DOLAR 7,9595
EURO 9,4948
ALTIN 463,389
BIST 1325,47
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 15°C
Parçalı Bulutlu

Kıble desek günah olacak hortum desek yanlış anlaşılacak!

22.07.2020
A+
A-

Adalar İlçesi’nde Adalar Belediyesi’nin uyguladığı yasadışı işlemler ve bu işlemlere bir kılıf uydurulması artık Adalıları çileden çıkardı.

kible-desek-gunah-olacak-hortum-desek-yanlis-anlasilacak!

Adalar ilçesi Büyükada kumsal caddesi No:66 da bulunan, eski 1/5000 ölçekli nazım imar planında, bir kısmı yol, bir kısmı yeşil alan olan ve altından İSKİ boruları geçen alan, İBB imar ve şehircilik müdürlüğü planlaması tarafından hazırlanan, 5 numaralı KTVKK kurul üyesi Adalar Belediyesi temsilcisi Sumru Süslü tarafından da imzalanan nazım imar planında, bir kısmı Belediye hizmet alanı, bir kısmı ise konut alanına alınmıştı.

Yeni sahibi Adalar’da kaçak inşaatlarda uzman M.Ç’nin işbirliği ile Belediye ikna olmuş! Ve itfaiyenin hemen yanına itfaiye araçlarının hareket alanını daraltacak şekilde ve en önemlisi itfaiyenin tüm itirazlarına rağmen yasalara uygunmuş gibi gösterilerek Büyükada 223 pafta 32 ada 37 parsel sayılı yere 22.11.2011 tarih ve 480 sayılı ENCÜMEN KARARI ile 250 m2 arsaya 250 m2 geçici yapı izni verilmişti.

Oysaki Adalarda koruma kurulu tarafından alınmış bulunan ilke kararı ile Adalarda geçici yapılanma koşulları yasaklanmıştı. Şu an uygulamada olan geçici yapılaşma koşulları da mahkemelik, büyük bir ihtimalle iptal edilecek.

Tepkiler üzerine “ticari maksatlı meşrubat ve alkollü içecek deposu” 2014 yılında yıkılmıştı. Ne değişti de bu devletin, milletin yoluna bu yer yapıldı. Üstelik “ticari maksatlı meşrubat ve alkollü içecek deposu” Kumsal Caminin dibine gelecek şekilde uzamış. Utanmasa camiden içeriye girecek. İmar Barışı yapıldı desek Koruma Kurulu Adalar’da yapılan imar barışlarını SİT alanı olduğu için kabul etmediği gelen bilgiler arasında. Üstelik burası yol. Yanında itfaiye var. İtfaiye araçlarının manevra kabiliyetini engelliyor. Bu neyin hırsı ki, Adalıların can güvenliği riske atılıyor.

Şükrü Abanoz

kible-desek-gunah-olacak-hortum-desek-yanlis-anlasilacak!
“ticari maksatlı meşrubat ve alkollü içecek deposu” 2014 yılında yıkılmıştı

YORUMLAR
 1. Sabırlı dedi ki:

  Eyyy adalılar uyanın artık.bu M.C nin kim olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz .konuşun susmayın yeter artık demeyi öğrenin.bu adam Heybeliada nin da canına okuyor kimseyi iplemiyor…uğraşmaktan bıktık.sagda,solda geviş getire getire bedelini ödedim ona verdim ,buna verdim diyor.adalarda saygı değer bir ailenin saygısızi olarak yaşayıp gidiyor.saygi değer kaymakamımız, saygıdeğer savcımız.eminim bu yazıları okuyorsunuzdur bunları ihbar kabul ediniz biz adalilari bu asalak hadsiz insanlardan ,yöneticilerden kurtariniz…tek çaremiz sizlersiniz.duyarli bir vatandaş olarak sizleri göreve çağırıyorum.umarim sesimizi duyarsınız…

 2. Adalim dedi ki:

  Bıktık artık ya bıktık, adalar t.c.nin toprağı degilmi ne hukuk işliyor ne de adalet nereye kadar böyle gitcek,
  Adalilar lafım sizlere neden adalariniza sahip cikmiyorsunuz nedennnnn

  1. Ezgi Çukur dedi ki:

   Siz kavanozda mı yaşıyosunuz ?

