Kaspersky’den şok iddia!

Türkiye siber saldırıya mı uğradı?,Kaspersky'den şok iddia!,Davutoğlu'na "internet neden kısmen özgür" sorusu,İnternet yasasındaki değişiklikler tbmm'de kabul edildi,Torba yasa da internet sansürleniyor,Siber güvenlik de Türk damgası

İle paylaş:


Kaspersky'den şok iddia!,Davutoğlu'na "internet neden kısmen özgür" sorusu,İnternet yasasındaki değişiklikler tbmm'de kabul edildi,Torba yasa da internet sansürleniyor,Siber güvenlik de Türk damgası

Rusya’nın ünlü güvenlik şirketi Kaspersky, bir çok ülkedeki bilgisayarlarda erişimi bulunan Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi  ile bağlantılı olduğu belirtilen siber casusluk yazılımı keşfettiklerini açıkladı.

Bir çok sabit disk üreticisinin ürünlerinde gizlenmiş bir şekilde bu yazılımların bulunduğu belirtiliyor. Yazılım sayesinde internete bağlı olan her bilgisayarın içerisindeki tüm bilgilere uzaktan erişim sağlanabiliyor. Kaspersky, bir çok  ülkedeki kişisel bilgisayarlarda bir ya daha çok casusluk yazılımları bulduklarını açıkladı. En fazla virüslü bilgisayar İran’da. Rusya, Pakistan, Afganistan, Çin, Suriye, Yemen, Cezayir ve Mali İran’ı bu  ülkeler arasında. Telekomünikasyon firmaları, bankalar, enerji şirketleri, nükleer ile alakalı çalışan firmalar, medya kuruluşları  hedefler arasında.

Virüsün kaynağının “Stuxnet” ile ilgili olduğunu açıkladı. Stuxnet, ABD ve İsrail’in, İran’ın nükleer çalışmalarını sekteye uğratmak için kullandığı, NSA öncülüğündeki  siber bir silah. İngiliz Reuters ajansına konuşan eski bir NSA çalışanı ise Kaspersky’nin verdiği bilgilerin doğru olduğunu açıklarken “Ama tam olarak hangi yazılım yükleniyor ve amacı ne onu bilemiyorum” dedi. NSA yetkililerinden  iddialarla ilgili bir açıklama yapması  bekleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*