logo

üsküdar evden eve nakliyat sex izle seks izle

Bostancı Escort
26 Ekim 2014

Kimlik kartları ve bazı “gazetecilerin” yaklaşımı

Kimlik kartları ve bazı "gazetecilerin" yaklaşımı,Umut Oran, Göksel Gümüşdağ'ın önlenemez yükselişini sordu,Yandaş gazetelere 4 ayda 13,3 milyon TL aktarıldı,Soma'da göz göre göre gelen cinayet,CHP’den Haberal, Balbay ve Engin Alan için önemli yasa teklifi,CHP, “Bagaj işkencesini” İçişleri Bakanı’na sordu:,Umut Oran ve Uğur Dündar’a MEB sansürü,CHP’den, Erdoğan, Gökçek, Varank ve İlbak’a suç duyurusu,CHP'den Başbakan Erdoğan'a Kader Erten Soruları:,İçişleri kararnamesinin 48 saatlik macerası CHP'nin gündeminde,Sabah-atv'nin satışı TBMM'ye taşıdı,CHP’den Başbakan Erdoğan’a istifa çağrısı,CHP,mahsur kalanlar için devreye girdi,Davutoğlu’dan, Beyaz Saray’ın kınaması için ilginç yorum:,CHP’den Başbakan Erdoğan’a mali denetim sorusu:,CHP, onbinlerce yurttaşın para cezası mağduriyeti için harekete geçtiMadalyalardan da T.C. ve Atatürk kaldırıldı!,CHP'den Marmaray ile ilgili bomba gibi iddia,Sezer’in işten çıkartılan kızlarına “ticari sır” engeli,Elektroşok silahı TBMM gündeminde,Gülsuyu olayları ve Hasan Ferit Gedik'in ölümü TBMM'deOrman Bakanı küfür eden AKP İzmir İl Başkanı’nı görmezden geldi!,CHP’den MSB’ye Mİ-17 soruları:,CHP’den İçişleri’ne Kadıköy soruları:,CHP’den Arınç’a kaçırılan THY pilotu eleştirisi,İçişleri Bakanı 13 yaşındaki futbolcunun coplanmasını da görmemiş,Valilik tabelada alan “dar gelince” T.C.’yi sığdıramamış!,ABD Türkiye'yi de dinledi Davutoğlu sadece "kaygı verici" buldu

Kimlik kartları ve bazı “gazetecilerin” yaklaşımı

 

Umut Oran: Yeni kimlik kartları ve bazı “gazetecilerin” yaklaşımı.Önergeyi eksik, çarpıtarak yazmak gazetecilik değil.Milyonlarca insanın aklındaki sorulardan rahatsız olmuşlar.Ehliyette de sordum ve fiyatı 89’dan 15 TL’ye düştü, bunu unutuyorlar!

 

CHP’li Umut Oran, yeni kimlik kartlarının maliyeti ve bilişim güvenliği boyutunu irdelediği iki önergesinin iki gazete yazarı tarafından eksik ve yanlı olarak değerlendirilmesi üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

 

Umut Oran’ın “Yeni kimlik kartları ve bazı ‘gazetecilerin’ yaklaşımı” başlıklı açıklaması şöyle:

“Kısa süre önce Vatan’da, bugün ise Sabah’ta köşede yazan iki isim, yeni kimlik kartlarıyla ilgili olarak  milyonlarca insanın aklında bulunan soru işaretlerini  somut şekilde ortaya koymamızdan rahatsız olmuşlar. Muhalefete akıl veren bu “gazeteciler” öncelikle kendi konumlarını korumak yerine basının neden 12 yıldır bu halde olduğunu, gazetecilerin azılı katiller gibi sabah 5.30 baskınlarıyla neden gözaltına alındığını, kazanılmış haklarını neden günbegün kaybettiklerini sorgulasalar toplumumuz için daha hayırlı sonuçlar verecektir. Gazeteci korkmaz muhalefet için kullandığı dili eğer haklıysa, halkın yararını savunuyorsa aynı şiddette iktidara yöneltmekten çekinmez, eleştiri hedefinde hep CHP olmaz, demokrasinin neden normalleşemeden “ileri” gittiğini sorgular!

 

Yeni kimlik kartları  konusu ise çok boyutlu bir uygulamayı beraberinde getiriyor . Öncelikle doğuştan gelen bir hak olan vatandaşlık ve onun göstergesi olan kimlik kartı neden vatandaşa parayla satılıyor?  Mademki Türkiye Cumhuriyeti Devleti AKP’nin söylediği gibi ekonomik olarak büyük bir devlet 1 TL dahi olsa vatandaşlığın göstergesi kartı parayla satamazsın! Bu parayı ödeyemeyecek vatandaşlar ne yapacak peki kimliksiz mi yaşayacaklar? Kaldı ki 78 milyon adet için bu kartın tanesinin 50 cente basılabileceği bile piyasada konuşulmaktadır.

 

Gazeteci tarafsızdır, ille de taraf tutacaksa gideceği iki taraf vardır: Gerçekler ve kamu, yani halkın yararı. Hükümet yerine telaş halinde kalemşorlerinin yanıtlama derdiğine düştüğü soru önergemin ilk sorusu 18 TL’Lik bu meblağın doğru olup olmadığı, kartın maliyetinin ne olduğudur. İkinci sorum ise burada değindiğim gibi neden vatandaşlık alameti olan kimlik kartını parayla satıyorsun sorusudur.  Bu iki soruyu görmezden gelip, metni, önergeyi bütünlüğünden koparıp, keyfi biçimde yorumlamak gazetecilik değildir, propagandadır.

 

Hafıza ve arşiv gazetecide olması gereken en önemli iki özelliktir. “Araştırmacı” bu iki gazeteciye yardımcı olayım: 2013 yasama yılı bitiminde 6495 sayılı yasa tasarısına Maliye bürokratlarının komisyonda eklediği düzenleme ile ehliyetlerin de çipli hale getirileceği belirtilerek, her ehliyet sahibi vatandaştan 89 TL alınmak istendi. O zaman da devreye girdim ve Maliye geri adım atarak çipli ehliyetler için bu ücreti 89 TL’den 15 TL’ye düşürürken, Maliye Bakanı Sn. Mehmet Şimşek, “gelir getirici amaçlarının olduğunu” ( www.umutoran.com/2013/09/03/maliye-bakanindan-ehliyet-itirafi-geldi-ehliyetleri-yenilerken-1-8-milyar-tl-gelir-elde-edecektik/ ) önergemi yanıtlarken itiraf etti. O zaman halkımızın direnişi ve önergem sayesinde vatandaş 2 milyar TL’yi aşkın bir yükten kurtuldu.

 

Yeni kimlik kartlarının bir diğer boyutu da vatandaşın çok özel parmak, avuç ve damar izi bilgilerinin saklanmasında yaşanacak bilişim güvenliği ve hacker saldırılarıdır, onu da İçişleri Bakanına ayrıca yönelttim.

 

İleri faşizme geçilmesine ramak kalmış şu günlerde “gazetecilerimizin” yükü, aynen bizim gibi daha da ağırlaşmaktadır. Herkesin bu sorumluluk içinde ülkenin birliğini, dirliği koruyacak, vatandaşımızın mutluluğunu artırıp, insan hak ve özgürlüklerini geliştirecek adımları atması gerekmektedir. “

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?