Kemal Kılıçdaroğlu: “Daha kaç tane daha uçak alacaksın?”

Kemal Kılıçdaroğlu: "Daha kaç tane daha uçak alacaksın?"

İle paylaş:


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu parti meclisi toplantısından sonra yaptığı konuşmada Cuhmurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ağır eleştirilerde bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu: "Daha kaç tane daha uçak alacaksın?"CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Merkez Bankası Başkanının ve yöneticilerinin atanma kararnamelerinin altında kapı gibi senin imzan var. Al görevden! Türkiye Varlık Fonunu aldın, Merkez Bankasını da al, onun da başkanı ol. Elinden tutan mı var, bir kararnamenin başında zaten!” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu toplantıda yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

Türkiye izlediği Suriye politikasıyla ve o politikanın bir bedeliyle şu anda karşı karşıya. Arzu ediyoruz, umuyoruz ve diliyoruz hiçbir vatandaşımız, askerimiz, komutanımızın kılına zarar gelmesin. Defalarca söyledik, yine söylüyoruz, Suriye’nin birliği ve bütünlüğü çok önemlidir, Türkiye’nin bekası açısından çok önemlidir. Suriye’nin birliğini ve bütünlüğünü korumak için Türkiye’nin Suriye politikasında değişiklik yapması gerekmektedir. Belli ilkeler çerçevesinde Suriye yönetimiyle ilişkiye geçmesi gerekmektedir. Kim Suriye’nin birliğini ve bütünlüğünü istiyorsa Türkiye o safta yer almalıdır. Aksi halde bunun faturası ilerde çok daha ağır olarak karşımıza çıkar. Tahran’da yapılan toplantıda ateşkes isteniyor. Ateşkesi kiminle yapacaksınız? Heyet, Tahrir El-Şam bir terör örgütü- bizde de resmi gazetede yayınlandı terör örgütü olduğu- peki ateşkesi terör örgütüyle mi yapacaksınız? Ne zamandan beri Türkiye Cumhuriyeti devleti terör örgütlerini muhatap alacak ve anlaşma imzalayacaktır? Böyle bir noktaya ne zamandan beri Türkiye geldi? Hepimizin dikkatli olması lazım…

EKONOMİK KRİZİN DAHA BAŞLANGICINDAYIZ

Değerli arkadaşlarım, dış politikada sorunumuz var ama içerde de sorunumuz var. Ekonomi hiç iyi gitmiyor. Biz sorumlu bir parti olarak ülkenin geleceği açısından sorumluluk hissederek, o duygularla İstanbul’da bir toplantı yaptık. Evet, çok ciddi bir ekonomik krizin içindeyiz, göbeğindeyiz. Daha başlangıcındayız, sonuna daha gelmedik başlangıcındayız. İstanbul’da 11 Ağustos 2018’de bir toplantı yaptık gayet iyi niyetlerle, çok iyi niyetlerle. Türkiye bu krizi nasıl aşar? Çünkü bize hep diyorlar ki şu CHP var ya CHP hep eleştirir, hiç öneri getirmez. Biz de tam 13 madde halinde önerileri getirdik. Konuşmam şöyleydi bir bölümünü aynen okuyorum, “Türkiye Cumhuriyeti tarihin en kritik ve sancılı dönemlerinden birine tanıklık ediyor. Bugün yaşadıklarımız bir siyasal krizdir. Tek adam rejimi bu derin krizin ana tetikleyicisidir. 16 yılda israf ve rant ekonomisi üzerine bir politika inşa eden yöneticiler, bugün ülkeyi uçurumun kenarına getirmişlerdir. Artık Türkiye borç batağında ve tefecilere teslim olmuş vaziyettedir. Geldiğimiz noktada yaşanan bu krizin büyüklüğü; işçiyi, memuru, emekliyi, sanayiciyi, bankacıyı, esnafı, öğrenciyi derinden etkileyen bu sorunu halının altına süpürerek görmezden gelme lüksümüzün olmadığını gösteriyor. Hep birlikte çaba göstermek zorundayız. Cumhuriyet Halk Partisi Bülent Ecevit’in işaret ettiği gibi ne ezen ne ezilen, insanca hakça bir düzenden yanadır. O nedenle bugün yaşanan krizin faturasının vatandaşımıza çıkmaması için aşağıdaki 13 maddenin acilen hayata geçirilmesi gerekmektedir” dedik.

