DOLAR 12,7445
EURO 14,4831
ALTIN 732,844
BIST 1808,79
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Yağışlı

Kesin hesap reddine karşı Belediye Başkanı tarafından açılan dava ile ilgili kamuoyuna duyuru

17.06.2021
A+
A-

21 ve 26 mayıs 2021 tarihlerindeki meclis toplantılarında iki kere red edilen 2020 yılı kesin hesabı kararının iptali için Adalar Belediye Başkanı’nın Şahsı tarafından, Adalar Belediye Başkanlığına karşı İdare mahkemesinde dava açılmıştır. Açılan davada DAVACI konumunda olan kişi belediye başkanı, DAVALI konumunda olan ise kendi başkanı olduğu kurumdur.

Kural olarak farklı kişilikler olması sebebiyle böyle bir dava açılsa bile Adalar Belediyesindeki işleyiş düşünüldüğünde, DAVALI konumda olan Belediye’nin savunmasını da DAVACI konumunda olan Belediye Başkanının kontrol ederek düzenleyeceği, bu güne kadarki tecrübelerimiz ışığında tartışmasızdır.

Kısaca ortada kanunlarda ağır bir suç olarak kabul edilen bir davranış biçiminin ortaya çıkacağı aşikardır.

Basına çıkan haberlerden anladığımız üzere başkan tarafından gerçekle ilgisi olmayan beyanlar ile bu davanın açıldığı görülmektedir. Bu ithamlara karşılık kendi emrindeki belediye avukatlarının bu iddialara gerekli savunmayı yapmayacakları bu güne kadar tüm adalıların yaşadıkları tecrübelerle sabittir.

Bu sebeple red oyu veren meclis üyelerinin davaya müdahale etmeleri bir zorunluluk olup, bu zorunluluğun yerine getirilebilmesi için, Adalar Belediyesinin, belediye başkanının kendisine karşı açtığı bu davanın mahkeme ve dosya bilgilerini, belediye internet sitesinden duyurması gerekmektedir.

Bu konuda ısrarcı olacağımız gibi bu dava dosya numaraları bilgisinin Adalar Belediyesi tarafından vakit geçirilmeksizin paylaşılması adalar kamuoyunca da takip edilmelidir.

Bununla birlikte, Adalar Belediyesi Avukatları tarafından yapılacak savunmaların ve verilecek beyanların gerçeğe uygun olup olmadıkları da tarafımdan takip edilecek ve ihmal durumunda gerekli mercilere bu konuda bildirimde bulunulacaktır.


Saygılarımla.
DSP Adalar İlçe Başkanı
Nail Murat PEKİN

YORUMLAR

  1. andrea dorya 2 dedi ki:

    Kivi adasında suç üstü yakalanan hırsız ev sahibini mahkemeye vermiş. Mahkemede hakime kendisini şöyle savunmuş hırsız ”çaldım ama sor niye çaldım.”
    Hakim : İyi de kardeşim hırsız sensin, soymaya kalkıştığın evde kiracı olarak da sen oturuyorsun. Hem sana emanet edilen evi talan ediyorsun, hem de mal sahibini mahkemeye veriyorsun. Şimdi ben bütün dosyaları deşifre ettiğimde senin bütün hırsızlıkların ortalığa saçılacak. Kendi ayağına kurşun sıkıyorsun. Senin kafan iyi mi?
    KARAR: Kivi adası halkı adına; hırsızlığı sabit bulunan kiracının tahliyesine, çaldıklarının iadesine, evde biriken şişelerin kırılıp cam fabrikasına teslimine, hırsızın Ankara’ya iadesine karar verilmiştir.

  2. Serkan dedi ki:

    Başkan Erdem Gül kendisinden bu kadar eminse ve hesaplarda usulsüzlük yoksa neden dava açmak yerine önce Sayıştay’dan denetim talebinde bulunmuyor? Ret oyu veren meclis üyeleri ise gördükleri usülsüzlükleri ve neden ret oyu verdiklerini Adalar halkıyla açık açık paylaşmıyorlar?