Kapitokrasi – Sermaye Egemenliği

Kapitokrasi - Sermaye Egemenliği

İle paylaş:


Kapitokrasi - Sermaye Egemenliği

Tarihçi’den yeni kitap: Anıl Çeçen’in kaleminden “Kapitokrasi – Sermaye Egemenliği”

 

Prof. Dr. Anıl Çeçen’in kaleme aldığı “Kapitokrasi” Tarihçi Kitabevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.
Çeçen’in yeni kitabı Türkiye’de pek bilinmeyen bir başlık ile yayınlanıyor. Batının gelişmiş ülkelerinde bazı iktisatçıların kullandığı ama iş çevrelerinin kasıtlı olarak kullanmaktan çekindiği ve halk kitlelerinin öğrenmesinin istenmediği bir kavram olan KAPİTOKRASİ, sermaye egemenliği anlamına gelmekte ve bu yapısı ile de kitabın başlığını oluşturmaktadır.

Prof. Dr. Anıl Çeçen, yeni çalışması ‘Kapitokrasi’ için yazdığı önsözde şunları belirtiyor:
Demokrasi kavramı nasıl Eski Yunan ve Roma’dan geldiği biçimi ile Demos-Cratos kavramlarının birleşimi olarak halk egemenliği anlamına geliyorsa, ‘Kapitokrasi’ kavramı da gene Roma döneminden gelen Capitos-Cratos kavramlarının birleşimi olarak ‘sermaye egemenliği’ anlamına gelmektedir. Türk halkı bu kitap aracılığı ile ‘Kapitokrasi’ kavramını öğrenerek, demokrasi rejiminin güç sahipleri tarafından nasıl yozlaştırıldığını daha iyi anlayacaktır… İdealist politikada ve görünüşte demokrasi kavramı yürürlüktedir ama gerçekte, yani reel politikada geçerli olan ‘Kapitokrasi’dir.
Demokrasiler kapitokrasilere dönüştürülmektedir. Küreselci iktisatçıların ekonomiyi hukukun yerine koyması ya da demokrasileri kapitokrasilere dönüştürmesi gibi çarpıklıkların bir an önce ortadan kaldırılabilmesi için, yeni bir tür hümanist yaklaşımın gündeme getirilmesi gerekmektedir. İnsan hakları kavramını bile siyasal amaçlı olarak kullanan ve yozlaştıran emperyalist girişimlere karşı dünya halkları ve ulus devletler arasında yeni bir uluslararası dayanışma düzeninin alternatif olarak geliştirilmesi zorunludur.
‘Kapitokrasi’ kitabı çıkar çevrelerinin halktan gizlediği ekonomik ve siyasal gerçeklerin bir kısmını kamuoyuna ulaştırabilirse görevini yapmış sayılabilecektir.

Anıl Çeçen, KAPİTOKRASİ Sermaye Egemenliği, Tarihçi Kitabevi, 2015, 360 sayfa

Elinizde tuttuğunuz bu kitap, Türkiye’de pek bilinmeyen bir başlık ile yayınlanıyor. Batının gelişmiş ülkelerinde bazı iktisatçıların kullandığı ama iş çevrelerinin kasıtlı olarak kullanmaktan çekindiği ve halk kitlelerinin öğrenmesinin istenmediği bir kavram olan KAPİTOKRASİ, sermaye egemenliği anlamına gelmekte ve bu yapısı ile de kitabımızın başlığını oluşturmaktadır.

Demokrasi kavramı nasıl Eski Yunan ve Roma’dan geldiği biçimi ile Demos-Cratos kavramlarının birleşimi olarak halk egemenliği anlamına geliyorsa, Kapitokrasi kavramı da gene Roma döneminden gelen Capitos-Cratos kavramlarının birleşimi olarak “sermaye egemenliği” anlamına gelmektedir. Türk halkı bu kitap aracılığı ile Kapitokrasi kavramını öğrenerek, demokrasi rejiminin güç sahipleri tarafından nasıl yozlaştırıldığını daha iyi anlayacaktır… İdealist politikada ve görünüşte demokrasi kavramı yürürlüktedir ama gerçekte, yani reel politikada geçerli olan Kapitokrasidir.

ANIL ÇEÇEN

1948 tarihinde Ankara’da doğdu.1966 yılında TED Ankara Koleji’nden mezun oldu. 1970 yılında Ankara Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1972 yılında Ankara Hukuk Fakültesi’nde asistan oldu.

Ankara’da yayınlanan Ulus, Barış, Halkçı, Yenigün, Güneş, Ayyıldız gibi günlük gazetelerde araştırmacı ve köşe yazarı olarak görev yaptı. 1970’li yıllarda Adım dergisini arkadaşları ile birlikte yayınladı.Halkevleri dergisinin genel yayın yönetmenliğini yaptı.

1978 yılında Ankara Hukuk Fakültesi’nde Genel Kamu Hukuku alanında doktorasını tamamladı. 1974-1975 yılları arasında Halkevleri genel sekreterliği, 1975-1977 yıllarında Halkevleri Gen. Yönetim Başkanlığı görevlerinde bulundu.1972-1978 yılları arasında Halkevleri Atatürk Enstitüsü Gen. Sekreterliği görevini sürdürdü. 1976-1978 yılları arasında UNESCO Eğitim Komisyonu sekreterliği görevini, 1976-1986 yıllarında Ankara Sanat Kurumu Başkanlığı görevini yaptı.

