Kadın cinayetleri protesto edildi

Kadın cinayetleri protesto edildi

İle paylaş:


Kadın cinayetleri protesto edildi

Dünyada 1 milyar kadın aynı anda aynı şarkı ile dans etti. Kadına karşı şiddeti protesto etti.

Kadıköy Kent Konseyi Kadın Meclisi, Kadıköy Belediyesi Gönüllü Eğitim ve Danışma Merkezi, STK’lar, Kadın örgütleri tarafından gerçekleştirilen ve Kadıköy Belediyesi’nin desteklediği “1 Milyar kadın dans ediyor” organizasyon kapsamında gerçekleşen etkinlik Kadıköy İskele Meydanı’nda gerçekleştirildi.

 

Etkinlikte konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, 200’den fazla ülkede milyonlarca kadının şiddete, tecavüze, enseste, sünnete ve seks köleliğine dikkat çekmek için “Direnin, Dansedin, Ayaklanın!” çağrısı yaptığı böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan onur duyduklarını söyledi.

Nuhoğlu’nun konuşmasının ardından Saat 14:00’de tüm dünyada aynı saatte, aynı müzik ve aynı figürlerle dans edildi.

 

Etkinlik komitesi adına basın açıklaması yapan Kadıköy Kent Konseyi Başkanı Çiğdem Aydın Tarsus’da öldürülen 20 yaşındaki Özgecan Aydın’ı anarak konuşmasına başladı. “Dün hepimiz, Mersin’de kaçırılan, tecavüz edilen, öldürülen ve cesedi yakılan 20 yaşındaki Özgecan Aslan’ın haberiyle bir kez daha yıkıldık. Onun ölümü, kadınlar olarak hayatımızın her türlü tehlikeye ne kadar açık olduğunu bir kez daha gösterdi” dedi.

 

Dünyada her üç kadından birinin şiddet gördüğüne, toplumun ve yasaların erkeği koruduğuna dikkat çeken Aydın, “Bugün dünyada bir milyar kadın, başka Özgecanlar ölmesin, arkadaşımız, ablamız, kızımız olan kadınlar ölmesin diye ayaklanıyoruz” dedi.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*