Karkamış Gümrük Kapısında Saka kuşu kaçakçısına 420 Bin Lira Ceza Kesildi…

Karkamış Gümrük Kapısında Saka kuşu kaçakçısına 420 Bin Lira Ceza Kesildi…

İle paylaş:


Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü  4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu ve Türkiye’nin taraf olduğu Uluslararası Bern Sözleşmesi’nce koruma altına alınan saka kuşlarına yurt dışına çıkarılmak üzereyken Karkamış Gümrük Kapısı’nda el kodu…

Karkamış Gümrük Kapısında Saka kuşu kaçakçısına 420 Bin Lira Ceza Kesildi…

Yasalara muhalefet ederek, tabii yaşam ortamından yakalanan ve 12 Kasım 2017 tarihinde Suriye’ye kaçırılmaya çalışılan 838 adet saka kuşuna Karkamış Gümrük İdari Amirliği ve Gaziantep Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünce el konuldu.

DKMP ekipleri tarafından yürütülen operasyon kapsamında ilgili şahsa 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanununa muhalefetten 420 bin TL tazminat ve idari para cezası uygulandı. Ayrıca el konulan 838 adet saka kuşu da uygun yaşam alanında tabiata bırakıldı.

Saka kuşlarının neslinin tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olması sebebiyle koruma altında olduğunun altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Saka kuşları, ötücü kuşlar takımında yer almakta olup, gagasını çevreleyen kırmızı rengiyle dikkat çekerler. Başlıca besinleri incir, ayçiçeği ve devedikeni tohumudur. Ormanlarda küçük sürüler halinde dolaşan saka kuşları temiz su kaynaklarının kirlenmesi, kara hindibağ ile deve dikeni tohumlarının azalması ve ticaretinin artması yüzünden hızla yok olmaktadır. Biz de Bakanlık olarak biyokaçakçılık hususunda çok hassasız. Bu hususta gerekli denetimleri tavizsiz yapmaya çalışıyoruz. Gaziantep Karkamış Gümrük Kapısı’nda yakalanan kaçakçıya gereken cezayı verdik.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*