SEN 15 MİLYON DOLARI BOZDURDUN MU

İkinci önlem aldılar, çıktılar vatandaşa dediler ki “Dolarınızı bozdurun, yastık altındaki dolarınızı da bozdurun. Doları bozdurmazsanız B ve C planlarımız var.” Sanayiciyi de, işadamını da tehdit ettiler. Değerli arkadaşlarım;  bunu söyleyen adam, yakınlarının Man Adasından getirdiği 15 milyon doları ne yaptığının hesabını vermedi daha bu millete. Sen 15 milyon doları bozdurdun mu, bozdurmadın mı? 1 Sterlinlik şirkete 15 milyon dolarlık hangi şirketi sattın sen? Hesabını verdin mi? Vermedin. Vatandaşa “Yastık altındaki doları bozdur…” Çıktılar propagandalar yaptılar AKP yandaşları, “Efendim dolar bozdurursan tıraş bedava, dolar bozdurursan yemek bedava, dolarları yakıyoruz, iPhone’leri bilmem yere attık kırıyoruz…” Ne oldu? Bir baktık bankalara dolar hesabı artmış, üstelik en çok da bizim vatandaşlarımızın dolar hesabı artmış. Neden? Vatandaş akıllı, Türk lirasının eridiğini görüyor, tasarrufunu garantiye almak istiyor. Nereden alacak bunu? Ya altına yatıracak, ya dövize yatıracak. Ve Türkiye öyle bir borç batağında ki; vatandaşa diyorsun “1 dolarını bozdur”, milyarlarca dolar ihale yaptın, dolar endeksli ihale yaptın, dönüp onlara “Arkadaşlar bunları Türk lirası üzerinden yapalım” demiyorsun. Ve Türkiye bunların döneminde, bu Ankara’daki beylerin döneminde tefecilere yakayı kaptırdı. Örnek değerli arkadaşlarım, o kadar büyük rakamlar ödediler ki, tefecilere para ödediler ki. Dışarıya ödedikleri faiz 156 milyar dolar, içeriye ödedikleri faiz 699 milyar lira. O faizin ödendiği tarihteki kuru esas aldığımızda 408 milyar dolar. Esnaf mı faiz aldı, sanayici mi faiz aldı, işçi mi faiz aldı? Kim bu faizleri aldı, kim bu malı götürdü? Bunun hesabı verildi mi? Verilmedi.

ERDOĞAN’IN BAŞINDA OLDUĞU ŞİRKETİ KİM DENETLEYECEK

Beşinci önlemi aldılar. Erdoğan, damadı aile boyu bir hanedan şirketine sahip oldular. Türkiye Varlık Fonu Anonim Şirketinin Başkanı oldu bir kararnameyle. Kendi kararnamesiyle kendisini Türkiye Varlık Fonunun Başkanı tayin etti. Başkanvekili damadı. Kararnamede çok ciddi bir eksiklik var: Çantacı. Ama herhalde çantacıyı da yazsalardı çok ayıp olurdu diye çantacıyı bir köşede tuttular. Onun görevi Hazine ve Maliye Bakanlığında Bakan Yardımcısından, Müsteşardan ve Genel Müdürlerden daha üst bir pozisyonda kendisini korumak. Geldiği nokta o çantacının.

