Kınalıadalı Umut Oran, Dünya Sosyal Demokratlarının zirvesinde

Umut Oran: Dünya Sosyal Demokratlarının zirvesinde,CHP’den Başbakan’a MİT soruları:,Umut Oran:Cezaevinde özel muamele mi var?,Uçup giden 1,2 ton altın Meclis gündeminde,ÇYDD’ye bağışta bulunmak suç mudur?,Marmaray’da bir makinist yaşamını yitirdi,Arınç'ın garip sözleri TBMM'de,CHP’den hükümete Suriye soruları:,Takkeli, sarıklı, cübbeli THY teknisyenleri TBMM gündeminde,Show TV’nin satışında usulsüzlük iddiası!,ACHP, Başbakan Erdoğan'a unuttuğu 3 cümlesini anımsattıKP DOZERLERİNİN KARŞISINDA, HALKIN YANINDAYIZ.,Polis Van’da gizli operasyon mu yaptı?,“Palalı saldırgan UYAP arızası sayesinde mi Fas’a kaçtı?”,CHP’den İçişleri’ne “Gürcan Siviş nerede?” sorusu,Cemil Çiçek, kimin Meclis Başkanı? Halkın mı Erdoğan’ın mı?,CHP, Davutoğlu’na ABD telekulağını sordu,Gezi protestocusuna çırılçıplak arama Meclis gündeminde,CHP’den İçişleri’ne soru bombardımanı,Sağlık Bakanlığı gezi protestocularını fişliyor mu?,CHP’den Başbakan Erdoğan’a Gezi Parkı suç duyurusu,Maliye Bakanı'na THY Çağrısı: "Artık THY'ye el koy grev sorununu çöz"Umut Oran’dan MSB’ye Hurşit Tolon önergesi,CHP'den Adıyaman çıkarması,Ankara bomba üstünde,CHP, Ortaköy'de tezgahı yıkılanları yalnız bırakmadı / Umut Oran, Topbaş'a Yunus Emre'yi anım,İbrahim Tatlıses’in Müslüm Gürses iddiası TBMM’de,4. Yargı Paketinin rötar nedeni Öcalan’ın talepleri mi?

 

Kınalıadalı Umut Oran, Dünya Sosyal Demokratlarının zirvesinde

 

 

Dünya sosyal demokratlarının zirvesinde yeni isim: Umut Oran Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı seçildi

 

CHP’nin çabalarının karşılığıdır

 

Beni bu göreve öneren Kılıçdaroğlu’na teşekkür ediyorum

 

CENEVRE

 

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, dünyanın dört bir yanından 168 siyasi parti ve organizasyonu bünyesinde barındıran Sosyalist Enternasyonal’in (SE) Başkan Yardımcılığına seçildi. Umut Oran bu göreve seçilmeden önce de Sosyalist Enternasyonal’in Başkanlık Divanı’ndan sonraki en önemli organı olan Etik Komitesi’nin 15 üyesinden birisiydi.

 

CHP’nin çabalarının karşılığıdır

 

SE Konsey toplantısı Cenevre’de Birleşmiş Milletler ofisinde 12-13 Aralık 2014 tarihinde yapıldı. “Uluslararası Barış ve Güvenlik: Terörizm ve Çatışmaların Çözümü” temalı toplantıların ardından bugün yapılan seçimde Umut Oran, Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı seçildi. Seçim sonrasında kısa bir açıklama yapan Umut Oran şunları kaydetti:

“Sosyalist Enternasyonal, insanlığın 20. ve 21. Yüzyılda özgürlük, demokrasi ve sosyal adalet yolunda attığı dev adımların temelinde yatan değerlerin en önemli kurumsal temsilcisidir. Başkan Yardımcılığına seçilmemi Cumhuriyet Halk Partisi’nin,  kendi özünü, Atatürk’ün modernleşme ve aydınlanma devrimlerini ve 6 Ok ideolojisini koruyarak dünya sosyal demokrasisinin temel ilke ve politikaları olan-çoğulculuk ve katılımcılığı-özgürlük, insan hakları ve hukuk devleti kurallarını-azınlık haklarına saygıyı-eşitlik ve adalet ilkelerini-dayanışmayı-barış ve hoşgörüyü-emeğin önceliğini – çevrenin ve doğanın korunmasını benimseyen anlayışıyla güçlü bir biçimde kaynaşması yolundaki çabalarının bir karşılığı olarak görüyorum. Türkiye’nin özgürlük, demokrasi, sosyal adalet yolundaki mücadelesi Dünyadaki mücadelelerden bağımsız değildir. Başkan Yardımcılığı görevimi, bu mücadelenin ortaklaştırılması yolundaki çabaları artırmanın,  sosyal demokrasi adına Dünyayla birlikte yeni politikalar ve mücadele yöntemleri geliştirmenin bir aracı olarak kabul ediyorum. Beni bu onurlu göreve bizzat öneren Genel Başkanım Kemal Kılıçdaroğlu’na çok teşekkür ediyorum.”

 

Baykal, Kılıçdaroğlu ve Umut Oran

 

CHP, Sosyalist Enternasyonal’e 1978 yılında Bülent Ecevit başkanlığında girdi. Enternasyonal de bugüne kadar SHP’den Erdal İnönü, CHP den Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu ndan sonra Umut Oran 4. Türk olarak başkan yardımcılığına 13 Aralık 2014 de Cenevre de Kemal Kılıçdaroğlu nun yerine Konsey toplantısında oybirliğiyle  2 yıl için seçildi.

 

Erdoğan  güya CHP’yi atacaktı!!

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Genel Başkanlığı döneminde SE’ye başvurarak CHP’nin atılmasını sağlayacağını AKP’nin üye olacağını öne sürmüştü. Oysa bizzat Umut Oran, 2 yıldır SE’ye üyelik başvurularını değerlendiren, kimlerin üye olabileceğini karar veren Etik Komite’nin üyeliğini yapıyordu.

 

Willy Brandt’tan Palme’ye

 

Sosyalist Enternasyonal’in Başkanlığını, İsmail Cem’le birlikte Türk – Yunan ilişkilerinin normalleşmesine önemli katkılarda bulunan eski Yunanistan Başbakanlarından Yorgo Papandreu yürütüyor. Dünya siyasetinin çok önemli partilerinin üye olduğu Sosyalist Enterasyonal’in gerçek ve onursal  başkanlığını üstlenmiş isimler arasında Willy Brandt, İsveç eski başbakanı Olof Palme, Avusturya eski başbakanı Bruno Kreisky, Danimarka eski başbakanı Anke Jörgensen Neil Kinnock , Lionel Jospin,  gibi önemli siyasetçiler bulunuyor. SE’nin Genel Sekreterliğini ise halen Şilili Luis Ayala yapıyor.

 

NOT: Cenevre fotoğraflarına www.facebook.com/UMUTORAN adresinden ulaşabilirsiniz

 

Mansur Çelik

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz