Jandarma, Silahlı Kuvvetlerden Koparılıp, Sivilleştiriliyor

Jandarma, Silahlı Kuvvetlerden Koparılıp, Sivilleştiriliyor

İle paylaş:


Jandarma,  Silahlı Kuvvetlerden Koparılıp, Sivilleştiriliyor

 

İç Güvenlik Yasası’yla Jandarma, Silahlı Kuvvetlerden Koparılıp, Sivilleştiriliyor

 

Vatan Partisi üyesi emekli Jandarma Subayları bugün Parti’nin Genel Merkezi’nde yaptıkları basın toplantısı ile İç Güvenlik Paketi kapsamında Jandarma’nın siyasi iktidarın emrine sokulmasını değerlendirdiler. Emekli subaylar adına açıklamayı yapan Em. Tuğgeneral Levent Ersöz’ün açıklamaları şöyle: 

 

Yasalaşan İç Güvenlik paketi ile yeni demokrasinin bir adımını daha yaşıyoruz. Valiler İl Jandarma Komutanı oluyor.

 

İnsan hak ve özgürlüklerine darbe vuran bu paket, kanun ordusu olan Jandarma teşkilatının temel niteliklerini de zedelemektedir.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Her zaman yurt, ulus ve Cumhuriyete aşk ve sadakatle bağlı, tevazu, fedakârlık ve feragat örneği bir kanun ordusu” olarak tanımladığı Türkiye Cumhuriyeti jandarmasının siyasallaştırılmasına adım atılmıştır.

 

Bu paketle Jandarma Genel Komutanı’nın karargâhında, birlikte çalışacağı kadrosunu oluşturması engellenebilecektir.

 

Teşkilatın en büyüğünden en küçük seviyedeki komutanına kadar tüm kademelerin emir komuta ve disiplini tesis etme yetkileri elinden alınmaktadır.

 

Atama, sicil, cezalandırma, izin, işten el çektirme ve denetleme yetkilerinin mülki amirlere verilmesi jandarmanın polisleştirilerek siyasi iktidara göbekten bağlanmasıdır.

 

Bu düzenleme ile yurt dışında görev yapan personelin görevden uzaklaştırılmasına yönelik ifade, iktidarın maksadının il hudutları içerisinde sivil otoritenin ve denetimin güçlendirilmesi hedefinin olmadığını ortaya koymaktadır.

 

İçişleri Bakanı’nın atama yetkisinin verilmesi, personelin siyasal aktörlerle ilişkiye girme ihtimalini ortaya çıkarabilecektir. Bu durum, personelin siyasal kutuplaşmasına suçun önlenmesi, işlenen suçlara müdahalede insan hak ve özgürlüklerine yönelik uygulamalarda ihlallerin artışına neden olabilecektir.

 

İçişleri Bakanı’nın yetkilerinin valilere bırakılmasına imkân getirilmesi, Jandarmanın askeri kolluk kuvveti olma özelliğini yitirmesine neden olabilecektir.

 

Bu paket, Jandarmanın sivilleştirilmesi yönünde atılan ilk adımdır.

 

Bunu takip edecek adım, Jandarmanın insan kaynaklarının yetiştirilmesinin Türk Silahlı Kuvvetleri’nden kopartılması olacaktır. Böylece iktidarların alternatif silahlı gücü yaratılabilecektir.

 

Yapılan düzenlemeler iktidar tarafından yürütülen açılım sürecinde bölücü terör örgütü ve irticai odaklara karşı yıllardır başarıyla mücadele eden Jandarmayı etkisizleştirmek adına yapılmaktadır.

 

Tüm bu düzenlemelerle AK Jandarmanın oluşturulması hedeflenmektedir.

 

Emekli Korgeneral İsmail Hakkı Pekin:

 

“ASIL AMAÇ DOĞU DEĞİL BATI”

 

 

Vatan Partisi üyesi emekli subaylar bugün Parti’nin Genel Merkezi’nde düzenledikleri basın toplantısında İç Güvenlik Paketi’ni değerlendirdiler. Toplantıya katılan Em. Korg. İsmail Hakkı Pekin, Em. Tümg. Naci Beştepe, Em. Tuğg. Levent Ersöz ve Em. Kur. Alb. Aziz Ergen açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladılar.

 

 

SEÇİMDEN SONRA SİLAHLI KALKIŞMA OLABİLİR

Açıklamanın ardından söz alan Em. Korg. İsmail Hakkı Pekin şunları söyledi: “İstenirse şu anda Doğu ve Güneydoğu’da mevcut yetkilerle operasyon yapmak mümkün. İç Güvenlik Yasası’nın asıl amacı Doğu ve Güneydoğu için değil Batı ve İç Anadolu için Gezi olayları gibi büyük faaliyetleri önlemek amacıyla yapılıyor. İktidar toplumsal muhalefetten çok korkuyor.”

 

Seçimlerden sonra silahlı kalkışma yaşanabileceği uyarını yapan Pekin, “Jandarma’nın elini kolunu bağlarsanız, komutanın operasyon isteğine hayır derseniz, Zübeyir Aydar çıkar algı operasyonu yapar. Türk Jandarması bunun da üstesinden gelir ama çok kan dökülür. 50-60 yıl sürecek kin edebiyatı başlar. Biz barışı tesis etmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

 

POLİS GÜCÜNE EK 300 JANDARMA

Jandarma ve Sahil Güvenlik komutanlıklarının dışında Kara, Deniz ve Hava komutanlıklarının NATO’ya bağlı olduğunu hatırlatan Em. Kur. Alb. Aziz Ergen ise şöyle konuştu: “Geri bölge savunmasını yapabilecek tek güç Jandarma Genel Komutanlığı’dır. Son 30 yılda da görüldüğü üzere Jandarma Genel Komutanlığı, Kara Kuvvetleri’nin desteğiyle iç güvenlik harekatını götürmektedir. Emperyalist güçlerin burada hedefi olan Jandarma ve Sahil Güvenlik’in NATO’nun kontrolüne girmesini sağlamak için bu stratejiler geliştirilmiştir. Jandarma subayları artık Harp Okulu’ndan mezun olamayacak, Harp Akademisi’ne giremeyecektir. Polis gücüne 250 binlik güce 300 bin kişilik güç daha ilave edilerek 550 bin kişilik güce ulaşılmıştır. Yani Silahlı Kuvvetlerin gücünden daha güçlü bir alternatif güç çıkacaktır karşımıza.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*