Değerli arkadaşlarım; tek adam rejimlerinde, yani dikta yönetimlerinde diktatör kendisini hem millet, hem de devlet olarak tanımlar. Devlet benim, millet de benim. Erdoğan ne zaman millet derse bilin ki kendisinden söz ediyor vatandaştan değil. Ne zaman devlet derse bilin ki kendisinden söz ediyor vatandaştan değil. Çünkü ona göre, yani dikta yönetimlerine, diktatörlere göre vatandaş diye bir kavram yoktur, tebaa vardır. O her şeyi söyler ve herkes ona uyar. Çünkü akıl sadece onda vardır, vatandaşta akıl yoktur ona göre. Anonim şirket hastalığı yeni mi depreşti? Hayır efendim eskiden vardı. Vardı ama yapamıyordu. 5 Ekim 2015’te Balıkesir’de bir konuşma yapıyor Erdoğan, şöyle diyor, “Benim derdim ne biliyor musunuz, bir anonim şirket nasıl yönetiliyorsa Türkiye’de öyle yönetilmelidir”. 2015, o hedefini dün gerçekleştirdi. Hangi şirketler var burada? Ziraat Bankası, Halk Bankası, BOTAŞ, Türkiye Petrolleri, PTT, Denizcilik, Devlet Demiryolları, Borsa İstanbul, Telekomünikasyon, Eti Maden, Çaykur, Türk Hava Yolları. Aydın, Antalya, İstanbul, Isparta, İzmir, Kayseri ve Muğla’daki hazine arazileri. Hepsinin sahibi şu anda Erdoğan, yanında da damadı hanedanı yönetiyorlar. Hiçbir çadır devletinde böyle bir tablo yoktur. Hiçbir dikta yönetiminde de böyle bir tablo olmamıştır. Ne Hitler döneminde, ne Pinochet döneminde. İlk kez Türkiye bu kadar acı bir tabloyla karşı karşıyadır.
Şimdi anonim şirket deyince, bu anonim şirketle diğer anonim şirketler arasında fark var onu da bilmenizi isterim. Vatandaşların kurduğu anonim şirket diyelim X Anonim Şirketi. Herkes denetler onu. Maliye Bakanlığı denetler, Sayıştay denetler, Ticaret Bakanlığı denetler, Sermaye Piyasası Kurulu denetler. Her önüne gelen denetler ve şirket yöneticileri de halka hesap verirler, devlete hesap verirler. Bunu, Erdoğan’ın başında olduğu şirketi kim denetleyecek? Hiç kimse denetleyemez. Ne Sayıştay, ne TBMM… Hesabını dahi vermez. Dikta yönetimlerinin, tek adam yönetimlerinin tipik özelliklerinden birisidir bu. Şimdi kendisine bir önerimiz var tabi. Bu söylediğim kurumların malvarlıklarını veya yolsuzluklar ortaya çıktığında kim denetleyecek? Hiç kimse denetlemeyecek. Nasıl hesap verecek? Hiç kimseye hesap vermeyecek. Bilal’in üzerine bir şeyler devredebilir mi? Edebilir. Hesabı sorulur mu? Hesabı sorulmaz. Kim soracak hesabını, kim? Yani kim derken resmi otorite biz hesabını soracağız, bizden yana hiçbir tereddüt yok. Bunu toplumun gündeminde sürekli tutacağız. Senin işin gücün mü yok ya? Dünya kadar işin gücün var yetmedi şimdi kalkıyorsun bütün bu şirketlerle ilgili kararı ben vereceğim diyorsun. Hangi yetkiyle, hangi birikimle, hangi bilgiyle? Malı götürmenin yoludur. Kısacası bu. Vatandaşımın anlayacağı dilden ifade edeyim. Bu da krizi aşmak için önerdikleri, gerçekleştirdikleri altıncı önlem.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI DA OL

