Kar yağışı, sebze ve meyve fiyatlarını etkiledi

Kar yağışı, sebze ve meyve fiyatlarını etkiledi

İle paylaş:


Kar yağışı, sebze ve meyve fiyatlarını etkiledi

Kar yağışı, sebze ve meyve fiyatlarını etkiledi

Kar yağışı ve soğuk hava, sebze ve meyve fiyatlarının da yükselmesine neden oldu.

Yurdun büyük bölümünde etkili olan kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşanırken, sera ve tarım alanlarından getirilen meyve ve sebzelerin fiyatları da yükseldi. Olumsuz hava şartları, Kadıköy’de her perşembe kurulan Erenköy semt pazarındaki etiketlere de yansıdı.
İstanbul’un meyve-sebze temin ettiği illerle ulaşımında aksamalar yaşanırken, kış şartları nedeniyle ıspanak, brokoli, pancar, pırasa, kereviz gibi sebzelerin fiyatlarının bir önceki haftaya göre yüzde 50 ile yüzde 100 arasında arttığı gözlendi.
Pazar esnafı, ürünlerin fiyatları artsa da daimi müşterilerine yansıtmamak için ellerinden geldiğince yardım ettiklerini söylerken, vatandaşlar yüksek fiyatlardan şikayetçi.
Soğuktan en fazla etkilenen ürün ıspanak oldu. Pazarda önceki hafta ortalama 1,5 liradan satılan ıspanağın kilogramı bu hafta ortalama 2,5-3 liradan satılıyor.
Yılbaşı öncesi pazarda kilogramı ortalama 1 lira olan pırasanın fiyatı ise bu hafta 1,5-2 liradan başlıyor.
Pazar esnafı, önceki hafta kilogramı 1 liradan satılan brokolinin bu hafta 2 liradan satıldığını söylüyor.
Soğuk havadan etkilenen diğer ürünlerin başında ise yeşillikler geliyor. Geçen hafta pazarda adedi 1 liradan satılan marul, bu hafta 1,5-2 liradan satılırken, maydanoz, roka ve dereotunun demedi ise 50 kuruştan 1 liraya yükseldi.
Portakal, elma ve muz gibi meyvelerin fiyatlarında değişiklik gözlenmezken, fiyatı bir önceki haftaya göre en çok artan ürünlerden biri de mandalina oldu. Önceki hafta kilogramı 2,5 liradan satılan mandalina, bu hafta 4 liradan satışa sunuluyor.
Pazarcı esnafından Mehmet Yıldız, artan fiyatları müşterilerine yansıtmamaya çalıştıklarını belirterek, “Elimizden geldiği kadar fiyatları normal tutuyoruz” dedi. TRT

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*