logo

üsküdar evden eve nakliyat sex izle seks izle

Bostancı Escort

Kadının Devlette adı var,hakkı yok

kadinin-devlette-adi-varhakki-yok

Kadının Devlette adı var,hakkı yok

 

Sığınma evlerinde çoğu şiddet mağduru yüzlerce kadın var. Onlar zaten yaşama dair pek çok haktan mahrumken, anayasal haklarını dahi kullanmadıkları ortaya çıktı. Bir başka deyişle isimleri var ama Devlette hükümler yok zira sığınma evlerindeki kadınların pek çoğu oy kullanamıyor.

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt’ün sığınma evlerindeki kadınların oy kullanabilmesi için bir çalışma olup olmadığına ilişkin önergesini yanıtlayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, adres bilgileri gizli ya da karartılmış olan kişiler ile can güvenliği riski nedeniyle il değiştirmek durumunda kalan kadınların bulundukları yerde oy kullanmalarının mümkün olmadığını söyledi.

Öğüt’ün “Söz konusu kişilerin oy kullanmaları için adres olarak belediyelerin danışma merkezleri veya bakanlığa bağlı Şiddeti Önleme İzleme Merkezlerinin adres gösterilmesi seçeneğini değerlendirmeyi düşünmekte misiniz?” sorusunu yanıtsız bırakan İslam, “Ancak, bakanlığımıza bağlı kadın konukevlerinden hizmet alan kadınlardan, can güvenliği riski bulunmayan, ikamet ettiği ilde bulunan kadın konukevi ve ilk kabul birimi hizmetinden yararlanan, haklarında kanun kapsamında koruyucu ve önleyici tedbir kararlarına hükmedilmemiş kadınların, il müdürlüklerimizce, il emniyet müdürlükleri ile işbirliği içerisinde gerekli güvenlik tedbirleri alınarak oy kullanmaları sağlanmaktadır” dedi.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıdaki sorularımın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İSLAM tarafından yazılı olarak yanıtlanması için gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

Kadir Gökmen ÖĞÜT

İstanbul Milletvekili

 

 

Bilindiği üzere Anayasamızın 67.  maddesine göre vatandaşlar, kanunda gösterilen şartlara uygun olarak, seçme, seçilme ve bağımsız olarak veya bir siyasi parti içinde siyasi faaliyette bulunma ve halkoylamasına katılma hakkına sahiptir. Ne var ki, gördükleri şiddet sebebiyle sığınma evlerine yerleşen kadınların adreslerinin daha önce yaşadığı yerde görülmesi sebebiyle mevcut seçim mevzuatına göre oy kullanmaları mümkün değildir.

 

Bu bağlamda;

1) Sığınma evlerinin belediyelere veya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olduğu göz önünde bulundurulduğunda söz konusu kişilerin oy kullanmaları için adres olarak belediyelerin danışma merkezleri veya bakanlığa bağlı Şiddeti Önleme İzleme Merkezlerinin adres gösterilmesi seçeneğini değerlendirmeyi düşünmekte misiniz?

2) Sığınma evlerindeki kadınların oy vermelerini  sağlayabilecek farklı bir seçenek(düzenleme) düşünülmekte midir?

 

sığınma evleri oy kullanma önerge bakan cevap

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?