de serpebilirsiniz.  Tercih sizin, afiyet olsun.”

Haber ve Fotoğraf: Bayram ÇAN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*