Daha önce yaptığım konuşmada şunu demiştim; “ Dikta yönetimlerinin bir özelliği daha var. Diktatör her şeyi doğru yaptığına inanır, eğer bir yerde hata varsa hata için bir adam bulur. Ya bir kurum bulur, ya bir devlet bulur dış güçler gibi, Merkez Bankası gibi.” Dün Erdoğan konuşuyor, nerede? TESK’in, yani Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonunun genel kurulunda konuşuyor. Aynen okuyorum;
“Bugüne kadar Merkez Bankasının, açıklamış olduğu enflasyon oranlarını tutturduğunu görmedim.”
Vallahi öyle, doğru hiç kimse görmedi. Tutmaz, doğru tutmaz. Tahmin tutmadığı içinde bakarsınız yılın birinci çeyreğinde veya ikinci çeyreğinde yeniden enflasyon oranı revize edilir. Doğrudur aynen doğru. Bunu ilk defa yaşamıyoruz hep yaşadık. Aynen öyle.
“16 senedir bu işin içindeyiz.”
Evet, 16 senedir bu işin içinde, içinde değil başında!
“Arkadaşlar hala akıllanmayacak mıyız?”
E onu sen biliyorsun. Ben şimdi bir şey söylesem biraz aşırıya kaçacak. Faizi sen belirliyorsun ama enflasyonu sen belirlemiyorsun. Enflasyon işte senin attığın bu yanlış adımlar neticesinde ortaya çıkıyor. Bedelini kim ödüyor? Millet, karşındaki esnaf. Esnafa yağ çekiyor bedelini siz ödüyorsunuz diye.
Şimdi ben merak ediyorum, bu 16 yıldır ülkeyi Trump mı yönetiyordu, Merkel mi yönetiyordu, Japonya mı yönetiyordu, Papua Yeni Gine mi yönetiyordu, Sudan mı yönetiyordu? 16 yıldır bu ülkeyi kim yönetiyordu? Kendisine bir önerim var, hemen bir kararname çıkar, Türkiye Varlık Fonu Anonim Şirketinin nasıl başkanı olduysan Merkez Bankası Başkanı da ol. Niye şikayet ediyorsun? Senin şikayet etmeye hakkın yok! Şikayeti biz edeceğiz, vatandaş edecek, esnaf edecek. Esnafın karşısına çıkmış şikayet ediyor. Ayrıl oradan, istifa et. İstifa etmek gibi onurlu bir görev vardır. İstifa et kardeşim. Merkez Bankasını niye suçluyorsun? Merkez Bankası Başkanının ve yöneticilerinin atanma kararlarının kararnamelerinin altında Trump’ın mı imzası var, Merkel’in mi imzası var, Japon Başbakanının mı imzası var? Kimin imzası var? Kapı gibi senin imzan var. Al görevden! Türkiye Varlık Fonunu aldın, Merkez Bankasını da al, onun da başkanı ol. Elinden tutan mı var, bir kararnamenin başında zaten! Diyeceksin ki ben Merkez Bankası Başkanı oldum, kendisine bir önerim daha var. Kesinlikle Bilal’i de alsın, iyi ok atıyor belki enflasyon hedefini tutturabilir.

KAÇ TANE UÇAK ALACAKSIN

Efendim başka bir şey daha, dün bir itirafta bulundu. Önemli bir şey bu, dili mi sürçtü onu bilmiyoruz ama “İsraf ekonomisi değil üretim ve verim ekonomisine geçiyoruz” dedi. Hay Allah razı olsun. Tam anlayacaktı dedim başka bir şey çıktı. Bu şu demektir aynı zamanda, 16 yıldır biz israf ekonomisi uyguluyoruz. 16 yıldır dolarları har vurduk harman savurduk. Fabrika kurmadık, aldık başka şeyler yaptık. Şimdi itiraf ediyor. İtiraf ediyorsan, onurlu bir insansan görevini bırakırsın kardeşim. “16 yılda memleketi bu hale getirdim, saman ithal eder hale getirdim, ben bu görevi beceremiyorum onurumla ve namusumla bu görevden çekiliyorum” demesi lazım. Der mi? Demez. Daha Türkiye Varlık Fonu duruyor içinde dünya kadar para var, dünya kadar para var orada. E Merkez Bankasını da alırsa… Alır mı biraz tereddüdüm var, çünkü rezervler giderek eriyor. Borcu bile karşılamıyor. Kısa vadeli borçları bile karşılayamıyor. Üstüne alıp bela mı alacak üstüne? Almayacak onu üstüne.
Efendim dedim ya tam böyle israf ve ne diyordu? İsraf ekonomisini değil, üretim ve verim ekonomisine geçiyoruz derken, bir baktım beyefendi kendisine olağanüstü güzel bir uçak almış. Efendim Katar şeyhi buna armağan etmiş 400 milyon dolarlık, öyle deniyor. Veya satın almış öyle deniyor. Şimdi ben kendisinden 81 milyon adına açıklama bekliyorum. Sevgili Erdoğan bu uçak kimin uçağı? Satın aldıysan büyük bir ayıp, kaç tane uçak alacaksın? Eğer satın almadın ikinci el uçağı birisi sana hediye ettiyse, o daha da büyük bir ayıp. Türkiye’nin onuruyla kimsenin oynamaya hakkı yoktur. Türkiye Cumhuriyetinin Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan bir kişi hediye uçakla gezemez. Şimdi senden cevap istiyorum, 81 milyon adına cevap istiyorum. Cevap istiyorum aynı zamanda gözlerinden de öpüyorum Sevgili Erdoğan ifadelerinde bulundu

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*