1990 yılında arkadaşları ile Atatürkçü Düşünce Derneği’ni kurdu. Kurucu olarak ve genel başkan yardımcısı olarak on yılı aşkın derneğin yönetiminde bulundu. 2000’li yıllarda Ankara’da Türkiye’nin ilk ulusal düşünce kuruluşu olan Avrasya Stratejik Araştırmalar Kurumu’nun kurucusu oldu ve beş yıl süre ile yönetiminde görev yaptı Avrasya dosyası, Stratejik Analiz, jeopolitik, 2023, Müdafai Hukuk, Düşün Yazıları, Yankı gibi aylık dergilerde üç yüzden fazla makalesi yayınlandı. Haftalık yayınlanan Ulus gazetesinde makaleleri yayınlandı. Halen kemalistyaklasim.info isimli internet sitesinde beş yüzü aşkın makalesi yayınlanmaktadır.

1985 yılında, Genel Kamu Hukuku alanında doçentlik ünvanını kazandı. 1990 yılında Genel Kamu Hukuku dalında profesör oldu. Ankara Hukuk Fakültesinde Genel Kamu Hukuku, İnsan Hakları, Siyaset Bilimi, Atatürk ilkeleri ve Cumhuriyet Tarihi alanlarında dersler verdi. Gazi Üniversitesi Hukuk Fakültesinde dersler verdi. 1992-1996 yılları arasında Kültür Bakanlığı danışmanı olarak görev yaptı. 1997-2000 yıllarında insan haklarından sorumlu devlet bakanlığı danışmanı olarak görev aldı. Uluslararası insan hakları konferanslarında Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil etti. 1990 yılında Türkoloji ve Hungaroloji uzmanları ile birlikte Türk-Macar Dostluk Derneği’ni kurdu. Yirmi yıl bu derneğin başkanlığını yürüttü. Halen Ankara Hukuk Fakültesi Genel Kamu Hukuku anabilim dalı başkanı ve Kamu Hukuku bölümü başkanı olarak görev yapmaktadır.

Anıl Çeçen’in, eserleri şunlardır;

 • Sendikalizm, Ankara 1970; Türkiye’de Sendikacılık, Özgür İnsan Yayınları, Ankara 1973;
 • Adalet Kavramı, May Yayınları, İstanbul 1981;
 • Sosyal Demokrasi, Devinim Yayınları, Ankara 1984;
 • Kültür ve Politika, Gündoğan Yayınları, Ankara 1996;
 • Atatürk ve Cumhuriyet, İmge Kitabevi, Ankara 1995;
 • Düşünce Hukuku, Doruk Yayınları, Ankara 1995;
 • Ulusal Sol, Toplumsal Dönüşüm Yayınları, İstanbul 2005;
 • Atatürk ve Avrasya, Cumhuriyet Kitapları, İstanbul;
 • HalkevleriCumhuriyet Kitapları, İstanbul 2000;
 • İnsan Hakları, Savaş Yayınları, Ankara 2000;
 • İnsan Hakları Rehberi, Bilim Yayınları, Ankara 1999;
 • Çeçenistan Dosyası, Avrasya Yayınları, Ankara 2002;
 • Türkiye Cumhuriyeti Ulus Devleti, Fark Yayınları, Ankara 2002;
 • KemalizmFark Yayınları, Ankara 2006;
 • Türk Devletleri, Fark Yayınları, Ankara 2006;
 • Türkiye ve Avrasya, Fark Yayınları, Ankara 2006;
 • Türkiye’nin B Planı, Fark Yayınları, Ankara 2007;
 • Türkiye’nin Avrupa Macerası, Fark Yayınları, Ankara 2008;
 • Kıbrıs Çıkmazı, Fark Yayınları, Ankara 2008;
 • Güncel KemalizmKilit Yayınları, Ankara 2009;
 • ADD’nin KitabıTekin Yayınları, İstanbul 2010;
 • Günümüzde Atatürkçülük, Togan Yayınları, İstanbul 2013;
 • Türkiye’nin BirliğiTogan Yayınları, İstanbul 2013;
 • Türkiye’nin Kanunu, İleri Yayınları, İstanbul 2015.

Künye Bilgisi

Yazar Anıl ÇEÇEN
Genel Yayın Yönetmeni Necip Azakoğlu
Birinci Baskı Mayıs 2015, İstanbul
Kapak ve Sayfa Tasarım Çağlar Yalçın
Boyutlar 13.5 x 21 cm
Sayfa Sayısı 360
ISBN 978-605-4534-76-0
Fiyat 25 TL

Tarihçi Kitabevi

Web sayfamız için
tıklayınız

Diğer yayınlarımızı incelemek içintıklayınız

Bize Ulaşmak İçin

Adres:
Moda Caddesi 104/A Moda/Kadıköy

Telefon:
0(216) 418 68 86 – 0(530) 370 74 11

E-Posta:
info@tarihcikitabevi.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*