Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanlığı adaylarını ben değil, Parti Meclisimiz, yetkili organlarımız belirlerler”

Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanlığı adaylarını ben değil, Parti Meclisimiz, yetkili organlarımız belirlerler"

İle paylaş:


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’na girişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanlığı adaylarını ben değil, Parti Meclisimiz, yetkili organlarımız belirlerler. Önümüzdeki günlerde Parti Meclisimizi toplayacağız, adayımızı da böylece belirlemiş olacağız” dedi.  

Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanlığı adaylarını ben değil, Parti Meclisimiz, yetkili organlarımız belirlerler"

Erken seçim kararı alındı. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Cumhurbaşkanlığına aday olacak mısınız? Soruya: “Haziran’da seçimleri gerçekleştireceğiz. Haziran güzel bir ay, aydınlık bir ay Haziran. Karanlığın az ama aydınlığın en fazla olduğu ay Haziran ayı. Haziran ayında ağaçlar çiçeğe durur, Haziran ayı aynı zamanda kirazların bol olduğu bir aydır. Hepinize iyi Haziranlar diliyorum. Haziran’ın bir başka özelliği… Haziran iyilerin galip geldiği ama kötülerin yenildiği bir aydır. Biz Haziran’ı böyle görüyoruz. Hepimiz Haziran için mücadele edeceğiz; bu ülkeye demokrasiyi, bu ülkeye huzuru, bu ülkeye kardeşliği, bu ülkeye barışı getirmek için. Bu ülkenin gerilimden büyük acılar çektiğini hepimiz biliyoruz. Herkes evinde televizyon izlemekten bile neredeyse korkuyor. Ama Haziran’da söz veriyorum bu ülkeye huzur gelecek, barış gelecek. Ağaçlar gerçek anlamda çiçek açacak ve hepimiz huzur içinde evimizde oturacağız. Demokrasiyi getireceğiz, cumhuriyeti demokrasiyle taçlandıracağız. Benim adaylığıma gelince, bizim partimizin bir özelliği vardır Cumhurbaşkanlığı adaylarını ben değil, onu Parti Meclisimiz, yetkili organlarımız belirlerler. Dolayısıyla biz önümüzdeki günlerde Parti Meclisimizi toplayacağız, adayımızı da böylece belirlemiş olacağız. Ve hepinize iyi Haziranlar diliyorum.

İttifak kuracak mısınız efendim? Soruya. “Görüşeceğiz, diğer parti liderleriyle görüşeceğiz ve o çerçevede bir karar alacağız” dedi.

Velev ki, İYİ Parti seçime giremedi? Soruya: “Şunu açık ve net söyleyeyim; kim demokrasiden yanaysa, kim tek adam rejimine karşısıysa, kim “Türkiye’de demokrasi olsun, huzur olsun, insanlar düşüncelerini özgürce ifade etsinler” diyorsa herkesi Haziran ayında bekliyoruz güzel bir cumhuriyet için.” Dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

İle bağlantı:E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*