 3. Hortum dedi ki:

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Hukuk Müşavirliği Adalar ilçesinin SİT bütünü olması sebebiyle verdiği görüşte “Yapı kayıt belgesi alınan yapılar hakkında yapılacak işlemlerde , imar kanunu geçici 16. Maddesi gereğince yapı kayıt belgesi esas olmakla birlikte taşınmazların niteliği açısından ilgili mevzuatları gereğince özel hükümler var ise bu hükümlerin de uygulanması gerekmektedir.” demektedir. Bu sebeple Adalar ilçesinde alınan yapı kayıt belgelerinin 2863 sayılı kanuna göre geçerliliği bulunmamaktadır.Nitekim tapuda işlem yapmak,tamirat izni almak yada güçlendirme için yapı kayıt belgesi ile Koruma Kuruluna başvuranlara “2863 sayılı yasa bakımından uygun görülmediğinden “ bahisle aykırılıkların giderilmesi için süre verilmektedir.Akabinde adli işlemler devam etmektedir.
  Yapı kayıt belgesinin çıktığı 2018 yılı mayıs ayı ve devamında yeni yapılan aykırılıkları kapsayan yapı kayıt belgeleri geçersizdir,Bu yapı kayıt belgelerine istinaden verilen inşaat tamamlama ! izinleri geçersizdir,verilen işyeri ruhsatları geçersizdir.Zaten kanunun “2017 yılı sonuna kadar yapılan yapılar” için vermiş olduğu bu başvuru hakkını Adalar’da başvuru son tarihi olan Ekim 2018 ayı sonuna kadar inşai faaliyetlerde bulunan ve hatta bu tarihten sonra da devam ettirenler bulunmaktadır.Habere konu bu yerde 2020 yılı bahar aylarında pandemi günlerinde “tamamlama” kılıfı altında yapılmıştır. Hatta buranın sahibi olan zat o tarihlerde 2 ayağı dizine kadar alçılı olarak gezerken “çatıdan düştüğünü” iddia etse de adalardaki sağlık kayıtlarında böyle bir müracaatın olmadığı bilinmektedir.Toplum içinde daha ziyade olarak topuklarından vurulduğu dillendirilmektedir.Genel olarak halk arasında ölücü olarak tabir edilen çökmeci zihniyete mensup olan bu zatın Büyükada ve Heybeliada’daki tüm gayrimenkullerinde bu ve benzeri durumlar vardır.Hakkında birçok adli kovuşturma ve dava devam etmektedir.Hatta bu davaların birinde şu anki Adalar Belediyesi İBB Meclis üyesinin bile yargılandığı bilinmektedir.M.Ç olarak rumuzlansa da daha çok O.Ç. olarak bilinmektedir.Her yerde fütursuzca şuna bu rüşveti verdim,şunun bilmemnesini ….. ,şu bu kadar paramı aldı diye yıllardır bağıra çağıra gezmektedir.Büyükada ve Heybeliada daki tüm kiraya verdiği ve kendi işlettiği işyerleri kaçaktır.Türlü numaralarla sahte proje tasdiki,yetkisiz encümen kararı,gerçeğe aykırı ruhsat verilmesi,kaçak inşaatlarına göz yumulması gibi belediye eli ile verilen hizmetlerle! büyük kazançlar elde etmektedir.Toptancılık ve nakliye işleri yapmaktadır.
  Haberde bahsi geçen yere 2011 yılındaki encümen kararı ile fazla fazla yapılan yer daha sonra Atilla Aytaç döneminde yıkılmış ve bundan birkaç ay öncesine kadar yıkık vaziyette durmaktaydı.İmar barışı tamamlaması adı altında pandemi zamanı yapılması tam bir aymazlıktır.Neyin ne zaman yapılıp yapılmadığı hava fotoğrafları,sokak görüntüleri vb. argümanlar ile doğrulanabilir.Bu yer daha önce yapılıp iptal edilen planlarda da itfaiye manevra sahası idi.
  Belediye içinde en üst kademeden alta kadar bir çeteleşme olduğu, bu çetecilerin her türlü kanundışı işi bedeli mukabili hallettiği (her türlü işyeri izni,harç ve vergi muafiyeti,inşai faaliyet izni,encümen kararı düzeltme,yer tahsis,peşkeş,usülsüz ödeme vb.) aşikardır.
  Çiçeği burnunda yeni belediye başkan yardımcısı da ruhsat verilemeyecek birçok yere (plaj,içkili mekan,cafe vb.) ruhsatlar vermektedir.Bu ruhsatları daha çok mecburiyetten vermektedir.Kendisinin işlettiği içkili mekan birahane olmasına rağmen açoktır.Ve daha da ilginci halka açık olan kaldırım ve sokak alanında gıda imalatı (kokoreç,midye) yapmaktadır.
  Bu ruhsat ekibinin veremeyeceği ruhsat yok ,en yakın zamanda pavyon ,randevuevi ve genelev ruhsat başvurusunda bulunan ruhsatı kapar ,ruhsatı altın değerinde olur, bu ekibin verdikleri aykırı ruhsatların yanında bu ruhsatlar masum kalır.
  Bugün akşam saatlerinde giden emniyet müdürüne veda yemeğinde CHP ilçe başkanı,Belediye Başkanı ve Yardımcısının daha önceden ada gazetesinde haber olan kaçak restorantta olması da cuk oturmuş.Demek ki tüm işlemleri halletmişler.
  Bu ve benzeri durumlar eskiden beri süregelen,2009 ve devamı yıllarda çok artan rant işleridir.Konularla ilgili olarak adli ve idari başvurular yapılmış ve işlemler devam etmektedir.Bu işler biraz ağır ilerlemekle beraber devlette devamlılık esastır.Geçen sene belediyeye gelen müfettişlerin Recep Koç döneminden irdelemeye başladıklarını,Atilla Aytaç dönemi yapılan bazı usülsüz işlerin daha adli inceleme safhasında olduğunu ve bu memlekette vatanını , milletini seven helal anne sütü emmiş yetkililerin olduğunu bilerek eninde sonunda bu yapılanların kimsenin yanına kar kalmayacağının bilincinde olmalıyız. Hortumun kime denk geleceği belli olmaz.

 4. Ezgi çukur dedi ki:

  Halkın yolu dediğiniz yer tapulu yerdir halkın yolu değil bunda bir aydınlanın bence çünkü yanlış bilgi verip yalan haber yapmak suçtur. Gazateci olarak bunu bilmeniz gerekir. Ayrıca itfayenin araçlarının çıktığı yer arka kısımda belli ki adayı pek iyi bilmiyosunuz veya o bölgeden korkudan dolayı geçemiyosunıuz ve yeteri kadar inceleyememissiniz.